حال و روز سیل زدگان و مناطق سیل زده در شبی که گذشت

رییس جمهوری دیروز به منطقه سیل زده رفت و با سیل زدگان دیدار صمیمانه داشت ، دستورات مهمی را برای سامان دهی مناطق سیل زده صادر کرد، از فرصت طلبان سیاسی گله کرد و گفت که مردم سر سیل سواران را به سنگ کوبیدند. دکتر حسن روحانی چهارشنبه شب در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران […]

رییس جمهوری دیروز به منطقه سیل زده رفت و با سیل زدگان دیدار صمیمانه داشت ، دستورات مهمی را برای سامان دهی مناطق سیل زده صادر کرد، از فرصت طلبان سیاسی گله کرد و گفت که مردم سر سیل سواران را به سنگ کوبیدند.
دکتر حسن روحانی چهارشنبه شب در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران مازندران که در سالن اجتماعات استانداری در ساری برگزار شد ، افزود : سیل اخیر عظمت و وحدت مردم را با توجه به تمامی مشکلات نشان داد و چشم دشمنان مردم ، نظام و انقلاب را کور کرد .
اسحاق جهانگیری معاون رییس جمهوری نیز گفت که اگر چه خسارت های طبیعی و مادی در سیل گلستان و مازندران و جان باختن مظلومانه عده ای از هموطنان در سیل شیراز، ابعاد این واقعه را تا حد یک ضایعه ملی بالا برد اما این رویداد پردامنه رشد اخلاقی، همبستگی اجتماعی و نوع دوستی مردم در مناطق آسیب دیده را به تصویر کشیده است.
او گفت که اخبار و گزارش های سیل شیراز و مواجهه سرشار ازمحبت ، انسانیت و مساعدت بی دریغ مردم درکمک به مسافران و آسیب دیدگان هم مؤید همین واقعیت است.
ما مسئولان باید از این قدرت و سرمایه ملی اندرز، انگیزه و پشتکار بیاموزیم. معتقدم باهمراهی و همدلی می توانیم ازسخت ترین شرایط باسربلندی وموفقیت عبورکنیم.

** تصمیمات و سخنان رییس جمهوری
– رئیس جمهوری در جمع مردم سیلزده مازندران : برای عبور از مشکلات باید دست به دست هم دهیم.
– به خسارت دیدگان کمک بلاعوض می شود و وام بلندمدت کم‌بهره هم خواهیم داد.
– دکتر روحانی با حضور در منازل و باغ‌های آسیب دیده مردم در فضایی صمیمی با آنان گفت و گو و پس از اطلاع از مسائل و مشکلات آنان دستورات لازم را در راستای ارائه خدمات هرچه بهتر به مردم در زمینه‌های گوناگون به مسئولان ارائه کرد.
– همه مسوولان، نهادها و کمیته‌ها، هلال احمر، امدادگران و نیروهای مسلح در کنار مردم هستند.
– همه باید دست به دست هم دهیم و مشکلاتی که پیش آمده را رفع نماییم؛ خیلی خوشحالم که مردم عزیز در عین حالی که سختی و رنج کشیدند اما از مسئولین اظهار رضایت می‌کنند؛ این بزرگترین عیدی است که شما به ما می‌دهید و برای ما بسیار ارزشمند است.
– دشمنان می خواستند سیل را دستاویز برای اختلاف افکنی میان مردم قرار دهند و مردم با ایستادگی و وحدت پیشانه دشمنان سیل سوار را به سنگ کوبیدند.
– حضور دکتر حسن روحانی چهارشنبه شب در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران مازندران که در سال اجتماعات استانداری در ساری برگزار شد .
-سیل اخیر عظمت و وحدت مردم با توجه به تمامی مشکلات چشم دشمنان مردم نظام و انقلاب و ملت کور کرد .
– سیل اخیر هشداری از طبیعت به ملت ایران بود.
-در این حادثه طبیعی که بخشی از آن ریشه در اشتباهات گذشتگان است ، هیچ گروه و مسئولی، حتی دولت نمی تواند خود را تبرئه کند.

