مُد وطنی، از ایده تا بازار

تاریخ کشورها نشان می دهد مردم در هر مقطع زمانی متناسب با شرایط فرهنگی، دینی، محیطی و جغرافیایی خود پوشش خاصی برگزیده و الگوهای متنوعی خلق کرده اند اما با ظهور مدرنیته، از بین رفتن مرزهای بین کشورها و تشکیل یک دهکده جهانی، تبعیت از الگوهای غیر وطنی ترویج یافته است. متولیان امر برای تثبیت […]

تاریخ کشورها نشان می دهد مردم در هر مقطع زمانی متناسب با شرایط فرهنگی، دینی، محیطی و جغرافیایی خود پوشش خاصی برگزیده و الگوهای متنوعی خلق کرده اند اما با ظهور مدرنیته، از بین رفتن مرزهای بین کشورها و تشکیل یک دهکده جهانی، تبعیت از الگوهای غیر وطنی ترویج یافته است.
متولیان امر برای تثبیت هویت ایرانی و ممانعت از تاثیرپذیری جوانان از الگوهای غیرمتعارف غربی و هنجارشکنی ها به دنبال اقدامی برآمدند تا الگوگیری در قالب آنچه به آن ‘مُد’ گفته می شود را در مسیر صحیح هدایت کنند.
آنچه متولیان در برگزاری جشنواره سالانه مد و لباس دنبال می کنند، پرورش خلاقیت ها و حمایت از ایده های نو برای ترویج مد وطنی یا ترویج الگویی از لباس متناسب با فرهنگ ایرانی – اسلامی است.
در حاشیه چهارمین جشنواره سالانه مد و لباس فجر که این هفته در امتداد جشنواره های مرتبط با دهه فجر در مشهد برگزار شد نظر مسئولان، کارآفرینان و طراحان مد و لباس را در زمینه جایگاه مد و راهکارهای رسیدن به مد ایده آل وطنی جویا شدیم.

* مُد، خوب یا بد
پیروی از مد در لباس و پوشش خواسته اغلب جوانان و حتی بزرگسالان در جامعه است اما نمی توان مد را ذاتا وصله ناسازگار برای جامعه دانست.
رئیس انجمن صنفی کارفرمایی آموزشگاه های فنی و حرفه ای و آزاد صنایع پوشاک و صنایع دستی خراسان رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: مد، طرحهای نو با بهره گیری از تکنیک های جدید دوخت و طراحی است که اقبال عمومی را در پی دارد و نباید دیدگاه منفی نسبت به ترویج مد داشت.
مهناز رفعت افزود: همه به ویژه جوانان تغییر در نوع پوشش خود را دوست دارند و نباید این خواسته سرکوب شود بلکه باید با هدایت صحیح آن یک طرح از لباس را مطابق با ذائقه ایرانی و عرف جامعه ارائه داد.
وی اظهار داشت: انتخاب رنگها و مدل های مختلف برای لباس باعث نشاط در جامعه می شود و مد در واقع همان جامه پوشاندن به ایده ها و خلاقیت ها و پاسخی برای ذائقه و میل جوانان است.
وی گفت: نمی توان مردم را مجبور کرد که همیشه یک طرح و رنگ لباس را بپوشند لذا اگر نتوان مد را به سوی صحیح هدایت کرد جلوگیری از نفوذ فرهنگ بیگانه در پوشش بسیار دشوار خواهد بود.
رفعت افزود: دنیای امروز سرشار از ایده های نو و خلاقیت های گوناگون در طرح و رنگ برای لباس است هر روز تکنیک های جدید به دوخت لباس اضافه می شود و اگر نتوانیم خود را با سرعت مد در دنیا هماهنگ کنیم جوانان به راحتی جذب طرحها و مدهای غیروطنی می شوند.
یک طراح و مدیر آموزشگاه آزاد مد و لباس در مشهد نیز در این باره گفت: مد اگر تبعیت از الگوی بیگانه باشد، خوب نیست در حالی که اگر براساس فرهنگ ایرانی – اسلامی در جامعه ترویج شود بسیار مثمر ثمر در فرهنگ سازی و اشتغالزایی است.
اعظم پارسا افزود: مد باید متناسب با فرهنگ ایرانی – اسلامی به ملت شناسانده شود و این مهم از طریق برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه ها و معرفی طراحان مد و لباس محقق می شود.
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: مد اگر بر پایه فرهنگ ایرانی – اسلامی باشد نیاز جامعه است اما در صورتی که در جهت تبعیت از مدل های بیگانه و تسلط فرهنگ غیرایرانی بر جامعه باش، آسیب زاست.
