ایلام، بهشت رنگ ها، مهیای پذیرایی از مسافران نوروزی

کوه‌های سربه فلک کشیده استان، طبیعت بکر خدادادی، چهارفصل بودن در هر فصل از سال، درختان کهنسال بلوط ، ارژن و کیکم و …، غار زینگان، غار طبیعی مژاره، غار طبیعی خفاش، چشمه‌های آب گرم دهلران، مناظر طبیعی سراب آبدانان، دریاچه دوقلوی آبدانان، تنگ بهرام چوبینِ، آبشار ماربره و ملکشاهی، دره ییلاقی کلم بدره، طبیعت […]

کوه‌های سربه فلک کشیده استان، طبیعت بکر خدادادی، چهارفصل بودن در هر فصل از سال، درختان کهنسال بلوط ، ارژن و کیکم و …، غار زینگان، غار طبیعی مژاره، غار طبیعی خفاش، چشمه‌های آب گرم دهلران، مناظر طبیعی سراب آبدانان، دریاچه دوقلوی آبدانان، تنگ بهرام چوبینِ، آبشار ماربره و ملکشاهی، دره ییلاقی کلم بدره، طبیعت بی‌نظیر سیروان و چرداول، تفرجگاه‌ های جنگلی کنارسر مهران، شکارگاه شرازول ایوان و طبیعت کنار آن و …. از جلوه‌ها و مناطق طبیعی استان ایلام هستند که نمونه ‌های آن‌ها کمتر می ‌توان در کشور دید.
تپه باستانی علی کش با قدمت ۹ هزار ساله، آثار خرابه‌های شهر سیمره، شهر باستانی سیروان، غار کول کنی ماژین، آتشکده چهارطاقی، قلعه جهانگیر آباد، آثار قلعه تاریخی و آتشکده سام، ۱۶۰ تپه و آثار باستانی هلیلان، آتشکده سه پا، غار طلسم، طاق شیرین و فرهاد، آتشکده سیاهکل و … از آثار تاریخی و باستانی استان ایلام هستند که جلوه‌های زیبایی به این دیار بخشیده است.
ایلام یا همان سرزمین رنگ‌ها به دلیل داشتن طبیعت زیبای خدادادی و وجود کوه‌های سربه فلک کشیده قلارنگ، مانشت، سیوان، مله گون، کبیرکوه، شش کلان، قلاقیران و تعداد کثیری دیگر، آوازه مردان و زنان سخت کوش و حماسه‌ساز آن در بزم و رزم که از دهل و سرنا شنیده می‌شود، به‌عنوان استانی مهمان‌نواز پذیرای گردشگران و دوستداران زیبایی، فرهنگ و هنر و تاریخ و تمدن است.
کوه های مخملینش با لاله های واژگون تزیین شده اند و آنجاست که چشم ها غرق در زیبایی می شود تا شکوفا شدن این بهار را با دل و جان حس کند.
تنوع جغرافیایی با پوشش گیاهی و منحصر به فرد استان’ ایلام ‘این روزها هر گردشگری را به حیرت و لب گزیدگی وا می دارد .
‘ایلام’ یادگاری به جای مانده از سرزمین کهن بوده که نامش با تاریخ گره خورده و از زیبایی های طبیعی خاصی برخوردار است که بعنوان عروس زاگرس در دل دامنه های کوهستانی گل آرایی می کند.
این در حالی است که زیبایی و قشنگی استان ایلام تاکنون همچون (آفتابی پنهان از دید گردشگران) مانده است، با این وجود، این روزها و در آستانه عید باستانی همه چیز مهیای پذیرایی از مهمانان نوروز استان ایلام است.
این استان دارای آثار فراوان تاریخی فرهنگی است که از دوران هخامنشی تا ساسانی اسلامی و حکومت والیان می توان از آثار آن دیدن کرد .
می توان به قلعه والی موزه مردم شناسی رفت و برای لحظاتی با والیان پشتکوه همدم شد و یا اینکه به شهر تاریخی دره شهر رفت و دوران ساسانی اسلامی را از نزدیک در قاب هنر دید.
قلعه والی، کاخ فلاحتی، سنگ‌ نوشته قوچ علی، تنگه ارغوان، تنگ دالاهو، تفرجگاه تجریان، کوه قلاقیران، امامزاده‌ها، تپه قلا در چوار، پارک تفریحی چغاء سبز و …. از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان ایلام هستند.
شت قلعه، آثار تاریخی قلعه هزارانی، غار طبیعی مژاره، دریاچه دوقلو سیاه گاو، مناظر طبیعی سراب آبدانان، مناظر طبیعی کوه اناران و مناظر طبیعی کبیرکوه، امامزاده‌ها و… از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان آبدانان از توابع استان ایلام هستند.
آتشکده سیاهگل، طاق شیرین و فرهاد، آثار تاریخی روستای سرتنگ، شهر تاریخی جوی زر، تفرجگاه ییلاقی خوران، تفرجگاه جنگلی منطقه سراب ایوان، غار طلسم، شکارگاه شیره زول، دره زیبا و طبیعی دانوک، چشمه سفید در کوه‌های مانشت و… از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان ایوان از توابع استان ایلام هستند.
از مهم‌ترین آثار شهرستان دره شهر نیز می‌توان به آثار خرابه‌های شهر تاریخی سیمره، آسیاب آبی و قلعه شیخ ماخو ، قلعه میرغلام، تنگه بهرام چوبی، قلعه هاشمی ، بنای چهار طاقی، پل تاریخی گاومیشان ، آثار پل تاریخی چم نشت، آبشار ماربره، امامزاده های منطقه و… اشاره کرد.
شمار مسافران و گردشگران نوروزی به استان در سال گذشته ۴۸۷ هزار و ۸۳۱ بود که پیش بینی می شود امسال این میزان افزایش یابد.
این استان یک هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی دارد که بیش از ۷۵۰ اثر آن در فهرست آثار ملی ثبت شده است./ایرنا