حضور رییس ستاد کل نیروهای مسلح در مناطق سیل زده گلستان

رییس ستاد کل نیروهای مسلح که از فرودگاه گرگان وارد گلستان شد؛ از نحوه خدمات و شتاب بخشی به اقدامات امدادی و فنی – مهندسی نیروهای مسلح حاضر در سیل منطقه دیدن می کند. رییس ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه از مناطق سیل زده آق قلا، گمیشان و دیگر روستاهای درگیر سیل استان بازدید […]

رییس ستاد کل نیروهای مسلح که از فرودگاه گرگان وارد گلستان شد؛ از نحوه خدمات و شتاب بخشی به اقدامات امدادی و فنی – مهندسی نیروهای مسلح حاضر در سیل منطقه دیدن می کند.
رییس ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه از مناطق سیل زده آق قلا، گمیشان و دیگر روستاهای درگیر سیل استان بازدید هوایی و میدانی دارد.
قرار است در جلسه ای با حضور وی و فرماندهان عالی رتبه نیروهای مسلح حاضر در گلستان راهکارهای شتاب بخشی در امر امدادرسانی به سیل زدگان بحث و بررسی شود.
بارش شدید باران ۲۸ و ۲۹ اسفند ۹۷ در گلستان باعث سر ریز شدن سد گلستان در گنبدکاووس، سد بوستان در کلاله و سد وشمگیر در آق قلا شد که به دنبال آن سیل از شرق استان آغاز و با طغیان رودخانه های گرگان رود، چهل چای، قره سو و اوغان بخش های وسیعی از شمال و غرب گلستان را به زیر آب برد.
برای مقایسه میزان بارندگی اخیر در گلستان باید گفت که میانگین بارندگی سالانه استان ۴۵۰ میلیمتر است اما با آغاز فعالیت سامانه سرد و بارشی اخیر بیش از ۳۱۵ میلیمتر باران در کمتر از دو روز بارید ضمن اینکه ارتفاع برف در مناطق کوهستانی منطقه به ۱٫۵ متر رسید.
بر اثر این سیل و برابر آخرین آمار تاکنون به ۱۷ هزار و ۸۰۰ خانه مسکونی مردم گلستان خسارت جدی وارد شده که دست کم ۲ هزار و ۸۰۰ واحد آن نیازمند نوسازی است.
شهرهای آق قلا، گُمیشان، گنبدکاووس، سیمین شهر و بسیاری از روستاهای این مناطق بیشتر از سایر نقاط استان بر اثر وقوع سیل آسیب دیده اند.
تلف شدن ۲ هزار و ۲۰۰ راس دام سبک، ۲۰ راس دام سنگین و اسب و افزون بر ۷۰۰ هزار قطعه مرغ، نابودی بخش های وسیعی از مزارع و باغات، مرغداری ها، دامداری ها و مراکز آبزی پروری، خسارت یکهزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی به زیرساخت ها و حوزه تاسیسات آبی و بیکار شدن ۳ هزار نفر ناشی از آسیب و تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی از جمله بخشی خسارت های سیل گلستان تاکنون است و روند تخریب ها همچنان ادامه دارد.
سیل گلستان اگرچه مستقیما تلفات نداشت اما به سبب حوادث ناشی از آن نظیر سست شدن و ریزش خانه ها و واژگونی قایق ۷ نفر کشته و یک مفقود داشت./ایرنا