۵۰۰ هزار مترمکعب طرح های آبخیزداری در ایلام انجام می شود

عبدالاسلام پیری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: اجرای این طرح ها منوط به تامین اعتبار در بودجه ۹۸ است و در استان ایلام توان انجام بیش از این مقدار طرح های آبخیزداری هم وجود دارد. وی افزود: سال ۹۷ مقدار ۱۶۴ هزار و ۲۳۰ متر مکعب عملیات های سازه […]

عبدالاسلام پیری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: اجرای این طرح ها منوط به تامین اعتبار در بودجه ۹۸ است و در استان ایلام توان انجام بیش از این مقدار طرح های آبخیزداری هم وجود دارد.
وی افزود: سال ۹۷ مقدار ۱۶۴ هزار و ۲۳۰ متر مکعب عملیات های سازه ای مکانیکی در ۱۴ حوزه آبخیز استان ایلام با اولویت مناطق شهرنشین و نقاط با تراکم بالای جمعیتی انجام گرفت.
پیری یادآور شد: این عملیات های سازه ای شامل طرح های آبخوان داری، سنگی ملاتی، خشکه چین، گابیون بندی، خاکی بوده است.
وی بر اهمیت طرح های آبخیزداری که بر پایه علوم و دانش انجام بگیرد ونقشی بسیار مهم این پروژه ها در کاهش بروز سیلاب و خسارت های ناشی از آن تاکید کرد.
وی گفت: پروژه های آبخیزداری در حفاظت و تثبیت خاک، جلوگیری از فرسایش زمین، کنترل و مهار سیلاب، رسوب و تغذیه مصنوعی سفره های زیرزمینی، هدایت آب به عمق زمین تاثیر گذار است.
پیری افزود: باید برای جلوگیری از بروز حوادثی چون سیلاب و ممانعت از ورود روان آب ها به حوزه های شهری و روستایی در بالا دست این مناطق طرح های آبخیزداری و آبخوان داری انجام شود.
وی تاکید کرد: تخصیص اعتباربه طرح های آبخیزداری در واقع سرمایه گذاری بلند مدت بر روی عرصه های طبیعی و غیر طبیعی و نیز حفظ سرمایه های موجود محافظت از آنها در برابر باران های سیلابی است.
وی بابیان اینکه یکی از وظایف اصلی طرح های آبخیزداری افزایش ضریب ایمنی مناطق جمعیتی و تاسیسات عمرانی و زیرساخت ها است، گفت: کم خطر سازی بارش های تند سیلابی نیز از کارکردهای مهم این پروژه ها است.
از سال ۱۳۸۰ که اولین پروژه های آبخیزداری علمی در استان ایلام صورت گرفت تا کنون حدود یک میلیون و ۱۴۴ هزار متر مکعب عملیات های آبخیزداری و آبخوان داری به شیوه های مختلف در استان ایلام انجام شده است.
این مقدار طرح های آبخیزداری بیش از ۳۳۵ هزار هکتار عرصه طبیعی، شهری، کشاورزی را در برابر سیلاب و باران های تند حفاظت می کند.
استان ایلام دارای ۲ حوزه آبخیز کلان سد کرخه و رودهای مرزی است که ۲۴ حوزه آبخیز خرد در دل این دو حوزه آبخیز اصلی جای گرفته اند که عمده این حوزه های آبخیز در مناطق شهری و مراکز جمعیتی بالا قرار گرفته اند./ایرنا