۲۰ درصد راه آهن کشور در دولت تدبیر و امید ساخته شده است

حجت الاسلام حسن روحانی در مراسم افتتاح رسمی راه آهن قزوین – رشت افزود: امروز روز بسیار مبارکی برای ملت بزرگ ایران، مردم استان گیلان و همه همسایگان ماست که می توانند از این نعمت اتصال راه آهن، بهره مند شوند. وی اظهار داشت: برایم باعت افتخار و خوشحالی است که این پروژه بسیار مهم، […]

حجت الاسلام حسن روحانی در مراسم افتتاح رسمی راه آهن قزوین – رشت افزود: امروز روز بسیار مبارکی برای ملت بزرگ ایران، مردم استان گیلان و همه همسایگان ماست که می توانند از این نعمت اتصال راه آهن، بهره مند شوند.
وی اظهار داشت: برایم باعت افتخار و خوشحالی است که این پروژه بسیار مهم، با پیچیدگی هایی که از لحاظ احداث پل و تونل ها داشته، توسط مهندسان ایرانی طراحی و اجرا شده و موجب خوشحالی است که این راه آهن می تواند خط آهن مهم و استراتژیک در منطقه باشد.
رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: این راه آهن با تفاهمنامه ای که امروز امضاء شده، از رشت به سمت آستارا ادامه می یابد و امیدوارم که در زمان کوتاهی شاهد اجرای این طرح بسیار مهم باشیم.
وی با اشاره به اهمیت خط ریلی قزوین – رشت گفت: این خط ریلی می تواند خلیج فارس و جنوب ایران را به شمال ایران، منطقه قفقاز و شرق روسیه و شمال اروپا متصل کند و در عین حال می تواند جنوب شمال و جنوب غرب برای ما محسوب شود چراکه توانمندی زیادی برای حمل و نقل خواهد بود.
رئیس جمهوری در ادامه سخنانش بیان داشت: در جلسه سه جانبه ای که با ولادیمیر پوتین و الهام علی اف رئیسان جمهوری روسیه و آذربایجان داشتیم؛ راجع به این راه آهن و باری که از این مسیر به روسیه منتقل شود، بحث شده است.
وی اظهار داشت: این راه آهن برای منطقه، اروپا، کشورهای جنوبی ایران، کشورهایی که در شرق ایران قرار دارند و حتی کشورهایی از قاره آفریقا می توانند از این مسیر بارشان را منتقل کنند؛ موثر است و علاوه بر رشد اقتصادی ایران، گیلان و رهآورد محیط زیست و حمل و نقل آسان، مسیر رشت به تهران را حدود چهار ساعت طی می کند که برای گردشگران، مسافران و حمل و نقل بار بسیار اهمیت دارد.
رئیس جمهوری با قدردانی از همه کسانی که در احداث این خط ریلی نقش داشته اند، افزود: چهار هزار کیلومتر ریل را در آغاز پیروزی انقلاب به ۱۲ هزار کیلومتر رسانده ایم که طی ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی، سه برابر شده است.
حجت الاسلام روحانی با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید طی مدت پنج سال، ۲۰ درصد راه آهن کشور افزایش یافت، اظهار داشت: طی دو سال اخیر چهار استان به راه آهن سراسری متصل شد و گیلان چهارمین استان است و سال آینده اتصال بستان آباد به تبریز در استان آذربایجان شرقی را خواهیم داشت.
رئیس جمهوری یکی از افتخارات دولت تدبیر و امید را مسئله ریل در کشور عنوان و اضافه کرد: بنادر نیز نقش زیادی به ویژه برای حمل و نقل بار ایفا می کنند به طوری که قدرت بنادر ما به لحاظ جابه جایی بار بیش از ۱۰ برابر شده است.
** افتتاح راه آهن رشت نشان داد تحریم یک جانبه اثرگذار نیست
رئیس جمهوری در ادامه سخنانش در این مراسم گفت: این ارتباط ریلی پیوند کشور ما با همسایگان و دوستان را روز به روز مستحکم تر خواهد کرد و این نشانه ای است بر اینکه تحریم یک جانبه تاثیر گذار نخواهد بود و ملت ها و دولت های منطقه تصمیم به برادری ، دوستی، همسایگی و ارتباط مستحکم تر گرفته اند.
حجت الاسلام روحانی با بیان اینکه نمی توان اتصال راه آهن را تنها از بعد اقتصادی نگریست، افزود: این موضوع یک بخش از مسئله است، مسئله دوم اینست که راه آهن تنها ارتباط ریل نیست بلکه پیوند کشورها را مستحکم تر می کند و ما بسیار خوشحالیم که در کشورهای اطرافمان راه آهن ما به پاکستان، اخیرا به افغانستان ، در شمال در دو بخش به ترکمنستان ، در همین مسیر به آذربایجان، به ترکیه و بزودی با عراق این اتصال را خواهیم داشت.
وی اظهار داشت: برای ما بسیار اهمیت دارد که از طریق کشتی های رو – رو می توانیم این راه آهن را در شمال و جنوب به کشورهای دیگر متصل کنیم و این به معنای حرکتی ارزشمند از لحاظ سیاسی برای تقویت روابط کشوهاست.
