مساجد به محلی برای برپایی کارگاه های مهارت آموزی تبدیل شوند

مهارت‌آموزی با هدف ایجاد زمینه های جذب جوانان به مساجد تبدیل شود. حجت الاسلام و المسلمین اله نور کریمی تبار روز شنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان ایلام اظهار داشت: نباید مساجد از جوانان و نوجوانان خالی شود بلکه با اجرای انواع برنامه های آموزشی و فرهنگی این اقشار را به سمت مساجد فراخواند. […]

مهارت‌آموزی با هدف ایجاد زمینه های جذب جوانان به مساجد تبدیل شود.
حجت الاسلام و المسلمین اله نور کریمی تبار روز شنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان ایلام اظهار داشت: نباید مساجد از جوانان و نوجوانان خالی شود بلکه با اجرای انواع برنامه های آموزشی و فرهنگی این اقشار را به سمت مساجد فراخواند.
وی مسجد را یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های دینی و فرهنگی در سطح جامعه اسلامی دانست و افزود: ترکیب هیات‌ امنای مساجد باید به نحوی باشد که تعامل لازم همه نهادها در مساجد و با مدیریت واحد انجام شود.
کریمی تبار یادآور شد: مسجد متولی اصلی ندارد و نهادهای مختلفی در سطح مساجد به‌ صورت بخشی فعالیت می‌کنند که باید از موازی کاری در سطح مساجد جلوگیری و یک مدیریت واحد و شورایی در مساجد ایجاد شود.
وی در ادامه با اشاره به ایام عید و سال جدید و حضور مهمانان نوروزی در استان، تاکید کرد: نظافت نمازخانه‌ها و سرویس‌های بهداشتی بین‌راهی و پارک‌ها که محل حضور مهمانان نوروزی است باید مورد توجه قرار گیرد.
فرمانده سپاه امیرالمؤمنین(ع) استان ایلام نیز در این نشست با اشاره به‌ ضرورت توجه به حضور اقشار مختلف مردم در مساجد در هنگام نماز جماعت، گفت: فعالیت دستگاه‌های فرهنگی و هنری در مساجد هنگام برگزاری نماز جماعت در جذب جوانان به مساجد و حضور اقشار مختلف مردم موثر است.
سرهنگ جمال شاکرمی، یادآور شد: هیات امنا به عنوان پاشنه آشیل مساجد می‌توانند زمینه‌ساز ارتقا سطح فعالیت‌های این اماکن مذهبی فرهنگی باشند و البته ایجاد یک هماهنگی و تعامل سازنده‌ای بین دستگاه‌ها و نهادهای فعال در مساجد ضروری است.
شهردار ایلام نیز در این نشست گفت: یکی از برنامه‌های شهرداری در سال ۹۸ ایجاد سرای محلات است که با محوریت و مرکزیت مساجد اجرا خواهد شد تا جوانان با برنامه‌های هنری به سمت مساجد جذب شوند.
طالب صادقیان افزود: در کنار آن از روحانیون استفاده می‌شود که هم دغدغه های مرتبط با مساجد حل و هم زمینه جذب جوانان به مساجد ایجاد شود.
در ابتدای این نشست وصیت‌نامه شهید جعفر چناری از فرماندهان و شهدای استان ایلام توسط مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان ایلام قرائت شد./ایرنا