هراس آمریکا از قدرت پهپادی ایران و ایجاد رعب ۴ نهاد آمریکایی در میان کشورهای جهان

  وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه به وقت محلی اعلام کرد: امروز، وزارت امور خارجه، وزارت بازرگانی، وزارت دادگستری و وزارت خزانه داری آمریکا با صدور یک توصیه نامه به جامعه بین المللی، بخش خصوصی و مردم نسبت به تهدید ناشی از خرید، توسعه و تکثیر پهپادهای ایران هشدار دادند. در ادامه این بیانیه […]

 

وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه به وقت محلی اعلام کرد: امروز، وزارت امور خارجه، وزارت بازرگانی، وزارت دادگستری و وزارت خزانه داری آمریکا با صدور یک توصیه نامه به جامعه بین المللی، بخش خصوصی و مردم نسبت به تهدید ناشی از خرید، توسعه و تکثیر پهپادهای ایران هشدار دادند.

در ادامه این بیانیه آمده است: این توصیه به صنعت خصوصی در خصوص تجهیزات کلیدی مرتبط با پهپاد که ایران به دنبال کسب آنها برای توسعه برنامه پهپادی خود است و نهادهای دخیل در تهیه، تولید و تکثیر پهپادهای ایرانی اطلاع می دهد.

آمریکا همچنین به صادرکنندگان، تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و موسسات مالی توصیه کرده است تا بررسی دقیق و کنترل های داخلی موثر به ویژه در خصوص فعالیت های مرتبط با پهپادهای ایران را انجام دهند تا از انطباق با الزامات قانونی در تمام بخش های زنجیره تامین و جلوگیری از مشارکت ناخواسته در برنامه پهپادی ایران اطمینان یابند.

وزارت خارجه آمریکا ادعا کرد: بسیار مهم است که بخش خصوصی در اجرای تعهدات قانونی خود در قبال خرید پهپادها و قطعات مرتبط با ایران هوشیار باشد و برای جلوگیری از هرگونه فعالیتی که به توسعه برنامه بی‌ثبات‌کننده و خطرناک پهپاد ایران  کمک می کند اقدام کند. روسیه به استفاده از پهپادهای ساخت ایران در حملات علیه غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی در اوکراین ادامه می‌دهد. این توصیه نمونه دیگری از  تلاش آمریکا برای اختلال و تاخیر در انتقال پهپادها از ایران به روسیه است.

پیش از این، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی دولت جو بایدن در بیانیه ای که برای برخی رسانه های آمریکایی ارسال شده، در تدام هراس از قدرت پهپادی ایران و نیز تعمیق روابط تهران – مسکو ادعا کرده است: ما اطلاعاتی داریم که نشان می دهند روسیه درحال دریافت تجهیزات مورد نیاز برای ساخت کارخانه تولید پهپاد در داخل ایران است. این کارخانه می تواند در اوایل سال آینده به طور کامل به بهره برداری برسد.

کاخ سفید تصاویر ماهواره‌ای منتشر و ادعا کرده است این تصاویر محل برنامه‌ریزی شده کارخانه تولید پهپاد در منطقه ویژه اقتصادی آلابوگا روسیه را نشان می دهند.

کربی ادعا کرد: در حال حاضر پهپادها در ایران ساخته می‌شوند و از امیرآباد ایران به ماخاچ‌کالا در روسیه از طریق دریای خزر ارسال می‌شوند و سپس در عملیات ها توسط نیروهای روسی علیه اوکراین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دولت بایدن قصد دارد روز جمعه هشدار جدیدی برای کمک به کسب‌وکارها و سایر دولت‌ها منتشر کند تا «درکی بهتر از خطرات ناشی از برنامه پهپادی ایران و شیوه‌های غیرقانونی که این کشور برای تهیه قطعات آن استفاده می‌کند» ارائه دهد.

کربی  مدعی شد : «این هشدار به دولت‌ها و کسب‌وکارها کمک می‌کند تا تدابیر لازم برای جلوگیری از همکاری سهوی  در برنامه پهپادی  ایران را اتخاذ کنند.»

این مقام کاخ سفید در ادامه ادعاهایش افزود که  روسیه با  خرید پهپادهای ایرانی، عمدتاً از نوع شاهد-۱۳۶، «همکاری دفاعی بی‌سابقه‌ای از جمله در زمینه موشکی، الکترونیک و پدافند هوایی» به ایران ارائه کرده است و  تهران به دنبال خرید میلیاردها دلار  تجهیزات نظامی دیگر روسیه  مانند بالگرد های تهاجمی، رادارها و هواپیماهای آموزشی رزمی یاک ۱۳۰ است.

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید همچنین مدعی شد: این یک همکاری دفاعی تمام عیار است که برای اوکراین، همسایگان ایران و جامعه بین‌المللی مضر است. دولت  آمریکا در حال کار با متحدان و شرکای خود است تا مسکو و تهران را از طریق تحریم‌های موجود و جدید  و محدودیت‌های صادراتی، پاسخگو کند.

غرب به رهبری آمریکا از ماهها پیش، همزمان با تشدید تنش ها در جنگ اوکراین، ادعاهایی ضد ایرانی را مطرح کرده که تهران آن را قاطعانه رد می کند.

جمهوری اسلامی ایران بی طرفی فعال خود را در جنگ اوکراین حفظ کرده و هرگز سلاحی به طرفین این جنگ برای استفاده در آن نداده است.  ایران بطور مداوم از صلح و پایان فوری جنگ در اوکراین حمایت و اعلام کرده است  به رغم موافقتنامه همکاریهای دفاعی دوجانب ، هرگز به طرفهای جنگ ،سلاح برای استفاده در جنگ اوکراین نه قبل و نه بعد از درگیری نداده است.

ایران معتقد است: کشورهای غربی تلاش می کنند براساس تفاسیر نادرست و گمراه کننده بین قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و استفاده از پهپادها در جنگ اوکراین ارتباط ساختگی برقرار کنند، درحالیکه قطعنامه ۲۲۳۱ نه صادرات سلاح را منع کرده و نه به دبیرخانه سازمان ملل دستور العمل و ظرفیت لازم را برای انجام این تحقیقات داده است.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز  در واکنش به  ادعای بی اساس غربی ها و مقامات اوکراینی مبنی بر استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین گفته است که ایران و روسیه توضیحات کامل و مفصلی را درباره ادعای استفاده از پهپادهای ایرانی در اوکراین به سازمان ملل متحد ارائه کرده‌اند.

 حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران نیز  گفته است: ما هیچ سلاح و پهپادی برای به کارگیری در جنگ با اوکراین به روسیه نداده و نخواهیم داد./ایرنا