ورود گردشگر به ارگ بلقیس اسفراین ممنوع شد

علی مستوفیان روز چهارشنبه به خبرنگار ما اظهار داشت: با توجه به پیش بینی هایی که در روزهای اخیر انجام شد، بناهای تاریخی استان آسیب چندانی ندیده اند اما مختصر خسارات وارده از این ناحیه در دست بررسی است. وی با بیان اینکه تنها ارگ بلقیس در برخی نقاط آسیب جزئی دیده است، افزود: ممنوعیت […]

علی مستوفیان روز چهارشنبه به خبرنگار ما اظهار داشت: با توجه به پیش بینی هایی که در روزهای اخیر انجام شد، بناهای تاریخی استان آسیب چندانی ندیده اند اما مختصر خسارات وارده از این ناحیه در دست بررسی است.
وی با بیان اینکه تنها ارگ بلقیس در برخی نقاط آسیب جزئی دیده است، افزود: ممنوعیت بازدید گردشگران از این بنای تاریخی تا ۲ روز آینده برداشته خواهد شد.
وی گفت: تاکنون مشکل خاصی در مورد بناهای میراث فرهنگی گزارش نشده و با این وجود بازدید و بررسی کارشناسان ما برای برآورد آسیب های احتمالی ادامه خواهد یافت.
شهر کهن اسفراین معروف به شهر بلقیس به عنوان دومین بنای عظیم خشتی و گلی ایران، پس از ارگ بم، شناخته می شود که در فاصله سه کیلومتری جنوب غربی شهر اسفراین در ۶۰کیلومتری جنوب شرقی بجنورد قرار دارد.
این شهر گستره ای ۱۸۰ هکتاری دارد که از لحاظ قدمت به استناد متون تاریخی، قبل از اسلام شکوفا بوده و در سال ۳۱ هجری توسط مسلمانان فتح شده است.
طبق یافته های باستان شناسی، قدیمی ترین آثار استقرار در این شهر به اواخر دوره ساسانی مربوط می شود و زندگی در آن تا پایان دوره صفویه ادامه داشته است.
معماری این شهر به شیوه دوره ساسانی است و مورخان و جغرافی دانان، اسفندیار پسر گرشاسب بنیانگذار این شهر خوانده اند.
مجموعه بلقیس شامل ارگ و خندق پیرامون آن، شارستان، ویرانه های معروف به تپه منار (مسجد جامع)، مقبره شیخ آذری، قسمت صنعتی شهر، آب انبار، کاروانسرا، مجموعه معروف به یخدان ها و یک گورستان وسیع در نزدیکی دروازه شرقی آن است.
استقبال خوب گردشگران برای دیدن این بنای عظیم تاریخی در ایام نوروز، آن را به پربیننده ترین اثر تاریخی و گردشگری استان خراسان شمالی تبدیل کرده است.
این مجموعه تاریخی به شماره ۴۴۹۷ در فهرست آثار ملی ثبت شده و با توجه به اهمیت و غنای تاریخی آن در سال ۱۳۸۸ به عنوان پایگاه میراث فرهنگی مصوب و فعالیت مطالعاتی، مرمتی و باستان شناسی آن آغاز شد.
بیش از یکهزار و ۲۰۰ اثر تاریخی در خراسان شمالی شناسایی شده که ۶۳۵ مورد آن در شمار آثار ملی به ثبت رسیده است.
از آثار ملی ثبت شده در این استان، ۵۰۹ اثر تاریخی، ۷۰ اثر ناملموس، ۱۴ مورد اشیای منقول و ۴۲ اثر طبیعی است./ایرنا