محمد رضا محمدی افزود: در مقابل محدودیت هایی که برای جوانان در پیروی از مد غربی ها ایجاد می کنیم طرح مناسبی به آنان ارائه نمی دهیم لذا طراحان را باید به سویی هدایت کرد که ذائقه جوانان را در مد لباس تامین کنند.
وی اظهار کرد: تاکنون در عرصه مد و لباس اقدام مثمرثمری انجام نشده و نتوانسته ایم به جایگاه مناسبی در عرصه مد و لباس دست یابیم.
مدیر کل دفتر امور زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی نیز در این زمینه گفت: مد به معنای حفظ نظافت فردی و توجه به آراستگی و ایجاد یک هماهنگی در نوع پوشش است و پیامبر اسلام (ص) نیز بر توجه به آراستگی و نظافت فردی تاکید داشتند.
فرشته سلجوقی افزود: پوشش افراد مهمترین پیام غیرکلامی آنها برای افراد پیرامونشان است بر این اساس و نیز براساس فرمایش قرآن باید به ظاهر و پوشش خود اهمیت دهیم.
وی اظهار داشت: مد به معنای آنچه که از خارج مرزهای ایران به مردم دیکته شود مناسب نیست بلکه مد صحیح به معنای استفاده از سلیقه فردی در پوشش، ضمن رعایت ضوابط و قوانین دینی و عرفی است.
دبیر انجمن طراحی و دوخت آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای خراسان رضوی هم گفت: مد یکی از اقتضائات زندگی بشر است و نمی توان آن را از جامعه حذف کرد و در صورتی که مد حذف شود جوانان از مدهایی پیروی می کنند که با فرهنگ و اعتقادات ایرانی و اسلامی همخوانی ندارد.
وحیده عارف پور افزود: الگوها و طرح های فراوان از لباس در بین اقوام ایرانی وجود دارد که با اقتضائات دینی نیز همخوانی دارد لذا باید با بهره گیری طراحان از آنها و متناسب کردنشان با ذائقه امروزی، مانع از تقلید کورکورانه جوانان از مدهای غربی شد.
وی اظهار داشت: تاکنون بستر کافی برای استفاده از خلاقیت ها و ایده های طراحان مد و لباس فراهم نشده و فقط ۵۰ درصد لباس هایی که در بازار عرضه می شود متناسب با مدهای وطنی است.

* لزوم حمایت از طراحان مد و لباس
رئیس انجمن صنفی کارفرمایی آموزشگاه های فنی و حرفه ای و آزاد صنایع پوشاک و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: افرادی که می توانند تنوع طلبی و خواسته مردم را در لباس اغنا کنند، طراحان داخلی هستند که به فرهنگ و ذائقه ایرانیان آشنا می باشند لذا می توان با حمایت از آنان مد وطنی را در جامعه ترویج داد و مانع از تقلید کورکورانه از بیگانگان شد.
رفعت افزود: آموزش طراحان و صاحبان ایده در زمینه لباس برای ترویج مد وطنی بسیار حایز اهمیت است اما تاکنون آنطور که باید از مد در کشور حمایت نشده و این مساله آسیب های بسیار برای جامعه به دنبال داشته است.
وی اظهار داشت: صنعت مد در کشوری مانند ترکیه بسیار درآمدزاست و جایگزین بسیاری از منابع درآمدی دیگر شده است.
وی گفت: این در حالی است که ایران با تمدن غنی و طرحهای متنوع در لباس های مخصوص به اقوام و طوایف مختلف در طول قرنهای گذشته، می بایست سردمدار صنعت مد در دنیا می بود اما تاکنون از این ظرفیت بهره گرفته نشده است.
رفعت افزود: ناکافی بودن حمایت از طراحان مد و لباس باعث شده است دوزندگان در دوخت لباس از الگوهای لباس در خارج از کشور بهره گیرند و به نوعی با مهندسی معکوس آن الگو را با ذائقه ایرانی هماهنگ کنند، در حالی که وظیفه تغذیه تولیدکنندگان از نظر طرح برعهده طراحان مد و لباس است.
مدیرکل دفتر هماهنگی امور زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی گفت: اقوام ایرانی از قرنها قبل تاکنون متناسب با شرایط محیطی و جغرافیایی و اقلیمی منطقه سکونت خود، لباس هایی با مدل ها و رنگهای زیبا را برای مردان و زنان طراحی کردند که با بهره گیری از آنها می توان بهترین مد لباس را به جامعه ایرانی معرفی کرد.
