جولان؛ برگ دیگری از انزوای آمریکا در شورای امنیت

در نشست فوری چهارشنبه شب شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره جولان که به درخواست فرانسه برگزار شد، همه اعضای این شورا از تصمیم آمریکا برای به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های جولان ابراز تاسف کردند. ۱۴ کشور از ۱۵ عضو این شورا تاکید کردند که همچنان بر موضع خود مبنی بر […]

در نشست فوری چهارشنبه شب شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره جولان که به درخواست فرانسه برگزار شد، همه اعضای این شورا از تصمیم آمریکا برای به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های جولان ابراز تاسف کردند.
۱۴ کشور از ۱۵ عضو این شورا تاکید کردند که همچنان بر موضع خود مبنی بر اینکه بلندی های جولان بخشی جدایی ناپذیر از سوریه و تحت اشغال رژیم صهیونیستی است، باقی می مانند.
روسیه و چین به عنوان دو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، تصمیم ترامپ در شناسایی حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های اشغالی جولان را نقض قطعنامه این شورا دانستند و بر حاکمیت سوریه بر این مناطق تاکید کردند.
ولادیمیر سافرنکوف سفیر روسیه در سازمان ملل متحد در این نشست گفت: اعلام حاکمیت اسرائیل بر جولان نقض قطعنامه های بین المللی است. تغییر وضعیت جولان ناممکن است، چون که وضعیت آن با قطعنامه ها و تصمیمات شورای امنیت تعیین شده است.
سافرنکوف با بیان اینکه با کمال تاسف تصمیم آمریکا درباره بلندی های جولان، بار دیگر بر مجموعه گام های یکجانبه آمریکا که اخیرا برداشته است، تاکید دارد، افزود: نمونه دیگر آن، بیرون رفتن از برنامه جامع اقدام مشترک با ایران که نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت می باشد و امور کشورهای جهان را نیز پیچیده کرده است.
معاون نمایندگی چین در سازمان ملل متحد هم تصریح کرد: قطعنامه های سازمان ملل متحد تاکید دارد که جولان یک سرزمین اشغال شده سوری است و چین تغییر این وضعیت را رد می کند.
منصور العتیبی نماینده دائم کویت در سازمان ملل متحد خواستار تخلیه نیروهای صهیونیستی از بلندی های اشغالی جولان شد و گفت: ثبات منطقه با ادامه اشغالگری و تحمیل آن بر دیگران به دست نمی آید.
العتیبی با ابراز تاسف از تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های جولان تاکید کرد: حمایت کامل خود را از درخواست درست و به حق سوریه در بازگرداندن تمام جولان اشغالی اعلام می کنیم و یادآور می شویم که در تمام قطعنامه های شورای امنیت درباره سوریه بر حاکمیت، استقلال، یکپارچگی و تمامیت ارضی این کشور تاکید شده است.
نماینده فرانسه نیز با تاکید براینکه هرگونه انحراف از قوانین بین الملل و قطعنامه های شورای امنیت محکوم به شکست است، ابراز تاسف کرد که آمریکا با تصمیم های یکجانبه اقدامات جمعی شورا را تضعیف می کند.
همچنین، نماینده انگلیس در سازمان ملل با تاکید بر اعتقاد کشورش به نظام بین المللی قاعده محور، گفت که موضع لندن همچنان اشغالی بودن بلندی های جولان است.
در نشست شب گذشته شورای امنیت، نماینده لهستان نیز به عنوان یکی از اعضای غیردائم این شورای تاکید کرد که نظر قاطع اتحادیه اروپا درباره جولان این است که الحاق این منطقه توسط رژیم صهیونیستی غیرقانونی است.
اتحادیه اروپا روز گذشته در بیانیه ای اعلام کرد که تمامی ۲۸ کشور عضو این ضمن مخالفت یکپارچه با شناسایی حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های جولان اشغالی، از تغییر سیاست آمریکا در باره این بخش از خاک سوریه پیروی نخواهند کرد.