رئیس جمهوری ادامه داد: خط ریلی کشور از جنوب نه تنها به دریای سیاه و مدیترانه متصل خواهد شد بلکه راه آهن تا چین اتصال دارد و این به معنی آن است که پیوند کشور ما با همسایگان و دوستان روز به روز مستحکم تر خواهد شد ضمن اینکه نشانگر آنست آنانی که می خواهند در روابط بین کشورهای منطقه اخلال ایجاد کنند، موفق نبوده اند و نخواهند بود.
وی افزود: برای ملت ایران، همه ملت های همسایه و همه آنانی که از این مسیر ریلی می توانند در آینده بهره برداری کنند، آرزوی موفقیت می کنیم و امیدواریم اتصال ما با کشورهای همسایه از لحاظ سیاسی، فرهنگی و اقتصادی روز به روز بیشتر شود.
حجت الاسلام روحانی اضافه کرد: تحولی که در بنادر شمال بوجود آمده و همین بندر کاسپین که در دولت یازدهم تعداد زیادی از پست اسکله های آن را افتتاح کردیم و در حال تکمیل است؛ یکی از مزایای این راه آهن است که بزودی به بندر یادشده متصل خواهد شد و از وزیر راه و مسئولان منطقه آزاد انزلی می خواهم که تلاش کنند در سال ۹۹ افتتاح شود.
وی با ابراز امیدواری از اینکه بتوانیم در مرحله اول بندر کاسپین را که آسان تر است، افتتاح کنیم، گفت: در گام دوم نیز انزلی و سپس خط ریلی تا آستارا را افتتاح خواهیم کرد و در واقع سه هدف داریم که بخش بزرگ آن در این دولت انجام می گیرد و امیدواریم اگر بتوانیم و امکان پذیر باشد، بخش اعظم این طرح را در دولت دوازدهم اجرا و عملیاتی کنیم.
راه آهن قزوین – رشت عصر چهارشنبه با حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران راه اندازی و به طور رسمی بهره برداری شد. در این مراسم میهمانانی از کشورهای آذربایجان، عراق، پاکستان ، افغانستان، ارمنستان، هندوستان، اوکراین، بلاروس، لتونی، روسیه، ازبکستان، تاجیکستان، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان و سوریه نیز حضور داشتند.
به گزارش ایرنا، راه آهن قزوین-رشت به صورت یک خطه، بـا سرعـت ۱۶۰ کیلومتر برای قطارهای مسافری و ۱۲۰ کیلومتر در ساعت برای قطارهای باری، از ایستگاه سیاه چشمه استان قزوین آغاز شده و با گذر از روستاهای کوهین و شیرین سو در محدوده شهرهای لوشان، منجیل، رودبار، رستم آباد و امامزاده هاشم ادامه مسیر داده و به ایستگاه رشت می رسد.
این مسیر ریلی از ایستگاه رشت دو شاخه می شود که یک شاخه با عبور از شهر پیربازار به بندرانزلی متصل شده و شاخه دوم آن به شهر مرزی آستارا در غربی ترین نقطه گیلان می رسد.
همچنین تعداد ۹ ایستگاه شامل دستجرد، کوهین، شیرین سو، لوشان، منجیل، رستم آباد، امامزاده هاشم، رشت و پیربازار در این مسیر ساخته و پیش بینی شده است.
این طرح افزون بر آن که از لحاظ حمل ‌و نقل داخلی بار و مسافر برای استان های قزوین و گیلان اهمیت دارد، از حیث ایجاد کریدور ریلی جدید برای صادرات و واردات و همچنین ترانزیت کالا از مناطق شمالی کشور به خلیج فارس و آب های آزاد بین‌المللی و دیگر کشورهای همسایه ایران بسیار مهم است.
ساخت پروژه راه آهن قزوین – رشت از سال ۱۳۸۵ آغاز و در قالب هشت قطعه کار شده است؛ این خط آهن قادر خواهد بود سالانه ۱۰ میلیون تن بار حمل و سه میلیون و ۸۰۰ هزار مسافر جابه جا کند.
راه آهن قزوین – رشت ۵۳ دستگاه تونل به طول ۲۲ کیلومتر دارد؛ همچنین بزرگترین پل راه آهن کشور به طول یک هزار و ۴۳۰ متر روی سد منجیل ساخته شده است.
برای احداث راه آهن قزوین – رشت بیش از ۲۵ کیلومتر تونل، حدود ۹ کیلومتر پل بزرگ، ۲۲ میلیون متر مکعب خاکبرداری و خاکریزی انجام و افزون بر یک هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان هزینه شده است که با قیمت گذاری روز، حدود پنج هزار میلیارد تومان برآورد می شود.
اول آذرماه امسال قطار قزوین – رشت حرکت آزمایشی خود را با حضور محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه از ایستگاه قزوین آغاز کرده بود.
رئیس جمهوری، جمعی از وزیران و اعضای هیأت دولت امروز و فردا (چهارشنبه و پنجشنبه) مهمان گیلانی ها هستند./ایرنا