فرشته سلجوقی افزود: خراسان رضوی به دلیل تنوع اقوام و اقلیم بسیار متکثر خود، مرجع ارزشمند برای ترویج فرهنگ ایرانی – اسلامی است.
وی اظهار داشت: با توجه به پارچه ها، دوخت ها و طرح های بومی متنوعی که در خراسان رضوی وجود دارد، می توان با بهره گیری مناسب از آنها و توسعه طرحهای متنوع لباس، شادی را در جامعه ترویج داد و به مولفه های درون زای اقتصاد مقاومتی رسید.
وی گفت: در سال ۱۳۹۵ که مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شد، قرار بود یک موزه آموزشی، پژوهشی و کارآفرینی در حوزه پوشاک مردم ایران گشایش یابد که به علت عدم همکاری دستگاه های اجرایی، این موزه دایر نشد.
دبیر انجمن طراحی و دوخت آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای خراسان رضوی نیز در این زمینه گفت: در هر شغلی آموزش نیاز است لذا برای ترویج مد نیز نیاز به ارائه آموزش های مهارتی براساس استانداردها به طراحان و تولیدکنندگان است.
عارف پور افزود: استانداردهای مهارتی در دنیا در حال تغییر و به روزرسانی هستند، در ایران نیز استانداردهای مربوط به رشته های فنی و حرفه ای بویژه رشته طراحی و دوخت در حال به روزرسانی است.
وی اظهار داشت: یکی از اشکالات صنعت پوشاک این است که دوزندگان و تولیدکنندگان پوشاک اغلب آموزش های لازم را فرانگرفته اند و به دنبال یادگیری طرحهای دوخت و مدل های جدید نیستند که این امر باعث می شود از طرحهای بیگانه الگوبرداری کنند.
وی گفت: تاکنون تلاش شده است، تولیدکنندگان لباس در خراسان رضوی در دوره های آموزش مهارتی سازمان فنی و حرفه ای شرکت کرده و با کسب گواهی این دوره ها بتوانند جواز کسب دریافت کنند.
عارف پور ادامه داد: طی تعاملی که اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی با اتحادیه های مربوطه داشته به این نتیجه رسیده است که هر فرد خیاط دست کم با دو استاندارد مهارتی در دوخت لباس آشنا شود.
وی موازی کاری نهادها را بزرگترین آسیب حوزه مد و لباس دانست و گفت: در صورتی که نهادهایی مانند دانشگاه، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صنعت، معدن و تجارت و اتحادیه های مرتبط، کارگروه مشترک تشکیل دهند و با بهره گیری از نظرات کارشناسان تصمیمات مشترک برای مد و لباس بگیرند، می توان به رونق مدل و لباس در جامعه امید داشت.

* نظارت بر مد
مدیر بازرسی و نظارت بر اصناف خراسان رضوی نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: تاکنون آنچه در حوزه مقابله با لباس های غیرمتعارف و همسو با مدل های غربی توسط بازرسان اصناف انجام گرفته، در قالب گشت های مشترک با اتحادیه و اداره نظارت بر اماکن عمومی بوده است.
امیر دلداری افزود: اقدامات پیشگیرانه و اطلاع رسانی لازم در خصوص لباس هایی که طرح و الگوی متناسب با عرف جامعه داشته باشد، از سوی اتحادیه فروشندگان پوشاک به واحدهای صنفی انجام می شود.
وی اظهار داشت: دستورالعمل های قانونی نیز برای جلوگیری از فروش لباس های برگرفته از مدهای غربی و نامتعارف وجود دارد که براساس آن دستگاه های نظارتی اقدامات پیشگیرانه و برخوردهای لازم را انجام می دهند.
رئیس اتحادیه صنف فروشندگان پوشاک مشهد نیز در این زمینه گفت: بازرسان این اتحادیه براساس قانون لباس هایی را که با فرهنگ و عرف ایرانی – اسلامی مغایرت داشته باشد از داخل مغازه و ویترین ها جمع آوری می کنند.
جواد مفیدی افزود: به عنوان مثال اخیرا دستورالعملی مبنی بر جلوگیری از فروش مانتوهای جلوباز به این اتحادیه ابلاغ شد که برخوردهای لازم صورت گرفت اما ادعا نداریم که ۱۰۰ درصد از فروش لباس ها با مدهای غربی در صنوف جلوگیری کرده ایم.

* جشنواره مد و لباس
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: همزمان با آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی و به مناسب چهل سالگی انقلاب، چهارمین جشنواره استانی مد و لباس فجر از چهارم تا نهم اسفند ماه در مشهد گشایش یافت.
