۵۰۰ تن گردو از باغ های ملکشاهی برداشت می شود

کاظم رستم نژاد در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: سطح زیر کشت گردو در شهرستان ملکشاهی ۳۱۳ هکتار است که ۲۷۸ هکتار از این مجموع بارور و ۳۵هکتار نیز غیربارور است. وی با اشاره به آب و هوا و خاک مناسب شهرستان ملکشاهی در کاشت درخت گردو افزود: عمر برخی از درختان […]

کاظم رستم نژاد در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: سطح زیر کشت گردو در شهرستان ملکشاهی ۳۱۳ هکتار است که ۲۷۸ هکتار از این مجموع بارور و ۳۵هکتار نیز غیربارور است.
وی با اشاره به آب و هوا و خاک مناسب شهرستان ملکشاهی در کاشت درخت گردو افزود: عمر برخی از درختان گردوی شهرستان در منطقه به بیش از ۱۰۰سال می رسد که نشان از سابقه دیرینه کاشت این درختان در ملکشاهی دارد.
رستم نژاد با بیان اینکه گردوی تولید شهرستان از لحاظ طعم و کیفیت بی نظیر است، عنوان کرد: نبودن ارقام درخت های پیوندی و کشت بافتی از مهم ترین موانع توسعه کاشت گردو در این شهرستان است.
رئیس جهاد کشاورزی ملکشاهی با اشاره به ضرورت برداشت مکانیزه گردو در سطح باغات این شهرستان افزود: برداشت گردو به روش سنتی سختی ها و مشکلات فراوانی برای باغداران به همراه دارد.
وی با اشاره به ضرورت احداث صنایع تبدیلی و بسته بندی و نگهداری در شهرستان، تصریح کرد: اگر بخش خصوصی در این زمینه سرمایه گذاری کنند شهرستان ملکشاهی در این بخش می تواند به قطب گردوی استان تبدیل شود.
بیش از ۸۰۰هکتار از اراضی شهرستان ملکشاهی به باغات اختصاص دارد که سالانه بیش از سه هزار تن انواع میوه برداشت و روانه بازار مصرف استان می شود .
شهرستان ۳۰ هزار نفری ملکشاهی در ۳۵ کیلومتری ایلام و در دامن کوهپایه ای کبیرکوه قرار دارد./ایرنا