صنایع دستی مهمی در استان وجود دارد که باید به آنها توجه شود + گزارش تصویری

درویشی ادامه داد: صدور مجوزهای بدون نام یکی از اقدامات ارزشمند استان برای تکریم سرمایه گذاران بوده، زیرا اخذ مجوز از ادارات مرتبط یکی از مشکلات پیش پای سرمایه‌گذاران کشور بود که در این راستا به نیابت از سرمایه‌گذاران مجوزهای لازم صادر شده که در این راستا هم اکنون ۱۸۰ طرح آماده برای سرمایه گذاران […]

درویشی ادامه داد: صدور مجوزهای بدون نام یکی از اقدامات ارزشمند استان برای تکریم سرمایه گذاران بوده، زیرا اخذ مجوز از ادارات مرتبط یکی از مشکلات پیش پای سرمایه‌گذاران کشور بود که در این راستا به نیابت از سرمایه‌گذاران مجوزهای لازم صادر شده که در این راستا هم اکنون ۱۸۰ طرح آماده برای سرمایه گذاران داری اهلیت در این استان وجود دارد.
وی افزود: ستاد اقتصاد مقاومتی و ستاد رفع موانع تولید به عنوان کلینیک رفع مشکلات حوزه تولید در طول این دوره اقدام و تصمیم گیری کردند که مشکلات حوزه‌های تولید استان پس از کارشناسی در این جلسات بررسی و برای آنها تصمیم گیری شود.
درویشی گفت: در جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی ۱۹۰ مصوبه به تصویب رسید که ۱۷۲ مصوبه از آنها اجرایی شده است و همچنین نظارت‌های مناسبی بر اجرای مصوبات اقتصاد مقاومتی وجود دارد.
معاون اقتصادی استاندار ایلام اضافه کرد: ۴۳طرح تعیین تکلیف طرح های تملیک شده در استان هستند، در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان ۱۵۵ میلیارد تومان تاکنون در حوزه اشتغال روستایی جذب شده است و با این مقدار اعتبار ۲۶۸۶طرح ایجاد که برای ۴۷۳۶ نفر ایجاد شغل و فرصت داشته است.
این مسئول خاطر نشان ساخت: سهم استان در حوزه تسهیلات اشتغال فراگیر ۱۱۲میلیارد تومان بود که ۴۷میلیارد تومان از آن ابلاغ و ۳۲ میلیارد تومان آن پرداخت گردیده و زمینه ایجاد ۲۱۵۹ شغل در این بخش ایجاد شده است.
ایشان تاکید کرد: شرکت سرمایه گذاری سمگا برای فعالیت در حوزه گردشگری استان اعلام آمادگی کرده و همچنین اقدامات مناسبی در این راستا انجام گرفته است و تکمیل زنجیره صنعت در استان از دیگر اقدامات دولت در راستای اصلاح روندها بوده است.
وی افزود: تغییر الگوی کشت و توسعه باغات از دیگر اهداف ما در راستای اصلاح ساختارها بوده است زیرا استان ایلام با وجود منابع مناسب آب و زمین‌های حاصلخیز متاسفانه در زمینه باغات در کشور با فاصله زیادی آخرین استان است.
معاون اقتصادی استاندار ایلام با اشاره به تنظیم بازار و مهار قیمت گوشت در استان ایلام نیز گفت: تا الان هزار تن گوشت قرمز و بیش از هزار تن گوشت مرغ برای تنظیم و تثبیت قیمت به بازار تزریق شده است و دولت یارانه خرید میوه شب عید را پرداخت کرده است و در حال توزیع سیب و پرتقال با نرخ مصوب هستیم.
وی افزود: باید فرهنگ کار و سرمایه گذاری را در استان توسعه دهیم زیرا اگر می‌خواهیم توسعه پیدا کنیم بایستی برای سرمایه گذاران فرش قرمز پهن نماییم.
درویشی خاطر نشان ساخت: جهت‌گیری دیگر استان ایلام رویکرد مشورتی با فعالین اقتصادی بوده است و در این راستا سه شورای مشورتی درحوزه اقتصادی در استان و خارج از استان فعال است.
وی ادامه داد: اربعین منافاتی باخدمت به زوار ندارد زیرا خدمات و امکانات مناسب را برای آنان فراهم می‌کند.
درویشی ادامه داد: با پیگیری‌های استاندار، خوشبختانه ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم از امروز در حکم کارگزینی نیروهای قراردادی اعمال خواهد شد.
وی با اشاره به ظرفیت‌های بخش صنایع دستی در استان گفت: صنایع دستی مهمی در استان وجود دارد که گلیم نقش برجسته، جاجیم از مهمترین آنها است که باید به آنها توجه شود.
دکتر درویشی ادامه داد: نمایشگاه دایمی با سرمایه بخش خصوصی و فراهم شده و زیر ساخت‌های آن با کمک دولت انجام شده تا بتوانیم بهتر در خدمت تولید کنندگان برای عرضه مستقیم کالا باشیم.
ایشان ادامه داد: هم اکنون در حوزه گردشگری ۸۰ طرح با ۲۱۰ میلیارد در دست اجرا است که تحول قابل توجهی در این بخش در استان ایجاد می‌کند و نقش بسیار مهمی در معرفی استان ایلام به عنوان قطب گردشگری غرب کشور دارد.
دکتر درویش؛ معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری ایلام درپایان سخنان خود افزود: سرمایه گذاری‌های استان را با اجرای ۱۱ طرح کوچک و بزرگ با اعتبار ۳۳۴ هزار و ۴۵۰ میلبارد ریال برشمرد و ۶۰ میلیارد تومان تسهیلات عشایری و روستایی در حال پرداخت به طرح‌های مختلف روستایی است و همچنین تسهیلات دیگری در بخش اشتغال فراگیر نیز پرداخت شده است که یک سرمایه گذاری اولیه محسوب می‌شود.