محمدی افزود: این جشنواره در سه بخش نمایشگاه پوشش اجتماع شامل مانتو و لباس مجلسی، نمایشگاه لباس اقوام و پوشش محلی و سنتی خراسان و مسابقه ‘ایده تا اجرا’ برگزار شد.
وی اظهار داشت: مسابقه ایده تا اجرا در زمینه طراحی، الگو سازی و دوخت لباس در سطح هنرجویان هنرستان های دخترانه استان به منظور کشف استعدادهای جوان و شناسایی طراحان مد و لباس حوزه دانش ‌آموزی برگزار گردید که در این مسابقه ۱۲ گروه سه نفره در سنین ١۶ تا ١٨ سال از هنرستان های استان طرح های خود را به رقابت گذاشتند.
دبیر چهارمین جشنواره مد و لباس فجر خراسان رضوی برگزاری ۱۲ کارگاه آموزشی در زمینه های طراحی دوخت و مد با حضور استادان دانشگاه و مدرسان باتجربه را از جمله برنامه های جانبی این جشنواره ذکر کرد.
وی گفت: طی سه دوره برگزاری جشنواره مد و لباس در این استان، بانک اطلاعاتی با برخورداری از حدود ۷۰۰ طراح مد و لباس تشکیل شده و این جشنواره کمک بسیار به طراحان برای انعقاد قرارداد با شرکت های صاحب نام تولید لباس کرده است.
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: چهارمین جشنواره مد و لباس فجر در راستای جشنواره مد و لباس فجر کشور در این ایام برگزار شد که یکی از اهداف آن معرفی مدهای لباس به مردم و فرهنگ سازی برای مد در جامعه بود.
محمدی اظهار داشت: یکی از دستاوردهای جشنواره مد و لباس شناسایی طراحان و ارائه طرح هایی است که ضمن معرفی آنها به عنوان مد روز می توان بستر کارآفرینی و اشتغال را هم فراهم کرد.
وی گفت: یکی از بخشهای جشنواره مد و لباس فجر، واحد کارآفرینی و بازاریابی بود که با راه اندازی آن تلاش شد بین بازار و طراح لباس، ارتباط لازم انجام گیرد.
محمدی بیان کرد: در این جشنواره نیز کارگاه هایی با حضور هنرجویان تشکیل شد تا از این طریق بتوان مدارس و آموزشگاه های آزاد و فنی و حرفه ای را به بازار متصل نمود.
وی افزود: طبق برنامه ریزی انجام گرفته سال آینده هر فصل یک نمایشگاه مد و لباس در مشهد برگزار می شود تا مجموعه دستاوردهای این نمایشگاه ها در قالب پنجمین جشنواره مد و لباس در دهه فجر به نمایش و رقابت گذاشته شود.
وی ادامه داد: طی تعاملی که با اداره کل آموزش و پرورش استان انجام گرفته، برای سال تحصیلی آینده تغییر چشمگیر در لباس فرم دانش آموزان ایجاد خواهد شد.
رئیس انجمن صنفی کارفرمایی آموزشگاه های فنی و حرفه ای و آزاد صنایع پوشاک و صنایع دستی خراسان رضوی نیز گفت: جشنواره مد و لباس بستری فراهم می کند که طرحهای طراحان مد و لباس به نمایش گذاشته شود و تولیدکنندگان از این طرحها برای تولید بهره گیرند.
رفعت افزود: با توجه به غنای خراسان در طرح های مربوط به لباس و طراحان مستعد باید دبیرخانه مد و لباس در استان ایجاد شود و با استقرار استادان برجسته این رشته، طراحان شناسایی و تحت آموزش های لازم قرار گیرند.
مدیر آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای مد و لباس پارسا هم گفت: در چهارمین جشنواره مد و لباس استان، بخش جدیدی تحت عنوان ‘ایده تا اجرا’ در قالب برگزاری مسابقه بین هنرجویان هنرستان های مشهد برگزار شد تا بهترین طرح برای فرم دانش آموزی ارائه و انتخاب شود.
پارسا افزود: برگزاری چنین مسابقه ای، بسترسازی برای معرفی و حمایت از طراحان مد و لباس است، جشنواره فضایی برای رقابت طراحان و به منصه ظهور رساندن ظرفیت های آنها فراهم می کند تا در قیاس با طرحهای دیگر، توانمندی ها و مهارت های خود را محک بزنند.
مبدع بخش ‘ایده تا اجرا’ در چهارمین جشنواره مد و لباس خراسان رضوی گفت: از بین طرحهایی که هنرجویان در این بخش ارائه دادند، ۶ طرح انتخاب و زمینه تولید انبوه آن فراهم شد./ایرنا