حل مشکل ریزگردها نیازمند اجرای طرح های آبخیزداری است

قاسم سلیمانی دشتکی روز چهارشنبه در نشست کارگروه مبارزه با ریزگردها اظهار داشت: می توان در یک حرکت بسیار قوی با اجرای طرح های آبخیزداری، آبخوانداری و کشت انوع گیاهان مثمر که در مقابل گرد و غبار ایستادگی دارند، این معضل زیست محیطی را به کنترل درآورد. وی با بیان اینکه راه نجات آب، خاک […]

قاسم سلیمانی دشتکی روز چهارشنبه در نشست کارگروه مبارزه با ریزگردها اظهار داشت: می توان در یک حرکت بسیار قوی با اجرای طرح های آبخیزداری، آبخوانداری و کشت انوع گیاهان مثمر که در مقابل گرد و غبار ایستادگی دارند، این معضل زیست محیطی را به کنترل درآورد.
وی با بیان اینکه راه نجات آب، خاک و جنگل در اجرایی کردن طرح های آبخیزداری و آبخوانداری است، افزود: آبخیز داری ضمن اینکه آب را حفظ می کند، خاک را نجات می دهد و از فرسایش خاک جلوگیری می کند.
استاندار ایلام تاکید کرد: هر ساله شخم بد زمین چهار تا پنج میلی متر خاک را از بین می برد و این در حالی است که برای یک میلیمتر خاک ۵۰ تا ۶۰ سال زمان لازم است.
سلیمانی دشتکی با اشاره به اینکه امروز نباید مسبب از بین رفتن مرتع را فقط دام عنوان کرد، گفت: طمع انسان در تغییر کاربری زمین ها، کشت غلط، شخم زنی غلط به مرتع زمین های کشاورزی و منابع طبیعی وارد کرده است.
وی تصریح کرد: عکس العمل طبیعت در برابر عدم صحیح برخورد با خاک امروز به شکل ریزگردها درآمده و هزینه های آن هم بایستی پرداخت شود.
استاندار ایلام با اشاره به معکوس شدن روند جمعیت شهر و روستا اضافه کرد: با کاهش جمعیت روستا الان دیگر دامداری به شکل سنتی و قبلی خود که حافظ مرتع و آب و خاک بوده، وجود ندارد./ ایرنا