قم در سالروز میلاد امام علی(ع) غرق در نور و سرور است

همزمانی میلاد باسعادت امیرالمومنین(ع) با آغاز بهار و همچنین اعتکاف ۱۶ هزار تن در مساجد استان، حال و هوایی معنوی به قم داده است. شیفتگان خاندان عصمت و طهارت (ع) با چراغانی و آذین بندی مساجد، معابر و سر درب منازل و مغازه ها و برپایی آیین های جشن میلاد امام علی(ع) در جای جای […]

همزمانی میلاد باسعادت امیرالمومنین(ع) با آغاز بهار و همچنین اعتکاف ۱۶ هزار تن در مساجد استان، حال و هوایی معنوی به قم داده است.
شیفتگان خاندان عصمت و طهارت (ع) با چراغانی و آذین بندی مساجد، معابر و سر درب منازل و مغازه ها و برپایی آیین های جشن میلاد امام علی(ع) در جای جای قم، حال و هوای ویژه ای به این شهر داده اند.
حرم نورانی کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) نیز به طرز باشکوهی آذین بندی شده و درحال حاضر هزاران تن از شیفتگان اهل بیت عصمت و طهارات(ع) از سراسر کشور با حضور در کنار مضجع شریف آن حضرت ضمن شرکت در آیین های جشن و سرور، این عید بزرگ را به یکدیگر تبریک می گویند.
علاوه بر حرم کریمه اهل بیت(ع)، معتکفان مسجد جمکران و دیگر مساجد قم ویژه برنامه هایی را به این مناسبت در حال برگزاری هستند. همچنین در بیوت آیات عظام تقلید و دفتر مقام معظم رهبری در قم نیز به همین مناسبت مجالس جشن ترتیب یافته و سخنرانان گوشه هایی از زندگانی امام علی(ع) را بیان می کنند.
مسلمانان خارجی مقیم قم نیز با برگزاری آیین های جشن و سرور، نسبت به خاندان عصمت و طهارت(ع) به ویژه حضرت علی(ع) ادای احترام می کنند.
ارادتمندان به حضرت علی(ع) با برپایی ایستگاه های صلواتی از زائران حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) پذیرایی می کنند.
سیزدهم رجب سال سی عام الفیل انسانی پا به عرصه وجود گذاشت که با تولد خود بسیاری از مردم عصر خویش و بعد از آن را حیرت زده کرد، نوزادی که کعبه میزبان قدوم مبارکش به دنیای خاکی بود و این نشانه اکرام خداوند و فضیلت بی همتای حضرت علی(ع) است.
کنیه حضرت علی(ع)، ابوالحسن، ابوالحسین و ابوتراب و القاب ایشان مرتضی، حیدر، امیرالمؤمنین، اسدالله و وصی است، مادر ایشان فاطمه بنت اسد و پدرش ابوطالب عموی بزرگوار پیامبر (ص) بود.
حضرت علی(ع) پس از برگزیده شدن حضرت محمد(ص) به پیامبری، نخستین کسی بود که به اسلام ایمان آورد و پیامبری رسول اکرم(ص) را پذیرفت و ایشان را در دعوت همگانی به اسلام یاری کرد.
دوران خلافت حضرت علی(ع) در مدینه دوران تبلور اسلام واقعی، اجرای عدالت اسلامی، مبارزه با بدعت ها، از بین بردن تبعیض ها، برکناری حکمرانان نالایق، تقسیم عادلانه بیت المال و اجرای دقیق و درست سنت رسول الله(ص) بود.
در زمان خلافت حضرت علی(ع) جنگ های فراوانی از جمله صفین، جمل و نهروان رخ داد که هر یک پیامدهای خاصی به دنبال داشت.
با وجود فشارهای سیاسی داخلی، خارجی و وقوع جنگ های طاقت فرسا در طول پنج سال حکومت ایشان، حضرت علی(ع) خدمات ارزشمند و بی سابقه ای در تاریخ به جامعه اسلامی ارائه کرد.
آن حضرت سرانجام در سحرگاه نوزدهم رمضان سال ۴۰ هجری قمری، هنگام انجام فریضه الهی توسط ابن ملجم از گروه خوارج، از ناحیه سر مجروح شد و بعد از دو روز در بیست و یکم رمضان به شهادت رسید./ایرنا