صادرات میعانات گازی پارس جنوبی ۱۵ درصد افزایش یافت

منطقه پارس جنوبی که بزرگترین میدان گازی جهان را در خود جای داده است، علاوه بر دارا بودن عنوان پایتخت انرژی ایران، قطب صادرات محصولات غیرنفتی، پتروشیمی و میعانات گازی کشور به شمار می رود. پارس جنوبی که به عنوان قطب انرژی و گازی ایران به شمار می رود، مهم ترین مرکز صادرات میعانات گازی […]

منطقه پارس جنوبی که بزرگترین میدان گازی جهان را در خود جای داده است، علاوه بر دارا بودن عنوان پایتخت انرژی ایران، قطب صادرات محصولات غیرنفتی، پتروشیمی و میعانات گازی کشور به شمار می رود.
پارس جنوبی که به عنوان قطب انرژی و گازی ایران به شمار می رود، مهم ترین مرکز صادرات میعانات گازی کشور نیز است.
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا شامگاه هجدهم اردیبهشت ماه امسال خروج آمریکا از توافق بین المللی برجام را اعلام کرد. واشنگتن پس از اعلام تصمیم خود، به خریداران نفت و میعانات گازی ایران فشارهایی وارد کرد تا به کاهش و توقف خرید خود دست بزنند که البته در تحقق آرزوی قطع کامل صادرات نفت و میعانات گازی ایران ناکام مانده است.
«احمد پورحیدر» مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به صدور یک میلیون و ۵۹۹ هزار و ۱۵۷ تن کالای غیر نفتی شامل محصولات تولیدی منطقه به ارزش افزون بر ۵۵۳ میلیون و ۶۷۴ هزار دلار به خارج از کشور گفت: این مقدار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۱۷ درصد افزایش داشته است.
وی اضافه کرد: همچنین یک میلیون و ۴۳۱ هزار و ۱۵ تن میعانات گازی به ارزش ۷۴۵ میلیون و ۱۵ هزار دلار از این منطقه به خارج از کشور صادر شده است که مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۹ درصد و از نظر ارزش ۱۵ درصد افزایش داشته است .
مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس اظهار کرد: در مدت یاد شده بیش از سه میلیون و ۳۰ هزار و ۱۷۲ تن کالا شامل میعانات گازی، متانول، پروپان، بوتادین، اوره، بوتن ۱، آمونیاک، هیدروکربن ها، نفت خام و غیره به ارزش یک میلیارد و ۲۹۸ میلیون و ۶۸۹ هزار دلار به خارج از کشور صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر از نظر وزن ۱۳ درصد افزایش داشته است.
پورحیدر اظهارداشت: محصولات صادراتی پارس جنوبی بیشتر به کشورهای امارات، چین، کره، هند، اندونزی، ژاپن، تایوان، ایتالیا، فرانسه، بلژیک، آلمان، روسیه، لهستان و نروژ صادر شده است.
وی گفت: همچنین در بهمن ماه، ۱۵ هزار و ۹۳۰ تن کالا به ارزش ۲۴۳ میلیون و ۲۱۶ هزار و ۱۸۶ دلار طی بهمن ماه سال۱۳۹۷ از پارس جنوبی وارد کشور شده که بیشتر کالاهای وارد شده شامل تجهیزات پالایشگاهی و مواد شیمیایی مورد استفاده در پتروشیمی ها و فازهای پارس جنوبی بوده است.
پورحیدر ادامه داد: واردات این کالاهای در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن سه درصد و از نظر ارزش ۶۰ درصد افزایش داشته است .
منطقه پارس جنوبی گسترده ترین میدان گازی جهان را در خود جای داده است و به عنوان بزرگترین منطقه صادراتی میعانات گازی کشور شناخته می شود.
در بخش ایران این میدان، ذخیره گاز ۱۴ تریلیون مترمکعب گاز به همراه ۱۸ میلیارد بشکه میعانات گازی است که هشت درصد کل گاز دنیا و نزدیک به نیمی از ذخایر گاز کشور را شامل می شود.
تولید گاز از ١٠ فاز نخست پارس جنوبی در سال ۱۳٩٢، نزدیک به ۲۸۵ میلیون مترمکعب بود که این میزان با بهره برداری از فازهای جدید به بیش از ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته است.
میعانات گازی پارس جنوبی از طریق گوی های شناور (اس.پی.ام) مستقر در سواحل عسلویه و سایر تولیدات بویژه محصولات پتروشیمی از طریق اسکله های موجود در منطقه پارس جنوبی صادر می شود./ایرنا