روایت رسانه آمریکایی از سفر پوچ نتانیاهو به مسکو

نتانیاهو به پوتین گفته است که اسرائیل همچنان به اقدام های امنیتی خود در منطقه ادامه خواهد داد. نخست وزیر رژیم صهیونیستی مدعی شده است که ایران و متحدانش بزرگترین تهدید برای ثبات و امنیت منطقه هستند و ما هر کاری را برای جلوگیری از تحقق این تهدید انجام خواهیم داد. نتانیاهو در شش ماه […]

نتانیاهو به پوتین گفته است که اسرائیل همچنان به اقدام های امنیتی خود در منطقه ادامه خواهد داد. نخست وزیر رژیم صهیونیستی مدعی شده است که ایران و متحدانش بزرگترین تهدید برای ثبات و امنیت منطقه هستند و ما هر کاری را برای جلوگیری از تحقق این تهدید انجام خواهیم داد.
نتانیاهو در شش ماه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی تلاش کرد بیش از پیش روابط با مسکو را از نظر امنیتی و اقتصادی توسعه دهد و حتی اولین نخست وزیر صهیونیستی نام گرفت که در رژه روز پیروزی در میدان سرخ همراه با رئیس جمهوری روسیه قدم زد تا همراه با روس ها سالروز پیروزی روسیه در جنگ جهانی دوم را جشن بگیرد.
شهریور ماه امسال روابط روسیه با رژیم صهیونیستی به دلیل سرنگونی هواپیمای ایلوشین روسیه تیره شد چرا که وزارت دفاع روسیه به پوتین گزارش داد که جنگنده های اسرائیلی با پنهان شدن در حریم هواپیمای روسی زمینه تحت هدف قرار گرفتن آن توسط سامانه پدافند موشکی سوریه را فراهم کردند. اگر چه مقام های رژیم صهیونیستی هرگز زیر بار دست داشتن در این حادثه نرفتند و اعلام کردند که پیش تر روس ها را در جریان حمله قرار داده بودند اما مقام های دفاعی روسیه گفتند اسرائیلی ها اطلاعات نادرستی به مسکو ارائه کردند که در نهایت منجر به این حادثه شد. مسکو در واکنش به این اقدام اسرائیل اگر چه آن را عمدی نخواند اما شماری پدافند هوایی اس-۳۰۰ راهی سوریه کرد با این وجود حمله های هوایی و موشکی تل آویو به سوریه همچنان ادامه یافت.
بر اساس این گزارش ، همزمان با این تحولات رژیم صهیونیستی آشکار و پنهان به مسکو اعلام می کرد که مشکلی با حضور و یا نفوذ گسترده روسیه در سوریه نخواهد داشت و تنها در پی مقابله با نفوذ ایران است. نتانیاهو علاوه بر ابراز نظرهای دیپلماتیک و یا انجام گفت و گوی تلفنی، به مسکو سفر و خواستار همراهی بیشتر روس ها با تل آویو در مقابله با تهران شد.
سفر اخیر نتانیاهو به مسکو(۸ اسفند ) از آن جهت اهمیت دارد که نخستین سفر وی پس از سرنگونی هواپیمای تجسسی روسی ایل-۲۰ (اواخر شهریورماه امسال) در دریای مدیترانه محسوب می شود که در پی آن تعدادی از نظامیان روس کشته شدند. در خلال این دیدار پوتین دوباره تاکید کرده که حضور ایران در سوریه سازنده و مسکو نمی تواند از تهران به عنوان یک متحد اصلی بخواهد که از سوریه خارج شود. به زعم اسرائیل حضور ایران در مرزها جنوبی سوریه خطر کاملا مستقیمی برای تل آویو خواهد بود و علاوه بر دسترسی آسانتر ایران به جنوب لبنان، وجود خط طولانی از نفوذ تهران در سراسر مرزهای عراق به سوریه و سپس به لبنان و مرزهای شمالی اسرائیل را ممکن می سازد. از این رو اسرائیل می خواهد روسیه را ترغیب کند که از حمایت ایران دست بردارد و در مورد حملات آن کشور به نیروهای ایرانی در سوریه چشم پوشی کامل داشته باشد.
پوتین با اصلی ترین درخواست نتانیاهو مخالفت کرده و از وی خواسته است که بجای ایران، بر روابط دوجانبه طرفین متمرکز شود.
سوریه از سال ۲۰۱۱ با حضور گروه های تروریستی مورد حمایت غرب و کشورهای متحد آن در منطقه ، شاهد جنگی ویرانگر بوده که حاصل آن هزاران کشته و میلیون ها پناهنده بوده است. در خلال این سالها ایران از هیچ گونه کمک مادی و معنوی به مردم سوریه چشم پوشی نداشته است./ایرنا