** تسهیلات بلا عوض
– محمد باقر نوبخت معاون رییس جمهوری : سقف تسهیلات بلاعوض سیلزدگان مازنی ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان شد.
– بر اساس مصوبه هیات دولت سقف تسهیلات بلاعوض برای روستاییانی که واحدهای مسکونیشان دچار خسارت شد ، ۱۰ میلیون تومان تعیین شده است.
– روستاییان برای ساخت واحدهای مسکونی نیز ۴۰ میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت دریافت خواهند کرد.
– هیات دولت برای هر واحد مسکونی شهری خسارت دیده از سیل در مازندران هم ۱۲ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض مصوب کرد.
– به هر خانوار شهری سیلزده در مازندران تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی ارزان قیمت پرداخت خواهد شد.
– برای هر واحد مسکونی تعمیراتی نیز تا سقف پنج میلیون تومان کمک بلاعوض و ۱۵ میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت داده می شود.

** بسته شدن تنگه کیاسر
بخشدار یانه سر از توابع بهشهر : آب شدن برف سنگینی که روزهای پایانی اسفند ماه پارسال در این منطقه کوهستانی باریده بود سبب شد تا مسیر تنگه کیاسر در این منطقه با سرریز شدن آب رودخانه از چهارشنبه شب مسدود شود.
– با توجه به بارش برف بیش از یک و نیم متری در مناطق کوهستانی یانه سر بهشهر و آب شدن برف ، دبی آب رودخانه افزایش یافت و سرریز کرد که باعث بسته شدن تنگه کیاسر شد.
– در حال حاضر تردد در این مسیر امکان پذیر نیست ، از تمامی افراد محلی و گردشگران خواسته شد، تا اطلاع بعدی از این مسیر تردد نکنند.

** پرداخت خسارت منازل آق قلا
-شهردار آق قلا هفت هزار خانه مسکونی در این شهر دو هزار و ۵۰۰ واحد زیر پوشش بیمه حوادث پیش بینی نشده قرار دارند و مطابق قرارداد خسارت وارده به منازل آسیب دیده توسط بیمه ایران پرداخت می شود.
– واحد هایی که زیر پوشش بیمه حوادث ایران قرار نگرفته اند از طریق بنیاد مسکن یا بسته پیشنهادی به ستاد بحران استان گلستان، حمایت خواهند شد.
– گروه های ارزیاب شرکت بیمه ایران در شهر آق قلا مستقر شده اند و بلافاصله بعد از فروکش کردن آب از خانه ها و مغازه ها بازدید کارشناسی خود را برای پرداخت خسارت آغاز خواهند کرد.
-رییس جمعیت هلال احمر کشور : امکان فرو ریختن منازل سیل زده آق قلا با توجه به ماندگاری چندین روزه سیلاب و نفوذ آب به دیواره و پی ساختمان ها جدی و محتمل است.
– باید برای استحکام این بناها و جلوگیری از تخریب آن با اجرای به موقع عملیات نوسازی و مرمت اقدام کرد.
– رئیس مجمع نمایندگان مازندران : طرح ساماندهی رودخانه ها در این استان با وجود بحران سیل که همه ساله مشکل زاست، اعتبار ندارد.
– – استاندار مازندران : همراهی و همکاری خوب دولت در تجهیز امکانات و اختصاص تنخواه سبب شد تا بحران سیل در این استان مهار شده و التهابات ناشی از آن در کمترین زمان فروکش کند.

**جمع‌آوری کمک‌های مردمی
– معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور چهارشنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای سیل‌زدگان، با اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح از جمله سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر و کمیته امداد و انعکاس آن به این معاونت بلامانع است.
– در راستای انجام هماهنگی و جلوگیری از موازی کاری یا اسراف یا انجام هزینه های اضافی از یک سو و جلوگیری از کلاهبرداری فرصت طلبان، جمع آوری کمک های مردمی با اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح از جمله سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر و کمیته امداد و انعکاس آن به این معاونت بلامانع خواهد بود.

** خسارت ها به عشایر گلستان
– رییس سازمان امور عشایری کشور، خسارات وارده به عشایر مستقر در استان گلستان در بارندگی، تندباد و سیلاب اخیر را ۶۲۰ میلیارد ریال اعلام کرد.
– این میزان خسارت براساس ارزیابی های صورت گرفته از سوی کارشناسان، به دام، زیرساخت های مرتبط با امور دامپروری و زندگی عشایر وارد شده است.
– تسهیلات قرض الحسنه با بازپرداخت پنج ساله به عشایرخسارت دیده از سیل و طوفان در استان گلستان پرداخت می شود. و منابع این اعتبار در هیات دولت مشخص و پرداخت آن به عشایر تصویب شده است.
– مدیرکل امور عشایری استان سمنان : برف و کولاک هفته گذشته به همراه سیل بر اساس برآورد اولیه ۲۰ میلیارد ریال به عشایر این استان خسارت وارد کرد.
– یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر از مسیرهای دسترسی و مواصلاتی عشایر استان سمنان در اثر بارش برف و کولاک و جاری شدن سیلاب از هفته گذشته تا کنون دچار مشکل شد.

