غلظت ریزگردها در هوای زابل به ۲۱ برابر حد مجاز رسید

محسن حیدری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: بیشینه سرعت وزش باد شدید در زاهدان به ۸۶ کیلومتر بر ساعت رسید. وی افزود: در شبانه روز گذشته وزش باد شدید و گرد و غبار در نواحی مرکزی، نوار غربی و شرقی و بخش های شمالی سیستان و بلوچستان سبب شد […]

محسن حیدری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: بیشینه سرعت وزش باد شدید در زاهدان به ۸۶ کیلومتر بر ساعت رسید.
وی افزود: در شبانه روز گذشته وزش باد شدید و گرد و غبار در نواحی مرکزی، نوار غربی و شرقی و بخش های شمالی سیستان و بلوچستان سبب شد تا دید افقی در نصرت آباد به هزار و ۴۰۰ متر کاهش یابد.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: سرعت وزش باد در شهر نصرت آباد به ۲۰ متر بر ثانیه معادل ۷۲ کیلومتر بر ساعت رسید و برای ساعاتی شرایط کیفی هوا را به شدت تحت تاثیر قرار داد.
وی به وزش باد شدید و گرد و خاک در محور زاهدان – نصرت آباد-بم اشاره کرد و افزود: این محور به سبب شدت باد و گرد و خاک برای ساعاتی مسدود شد.
حیدری تصریح کرد: در شبانه روز گذشته اکثر نواحی مرکزی سیستان وبلوچستان تحت تاثیر وزش بادهای شدید جنوبی و یا آثار ناشی از آن بود به طوری که دید افقی در اکثر ایستگاه ها از حالت عادی خارج شد و در برخی مناطق به شدت کاهش یافت.
وی با بیان اینکه در شمال سیستان و بلوچستان نیز وزش باد شدید سبب کاهش دید افقی و کیفیت هوا شد، افزود: در شبانه روز گذشته بیشینه سرعت وزش باد در زابل به ۲۵ متر بر ثانیه معادل ۹۰ کیلومتر بر ساعت رسید و ضمن کاهش شدید کیفیت هوا، میزان غلظت ذرات معلق در هوای این شهر را به ۳ هزار و ۱۴۳میکرو گرم بر متر مکعب یعنی ۲۱ برابر حد مجاز رساند.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: این شرایط سبب شد تا محورهای مواصلاتی منتهی به زابل نظیر زاهدان – زابل و نهبندان – زابل مسدود و تردد در برخی محورهای روستایی شمال این استان نیز با کندی همراه شود.
وی خاطرنشان کرد: روز جمعه نیز در نیمه شمالی سیستان و بلوچستان وزش باد به نسبت شدید پیش بینی می شود./ایرنا