دزدان اُرس ۴۰۰ ساله خراسان شمالی به دام افتادند

سرهنگ موسی الرضا حیاتی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: قطع درخت ارزشمند ارس در یک دهه اخیر، بی سابقه است و پیش از این گزارشی در این خصوص به ما نرسیده بود. وی با بیان اینکه درختان ارس قطع شده، دست کم ۴۰۰ سال قدمت و حدود ۱۰ متر […]

سرهنگ موسی الرضا حیاتی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: قطع درخت ارزشمند ارس در یک دهه اخیر، بی سابقه است و پیش از این گزارشی در این خصوص به ما نرسیده بود.
وی با بیان اینکه درختان ارس قطع شده، دست کم ۴۰۰ سال قدمت و حدود ۱۰ متر طول داشته اند، افزود: چوب های درختان قطع شده ارس اخیرا در منطقه کالیمانی شناسایی شده بود که مجرمان دستگیر شده برای رسیدگی به پرونده، به مراجع قضایی تحویل شدند.
سرهنگ حیاتی اظهار داشت: متاسفانه سودجویان و طمع کاران، با دست اندازی به این گونه ارزشمند طبیعی، خسارت بسیار سنگین و جبران ناپذیری به طبیعت تحمیل می کنند.
وی خاطرنشان کرد: قطع هر گونه درخت در عرصه های طبیعی تخلف است و قطع درخت ارس جرم محسوب می شود و بر اساس قانون با مجرمان برخورد می شود.
وی گفت: متاسفانه قوانین موجود از بازدارندگی لازم برای جلوگیری از تخلفاتی چون قطع درخت باارزش ارس، برخوردار نیست.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی خاطرنشان کرد: درخت ارس گونه ای، سازگار با خشکسالی و سرما است و تاثیر بسیار زیادی در تلطیف هوا دارد.
ارس، درختی ۲ پایه از خانواده سرو، از معدود سوزنی برگ های بومی شمال ایران و درخت مقاوم و زیبای مناطق جنگلی و کوهستانی بویژه شمال کشور محسوب می شود.
مقاومت در برابر خشکی و سرما، قابلیت رویش در ارتفاعات بیش از ۳ هزار متری از سطح دریا و سرسبزی همیشگی از ویژگی های این درخت زیباست که توسعه کاشت آن در ارتفاعات، روند فرسایش خاک را در کشور کاهش می دهد./ایرنا