نگین آبی آذربایجان چشم انتظار گردشگران

این روزها وجود آب قابل توجه در این دریاچه، سواحل و پل میان‌ گذر آن را به محلی برای توقف و تفریح گردشگران نوروزی تبدیل کرده است و در سایه توجه دولت، بوی خوش زندگی از این زیست بوم زیبا به مشام می رسد. اکنون وضعیت امروز دریاچه ارومیه نه تنها امیدوارکننده بوده بلکه تراز […]

این روزها وجود آب قابل توجه در این دریاچه، سواحل و پل میان‌ گذر آن را به محلی برای توقف و تفریح گردشگران نوروزی تبدیل کرده است و در سایه توجه دولت، بوی خوش زندگی از این زیست بوم زیبا به مشام می رسد.
اکنون وضعیت امروز دریاچه ارومیه نه تنها امیدوارکننده بوده بلکه تراز آن نسبت به کمترین ارتفاع ثبت شده برای نگین آبی آذربایجان ۸۹ سانتی متر افزایش یافته و این نوید را داده است.
این دریاچه دارای تنوع زیستی ارزشمندی بوده و به گفته رییس محیط طبیعی اداره کل محیط زیست آذربایجان غربی، ۱۱۵ نوع پرنده در محدوده پارک ملی دریاچه ارومیه شناسایی شده است و ظرفیت قابل توجهی برای پرنده نگری در این منطقه وجود دارد.
«حمید رعنا قد» اظهار داشت: پلیکان سفید، فلامینگو، پرندگان شکاری و اردک‌های سرسفید، سر حنایی و مرمری از مهمترین گونه‌های پرندگان در پیرامون دریاچه ارومیه و تالاب‌های آن است.
وی همچنین با اشاره به وجود بیش از ۱۰۲ جزیره در پارک ملی دریاچه ارومیه، افزود: جزیره کبودان (قویون داغی)، جزیره اشک، جزیره اسپیر و جزیره آرزو به دلیل تنوع گونه های جانداران از مهمترین جزایر دریاچه ارومیه به شمار می رود.
وی با اشاره به شناسایی ۱۷۷ گونه گیاهی در پارک ملی دریاچه ارومیه، گفت: ۱۷۴ گونه از این تعداد در جزایر دریاچه ارومیه زیست می کنند.
«رعنا قد» با بیان اینکه جزیره اشک دارای تنوع گونه‌های گیاهی بیشتری نسبت به سایر جزیره های این دریاچه است، افزود: بزرگترین خانواده گیاهی موجود در پیرامون دریاچه ارومیه را «کاسنی» ‌ها به خود اختصاص داده‌ است.
وی با اشاره به مصرف دارویی، خوراکی و صنعتی گونه‌های گیاهی موجود در حوزه اکولوژیکی دریاچه ارومیه، گفت: متاسفانه هیچ درخواستی برای بهره برداری از این ظرفیت منحصر به فرد به عمل نیامده است.
رییس محیط طبیعی اداره کل محیط زیست آذربایجان غربی در رابطه با گونه‌های پستانداران موجود در پیرامون دریاچه ارومیه نیز گفت: ۵۳ گونه پستاندار در استان شناسایی شده است که ۲۳ گونه آن در پارک ملی دریاچه ارومیه زیست می کنند.
وی افزود: پستانداران شناسایی شده در جزایر دریاچه ارومیه بیشتر از نوع «قوچ میش» و «گوزن زرد» بوده و تاکنون یکهزار و ۲۰۰ راس قوچ و میش در جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه سرشماری شده است.
«رعنا قد» همچنین به زیست ۲۵ گونه خزنده و سه گونه ۲ زیست در حوزه اکولوژیکی دریاچه ارومیه اشاره کرد.
رییس سابق دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی بود با اشاره به امکان بهره مندی گردشگران از لجن درمانی دریاچه ارمیه، گفت: هفت دریاچه شور در سطح جهان وجود دارد که از میان آنها فقط دریاچه ارومیه در ایران و بحرالمیت در اردن دارای لجن های طبی است.
هادی بهادری با اشاره به تحقیقات به عمل آمده از خاصیت طبی لجن های دریاچه ارومیه، اظهار داشت: محققان به تاثیر مثبت لجن های این دریاچه در درمان آرتروز و دردهای سیاتیک دست یافته اند.
«جلال محمدی»، عضو هیئت علمی دانشگاه ربع رشیدی تبریز نیز معتقد است که می توان محصولاتی برای درمان بیماری‌هایی نظیر آرتروز مفاصل، انواع دردهای سیاتیک، دارو‌های جوان سازی پوست یا پماد‌های مخصوص ماساژ درمانی و به طور کلی کرم و لوسیون‌های آرایشی و بهداشتی از عصاره لجن‌های دریاچه ارومیه تهیه کرد.
وی با تاکید بر اینکه تاثیر درمانی لجن‌های طبی در حال حاضر در دنیا به اثبات رسیده است، گفت: ایران دارای یکی از ۲ منبع تامین کننده این مواد در سطح دنیا به شمار می‌رود.
برخی از پژوهشگران نیز معتقدند که در لجن‌های این دریاچه مواد طبیعی خاصی وجود دارد که گردش خون موضعی را افزایش می دهد و به صورت هوشمند اکسیژن بیشتری را به بافت آسیب دیده می رساند.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی نیز با بیان اینکه قبل از تشکیل این ستاد، تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط ۴۰ سانتی متر کاهش می یافت، بیان کرد: برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن را متوقف کرد.
«فرهاد سرخوش» با اشاره به اینکه حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط ۲۱ رودخانه دائمی و ۳۹ رودخانه دوره ای سیراب می شود، افزود: دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است که آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آبراهه ها و رودخانه ها تامین می شود.
سرخوش میزان نمک موجود در دریاچه ارومیه را فوق اشباع دانست و گفت: در هر لیتر از آب دریاچه ارومیه بیش از ۳۵۰ گرم نمک وجود دارد که در نوع خود بی نظیر است و می تواند مورد توجه گردشگران قرار گیرد.
امکانات رفاهی اولیه ای چون بوفه، غذاخوری و محلی برای تفریح و قایقرانی در دریاچه ارومیه توسط بخش خصوصی در کنار پل روگذر دریاچه محیا شده است تا زمینه برای توقف گردشگران در سواحل دریاچه فراهم شود./ایرنا