بازتاب گسترده دستیابی ایران به موشک «هایپرسونیک» در رسانه های جهان

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، خبرگزاری فرانس ۲۴ در این باره نوشت: سردار امیر علی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه می گوید که ایران به موشک های بالستیک هایپرسونیک پیشرفته که قدرت نفوذ در همه سامانه های دفاعی را دارد، دست یافته است. این خبرگزاری افزود: موشک های مافوق صوت، می توانند بیش از […]

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، خبرگزاری فرانس ۲۴ در این باره نوشت: سردار امیر علی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه می گوید که ایران به موشک های بالستیک هایپرسونیک پیشرفته که قدرت نفوذ در همه سامانه های دفاعی را دارد، دست یافته است.

این خبرگزاری افزود: موشک های مافوق صوت، می توانند بیش از پنج برابر سرعت صوت پرواز کنند.

به نوشته فرانس ۲۴، سردار حاجی زاده گفت که موشک بالستیک هایپرسونیک برای مقابله با سپرهای دفاع هوایی تولید شده است.

وی تصریح کرد که این موشک می تواند از همه سامانه های دفاع ضد موشکی عبور کند و سامانه های پدافند موشکی دشمن را هدف قرار می دهد که جهش بزرگی را در نسل موشک ها نشان می دهد.

به نوشته خبرگزاری فرانس ۲۴، برخلاف موشک‌های بالستیک، موشک‌های مافوق صوت در مسیری پایین در جو پرواز می‌کنند و به طور بالقوه، سریع‌تر به اهداف می‌رسند. روسیه در حال حاضر در رقابت برای توسعه این موشک ها پیشتاز است و پس از آن، چین و ایالات متحده قرار دارند.

این خبرگزاری افزود: موشک مافوق صوت قابلیت مانور دارد و این امر ردیابی و دفاع در برابر آن را دشوارتر می کند. در حالی که کشورهایی مانند آمریکا سامانه هایی را توسعه داده اند که برای دفاع در برابر موشک های کروز و بالستیک طراحی شده اند، توانایی ردیابی و خنثی کردن موشک های مافوق صوت همچنان زیر سوال است.

به نوشته فرانس ۲۴، ایران ۵ نوامبر جاری نیز از آزمایش موفقیت آمیز موشک ماهواره‌ بر «قائم ۱۰۰» که قادر به پرتاب ماهواره ها به فضا است، خبر داد.

شماری از رسانه ها فرانسوی زبان از جمله رایو بین المللی فرانسه نیز در تارنمای اینترنتی خود خبر دستیابی جمهوری اسلامی ایران به موشک های بالستیک هایپرسونیک پیشرفته را بازتاب دادند.

خبرگزاری رویترز نیز با بازتاب اظهارات سردار حاجی زاده و دستاورد جدید نظامی ایران نوشت که این کشور موشک بالستیک هایپرسونیک تولید کرده است.

این رسانه همچنین جزئیات توانمندیهای این موشک را به نقل از سردار حاجی زاده منتشر کرد.

روزنامه “اگزماینر “آمریکا نیز دیگر رسانه غربی بود که در گزارش خود تحت عنوان «ایران می گوید موشک هایپرسونیک ساخته است»، اذعان کرد که ایران صنایع تسلیحات داخلی خود را با وجود تحریم های بین المللی گسترش و توسعه داده است.

تارنمای “دیفنس فورس” نیز اظهارات سردار حاجی زاده را بازتاب داد و از تیتر «ایران می گوید موشک هایپرسونیک را توسعه داده است» استفاده کرد.

تارنمای سوئیس اینفو نیز از دیگر رسانه هایی بود که خبر تولید موشک ما فوق صوت در ایران را پوشش داد. به نوشته این تارنما، هفته گذشته نیز ایران اعلام کرد که موشک ماهواره بر «قائم ۱۰۰» را آزمایش کرده است. اولین پرتابگر فضایی سه مرحله‌ای که می‌تواند ماهواره‌هایی با وزن ۸۰ کیلوگرم (۱۸۰ پوند) را در مداری در فاصله ۵۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار دهد.

برخی از رسانه ها مانند «هندوستان تایمز» از عنوان «جهش بزرگ نسلی» برای تیتر خود استفاده کردند و نوشتند که موشک بالستیک ایران می تواند سامانه های پدافند موشکی را هدف قرار دهد و یک «جهش بزرگ نسلی» را نشان می دهد.

“سی بی سی نیوز” و تارنمای صهیونیستی “تایمز او اسرائیل” نیز گزارش ساخت موشک فراصوت ایران و اظهارات سردار حاجی زاده را در صفحات خبری خود بازنشر دادند.

به گزارش ایرنا، سردار امیرعلی حاجی زاده روز پنجشنبه در حاشیه مراسم یازدهمین سالگرد شهادت شهید طهرانی مقدم و در جمع خبرنگاران خبر ساخت موشک بالستیک هایپرسونیک پیشرفته برای عبور از سامانه‌های پدافند هوایی پیشرفته را اعلام کرد و گفت که این موشک سرعت بالایی دارد و ‌هم‌ در ‌فضا و هم در خارج از آن می‌تواند مانور دهد.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد که این موشک جدید از همه سامانه های سپر موشکی عبور می‌کند و بعید است تا دهها سال بعد هم فناوری یافت شود که بتوان با آن مقابله کند.

وی گفت: این موشک سامانه‌های ضد موشکی دشمن را هدف قرار می‌دهد و یک جهش بزرگ نسلی در حوزه موشکی است./ایرنا