** تکذیب خبر تخلیه روستای حاجی اباد اراک
– فرمانداری اراک : بارش ها و افزایش حجم آب در سد انجیرک، خطری برای ساکنان روستای حاجی آباد این شهرستان ندارد و شهروندان نگرانی نداشته باشند.

** خسارت ها در خوزستان
– مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان گفت : بارندگی شدید همراه با طغیان رودخانه ها از ابتدای فروردین تاکنون حدود یک هزار و ۱۴۹میلیارد ریال به جاده های خوزستان خسارت وارد کرده است.
– سیل و طغیان رودخانه ها باعث خرابی و خسارت به ۲۴۶ دستگاه ابنیه فنی ( تاسیسات زیر بنایی ) در طول جاده های خوزستان شده است .
– سیلاب به ۱۴۷ کیلومتر جاده های خرمشهر، باغملک ، هندیجان ، دهدز ، لالی ، شوشتر ، آبادان ، رامهرمز ، دشت آزادگان ، مسجد سلیمان ، رامشیر ، دزفول ، اهواز ، اندیمشک، بهبهان ، هویزه و امیدیه خسارت وارد کرده است.
– با پایان یافتن بارش ها عملیات ترمیم جاده ای انجام خواهد شد.

**مناطق پرخطر حاشیه دز و کرخه
– سازمان آب و برق خوزستان شامگاه چهارشنبه با صدور ۲ اطلاعیه نسبت به خطر سیلاب قابل توجه در حوزه رودخانه های دز و کرخه هشدار داد.
– ساکنان شهرها و روستاهای حاشیه رودخانه های دز و کرخه در مناطق پرخطر باید منازل خود را تخلیه کنند.
– با توجه به حجم آب ورودی به مخزن سد کرخه در اثر بارندگی های بالادست، سد کرخه از شنبه ۱۰ فروردین، به حداکثر امکان افزایش ارتفاع می رسد.
– استاندار خوزستان : حجم بیشتری از آب مخازن خالی و شرایط سد برای پذیرش سیلاب های جدید مهیا می شود.
– در حال حاضر سد دز از نظر ذخیره آب در بهترین شرایط قرار دارد و حجم خالی مخازن این سد ۲۲۰ میلیون متر مکعب است.
– اگر سیلاب های جدید به سمت این رودخانه و سد سرازیر شود و نتوانیم مخازن را به موقع تخلیه کنیم چاره ای غیر از رها سازی سیلاب به صورت مستقیم به رودخانه نداریم که بی شک تبعات خوبی برای پایین دست نخواهد داشت.
– استاندار خوزستان : اگر به شرایطی برسیم که بدون کنترل، سیلاب را رها سازی کنیم ، خسارت های غیر قابل جبرانی در پی خواهد داشت اما تمام تلاش ما بر مدیریت سیلاب است تا خسارت ها را به حداقل برسانیم .
– سد کرخه در حال حاضر رقمی از حجم ذخیره آب را تجربه می کند که از زمان ساخت تاکنون در آن بی سابقه بوده است.
– توجه هرچه بیشتر مردم به هشدارها ضروروی است مردم در زمینه مدیریت سیلاب مسوولان را یاری کنند و توصیه ها و هشدارها را جدی بگیرند.

** تزریق شادی و نشاط
– معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری: سیاست های جدید توزیع سفر در کشور اجرا شد.
– سیلاب های اخیر موجب کاهش سفر های نوروزی نشده است.
– ۲۹ میلیون نفر شب اقامت مسافران نوروزی با وجود شرایط متفاوت جوی در کشور از ۲۸ اسفند ۹۷ تا پایان روز ششم فروردین‌ماه سال ۱۳۹۸، در مراکز اقامتی ، بوم گردی‌ها و هتل‌ها ثبت شده است.
– این آمار نسبت به همین مدت در سال گذشته ۱۰درصد رشد داشته است./ایرنا