دفتر فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این بیانیه اعلام کرد که موضع این نهاد در باره وضعیت بلندی های جولان تغییری نکرده است و این سازمان به رغم تصمیم ایالات متحده برای تغییر موضع خود در باره این ارتفاعات راهبردی، حاکمیت اسرائیل را بر این بخش به رسمیت نخواهد شناخت.
در نشست چهارشنبه شب شورای امنیت درباره جولان، رزماری دی کارلو معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل متحد قطعنامه شورای امنیت و مجمع عمومی این سازمان را مبنای قانونی حاکمیت بر منطقه جولان دانست.
دی کارلو همچنین تاکید کرد که موضع سازمان ملل درباره وضعیت جولان در قطعنامه های شورای امنیت و مجمع عمومی به ویژه قطعنامه های ۲۴۲ (۱۹۶۷) و ۴۹۷ (۱۹۸۱) شورای امنیت، منعکس شده است.
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه در دیدار با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی، حکمی را امضا کرد که به موجب آن، دولت آمریکا حاکمیت این رژیم بر جولان را به رسمیت می‌شناسد.
اما این اولین انزوای آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل نیست. واشنگتن پیشتر نیز در نشست هایی با موضوع ایران و وضعیت قدس منزوی و مورد هجمه دوستان و دشمنان خود در این نشست شده بود.
در نشستی که در مهرماه سال گذشته در شورای امنیت و اتفاقا با ابتکار آمریکا تشکیل شده بود، سران کاخ سفید تلاش داشتند تا با حاضر کردن ترامپ در این نشست، اجماعی علیه ایران تشکیل دهند اما روند نشست برخلاف انتظارشان پیش رفت.
نیکی هیلی سفیر وقت آمریکا در سازمان ملل با سوء استفاده از ریاست دوره ای کشورش بر شورای امنیت ابتدا عنوان این نشست را ایران انتخاب و اعلام کرده بود که ترامپ شخصا ریاست آن را برعهده خواهد گرفت.
اما وقتی مشخص شد که این نشست به محفلی برای حمله به تصمیم های یکجانبه آمریکا بدل خواهد شد، کاخ سفید تلاش کرد با تغییر دستور کار جلسه از شدت این موقعیت فاجعه بار برای ترامپ بکاهد.
نشست شورای امنیت اگرچه با موضوع «منع گسترش سلاح های کشتار جمعی» و ریاست ترامپ در مهرماه سال گذشته برگزار شد، اما با آغاز حملات نمایندگی های کشورهای عضو این شورا علیه ترامپ، او مجبور به ترک پیش از موعد جلسه شد.
آمریکا یک بار دیگر در آذرماه سال ۱۳۹۶ در شورای امنیت در انزوا قرار گرفت و تصمیم های یکجانبه ترامپ موجبات شرمساری او را فراهم کرد.
ترامپ پیش از آن در تصمیم دیگری در راستای حمایت از اشغالگری و تجاوزگری های رژیم صهیونیستی، قدس را به عنوان پایتخت این رژیم به رسمیت شناخته بود.
شورای امنیت به درخواست بیش از نیمی از اعضای این شورا نشستی تشکیل داد که نمایندگان رژیم صهیونیستی و اردن هم به دلیل مرتبط بودن با موضوع جلسه، در آن حضور داشتند.
در این نشست همه اعضای دائم و غیردائم شورای امنیت به انتقاد از تصمیم های یکجانبه ترامپ و بی احترامی به قوانین بین الملل و قطعنامه های این شورا پرداختند.
این نشست نیز به عاملی برای انزوای آمریکا تبدیل شد و در نهایت واشنگتن با توسل به وتو توانست از قطعنامه علیه خود فرار کند. اما جامعه بین المللی موضوع را به مجمع عمومی سازمان ملل برد و قاطعانه تصمیم ترامپ را محکوم کرد.
مجمع عمومی سازمان ملل در اول دی ماه سال ۱۳۹۶ با ۱۲۸ رای موافق قطعنامه ای تصویب کرد که تصمیم ترامپ برای شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرده و خواستار لغو آن شد./ایرنا