خودروسازان وعده تکمیل خودروهای ثبت نامی را در نوروز۹۸ دادند

بیستم آبان ماه امسال «رضا رحمانی» وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره نگرانی مردم بابت تحویل خودروهای ثبت نامی و قیمت تمام شده آنها گفت: خودروسازان موظفند تعهدات خود را اجرا کنند و باید به قرارداد خود با مشتری پایبند بمانند. وی افزود: به طور حتم، در این قراردادها باید خواست مردم لحاظ شود و […]

بیستم آبان ماه امسال «رضا رحمانی» وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره نگرانی مردم بابت تحویل خودروهای ثبت نامی و قیمت تمام شده آنها گفت: خودروسازان موظفند تعهدات خود را اجرا کنند و باید به قرارداد خود با مشتری پایبند بمانند.
وی افزود: به طور حتم، در این قراردادها باید خواست مردم لحاظ شود و خودروسازان به تعهدات خود عمل کنند.
این در حالی است که ۲ خودروساز بزرگ کشور در هفته های گذشته با هدف کاهش قیمت های کاذب بازاری، فروش فوری و پیش فروش برخی محصولات خود را با فرمول پنج درصد زیر قیمت بازار آغاز کردند و همچنان ادامه دارد.
در همین پیوند، «معصوم نجفیان» رئیس هیات مدیره سایپا که امروز در نشست خبری در جمع خبرنگاران سخن می گفت، خاطرنشان کرد: تا خرداد ماه تولید همه خودروهای این گروه به صورت کامل انجام می شد، اما پس از مشکلات به وجود آمده و تحریم ها، واردات برخی قطعات های تک (High Tech) با مشکل مواجه شد.
وی بیان داشت: با تلاش های انجام شده هفته گذشته همه خودروهای ثبت نامی سال ۹۷ تکمیل شد و در تلاشیم در ایام نوروز خودروهای ثبت نامی سال ۹۸ را تکمیل کنیم.
این مقام مسئول تعداد خودروهای ناقص مانده و تکمیل نشده را به اندازه ۱۰ روز کاری سایپا و حدود ۲۵ هزار دستگاه عنوان کرد.
وی گفت: بیشترین ناقصی خودروها مربوط به پراید و تیبا بویژه در قطعه ئی. سی. یو (ECU یا کامپیوتر خودرو) و برخی قطعات مربوط به جلو آمپر است.

** برنامه ریزی برای کاهش سالیانه ۱۰ درصدی ارزبری در ساپکو
همچنین در این نشست، «حسین نجاری» مدیرعامل شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو (ساپکو) نیز تاکید کرد: شرکت ایران خودرو نیز به اندازه ۱۰ تا ۱۵ روز کاری خود، خودروی ناقص دارد که در تلاش است هرچه سریعتر آنها را تکمیل کند.
وی تاکید کرد: در ماه های گذشته با وجود همه مشکلات به تولید خودروها به صورت ناقص ادامه دادیم و در غیر این صورت بطور قطع صنعت قطعه سازی فلج می شد.
نجاری یادآور شد: برخی قسمت های قطعات الکترونیکی خودروها در آمریکا تولید می شود که به همین دلیل تهیه آنها آسان نیست.
وی تاکید کرد که ساپکو در سال ۹۸ بر تولید و ارتقای داخلی سازی قطعات الکترونیکی تمرکز خواهد کرد.
به گفته این مقام مسئول، افزایش تولید و ساخت محصولات با ویژگی های جدید راهی جز افزایش عمق داخلی سازی قطعات ندارد.
وی بیان داشت: مطابق تصمیم هیات مدیره ساپکو، کاهش دستکم ۱۰ درصدی ارزبری سالیانه برنامه ریزی شده است و علاوه بر آن با برپایی نمایشگاهی در ساپکو درصدد هستیم میانگین خودکفایی قطعات را از ۶۸ درصد به بیش از ۸۵ درصد افزایش دهیم.

** پروژه تولید پژو ۳۰۱
نجاری در ادامه از طرح ریزی پروژه تولید پژو ۳۰۱ و تولید ۱۵۰ هزار دستگاه از آن در مدت سه سال خبر داد که با قراردادهای منعقد شده هفت هزار میلیارد تومانی در گذشته با سازندگان قطعات و انعقاد قرارداد مربوط به سایر قطعات در سه ماهه نخست سال آینده، بتدریج آن را تجاری سازی کنیم.
وی تاکید کرد: تمرکز اصلی برنامه های ساپکو در سال ۹۸ تولید پژو ۳۰۱ و پس از آن ارتقای داخلی سازی قطعاتی است که اکنون کمتر از ۶۰ درصد داخلی سازی شده اند
این مسئول پیش بینی کرد تا سه سال آینده بتوان تا ۳۰ درصد به عمق داخلی سازی قطعات تولیدی افزود و به این منظور بیش از ۱۰۰ پروژه در سال ۹۸ تعریف شده است.
وی گفت: برای قطعات حساسی همچون ای. بی. اس، کیسه هوا و قطعات الکترونیکی برنامه ریزی شده تا مشوق های لازم برای توسعه داخلی سازی آنها برای قطعه سازان فراهم شود.
نجاری خاطرنشان کرد: برای صادرات آن دسته از قطعات مانند قطعات بدنه خودرو و برخی قطعات مکانیکی که بازار خوبی برای آنها وجود دارد، نیز برنامه داشته و ارتقای داخلی سازی به توسعه این بازارها خواهد انجامید.
وی خاطرنشان کرد: افزایش نرخ ارز، برخوردار نبودن از یوزانس و اضافه درخواست بانک ها برای تضمین بازگشت ارز حاصل از صادرات، منجر به ۲۴ برابر شدن نقدینگی لازم قطعه سازان شد، به طوری که هزینه افزایش قیمت قطعه سازان در ماه های گذشته ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان شده است.
«مازیار بیگلو» دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو اعلام کرد: تاکنون ۸۵ درصد از چهار هزار میلیارد تومان نقدینگی وعده داده شده به دست قطعه سازان رسیده و بقیه آن تا یک هفته آینده واریز می شود.
نقدینگی یاد شده با ایجاد رونق تولید در قطعه سازان، موجب افزایش شمارگان تولید ۲ خودروساز بزرگ کشور تا حدود چهار هزار دستگاه در روز شده است./ایرنا