پایش زیستگاه های ایلام تشدید یافته است

سید اسدالله هاشمی روز چهارشنبه در گفت و گو ما هشدار داد: از ابتدای تعطیلات نوروزی بیش از ۱۵ واحد با گشت زنی مستمر در محدوده زیستگاه های استان، از نمودهای حیات طبیعی ، جانوری و انسانی استان ایلام در مقابل اقدام های تخلف امیز مراقبت می کنند. وی به پایش مستمر زیستگاه ها و […]

سید اسدالله هاشمی روز چهارشنبه در گفت و گو ما هشدار داد: از ابتدای تعطیلات نوروزی بیش از ۱۵ واحد با گشت زنی مستمر در محدوده زیستگاه های استان، از نمودهای حیات طبیعی ، جانوری و انسانی استان ایلام در مقابل اقدام های تخلف امیز مراقبت می کنند.
وی به پایش مستمر زیستگاه ها و برخورد با متخلفان زیست محیطی توسط اکیپ های گشت زنی اشاره کرد و هشدار داد: نیروهای یگان حفاظت محیط زیست از هر تخلف محیط زیستی مانند تخریب اراضی ملی و طبیعی، شکستن شاخه درخت، صید و شکار غیرمجاز و … که به طبیعت صدمه بزند، جلوگیری و با تخلف های مشهود برخورد قانونی می کنند.
هاشمی افزود: هم پوشانی مکانی زیستگاه ها با عرصه های طبیعی و تفرجی ایلام ،لزوم حفاظت پیشگیرانه از این منابع خداداد را افزایش داده است.
وی افزود: گروه های نظارت نوروزی تا ۱۶فروردین با حضور در تفرجگاه ها و عرصه های تحت مدیریت و مناطق آزاد حائز اهمیت، ضمن برخورد با متخلفان، آموزش ها و توصیه های لازم در خصوص حفاظت از محیط زیست را به گردشگران یاد اوری می کنند.
هاشمی در عین حال گفت: با توجه به حجم گسترده علاقه مندان و مراجعان به دامان طبیعت متنوع و بهاری ایلام مشارکت مردم اصلی ترین جایگاه و نقش را در حفظ و صیانت از محیط زیست و پیشگیری از تخلف دارد.
وی از تفرج کنندگان خواست که از رها سازی زباله و روشن گذاشتن آتش در طبیعت خودداری کنند و خود در مقابل این موهبت الهی مسئول بدانند و اجازه ندهند لطمه ای به محیط زیست زیبای استان وارد شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام همچنین از شهروندان خواست که هرگونه تخلف محیط زیستی را با سامانه ۱۵۴۰ در میان بگذارند.
وی یاد اوری کرد: با توجه به غنای زیستگاهی گیاهی و جانوری طبیعت زاگرسی استان ایلام، بیش از هفت درصد از مساحت کل استان ایلام تحت مدیریت چهارگانه اداره کل حفاظت محیط زیست قرار دارد.
وجود کوه‌ها، رودخانه‌ها، آبشارها، مناطق کوهستانی حفاظت‌شده و دشت‌های وسیع و حاصلخیز، استان ایلام را به مقصدی برای گردشگران طبیعت‌گرد تبدیل کرده است./ایرنا