نیمی از تصادفات نوروزی کشور مربوط به واژگونی خودروهاست

سردار کمال هادیان فر شامگاه پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ما در ساری در عین حال از کاهش ‘ چشمگیر ‘ تصادفات جاده ای در تعطیلات نوروزی سال جاری بویژه در نقاط حادثه خیر جاده ای و درون شهری خبر داد. وی گفت : در مجموع سه هزار و ۴۰۰ نقطه پرحادثه جاده […]

سردار کمال هادیان فر شامگاه پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ما در ساری در عین حال از کاهش ‘ چشمگیر ‘ تصادفات جاده ای در تعطیلات نوروزی سال جاری بویژه در نقاط حادثه خیر جاده ای و درون شهری خبر داد.
وی گفت : در مجموع سه هزار و ۴۰۰ نقطه پرحادثه جاده ای و ۲ هزار و ۲۰۰ نقطه پرتصادف شهری در کشور شناسایی شده است که پیس با تعیین اولویت ترمیم و بی خطرسازی این مناطق را در دستور کار قرار داد و به همین دلیل هم شاهد کاهش چشمگیر تصادفات در این مناطق در تعطیلات نوروزی بوده ایم.
هادیان فر توضیح داد : برای نخستین بار نشست مشترک بین کمیسیون ایمنی راه و شورای عالی ترافیک با حضور وزیر راه روز گذشته برگزار شد که به طور یقین با عملیاتی شدن آن بی خطرسازی نقاط پرحادثه سرعت بیشتری گرفته و باعث کاهش هر چه بیشتر تصادفات خواهد شد.
وی افزود : بر اساس مصوبه شورای عالی ترافیک ، شهرداری ها موظف به رفع نقاط پرتصادف شهری شده اند و وزارت راه و شهر سازی هم نقاط پرحادثه جاده ها را با اولویت بندی پلیس بی خطرسازی خواهد کرد.
رئیس پلیس راهور کشور از وجود نقاط حادثه خیز به عنوان مهم ترین علت تصادفات یاد کرد و گفت : پارسال حدود ۱۵ هزار نفر در حوادث جاده ای جان باختند و ۳۱۵ هزار نفر نیز مجروح شدند که این آمار بسیار بالایی است و باید همه تلاش کنیم تا این آمار را هر چه بیشتر کاهش دهیم .
** افزایش ۱۰درصدی سفرهای نوروزی
سردار هادیان فر همچنین از افزایش ۱۰ درصدی تردد و سفر نوروزی در ۲۵ استان کشور بویژه استان های شمالی خبر داد و گفت : این در حالی است که جاده های کشور در این ایام به خاطر بارش برف و باران لغزنده بوده است.
وی یکی از راهکارهای اصلی پلیس برای کاهش تصادفات را برخورد جدی و بدون اغماض پلیس با رانندگان متخلف و رانندگی های حادثه ساز برشمرد و افزود : البته پلیس موظف به حفظ احترام رانندگان است ، ولی خط قرمزش تخلفات حادثه ساز است و به همه ماموران پلیس راهور استان ها ابلاغ شده است که اگر خودرویی تخلف کرد در صورت حضور خانواده به طور ساعتی و در صورت عدم حضور خانواده تا ۷۲ ساعت خودروهایشان توقیف شود.
رییس پلیس راهور توضیح داد : خودرویی که مرتکب تخلف حادثه ساز می شود تهدیدی برای خود ، خانواده و خودروهای عبوری است و بیشترین تخلفات حادثه ساز هم مربوط به گردش ناگهانی به چپ است که این تخلف سبب آسیب رساندن به سایر خودرو ها نیز می شود.
سردار هادیان فر با اعلام این که تداوم بارندگی و لغزندگی های جاده ای سبب شد تا در بیشتر اوقات ترافیک سنگین و نیمه سنگین در محورهای مواصلاتی شمال حاکم باشد ، افزود : بیشتر تصادفات حادثه ساز ناشی از سبقت و سرعت غیر مجاز است که پلیس به شدت با آن برخورد می کند.
وی به خستگی و خواب آلودگی رانندگان به عنوان دیگر عوامل تصادفات اشاره کرد و گفت : توجه به استراحت ۱۵ دقیقه ای پس از ۲ ساعت رانندگی الزامی است.
هادیان به آمادگی ۳۵ هزار نیروهای ناجا برای خدمت رسانی ، تامین امنیت و مدیریت ترافیک در کشور اشاره کرد و اظهار داشت : برای عبور از گره های ترافیکی در مسیرهای منتهی به شهرهای گردشگری نیاز به همکاری عموم مردم داریم و البته بررسی ها نشان می دهد که شتاب و سرعت غیر مجاز پس از عبور از گره های ترافیکی نیز عمده تصادفات را در تعطیلات نورزی شامل می شود.
وی با بیان اینکه مسافرت فقط مبدا و مقصد نیست و در طول مسیر نیز می توان طبیعت محورها لذت برد، گفت : ۶۳ درصد حوادث رانندگی در ۳۰ کیلومتری شهرها رخ می دهد ، چرا که رانندگان در طول سفر خسته و در نزدیکی شهرها با حرکت شتابان دچار حوادث می شوند.
رئیس پلیس راهور کشور با اعلام این که بر اساس گزارش های رسیده ۸۲ درصد حوادث ناشی از سرعت و سبقت غیر مجاز و خستگی و خواب آلودگی است ، افزود : تصادفات منجر به فوت در تعطیلات نوروزی امسال در جاده های مازندران ۴۶ درصد کاهش یافت .
وی در عین حال از افزایش تصادفات منجر به مرگ عابران پیاده در مازندران و گیلان ابراز نگرانی کرد و توضیح داد : این که ۳۸ درصد از تلفات تصادفات در تعطیلات نوروزی جاری در این دو استان مربوط به عابرین پیاده و راکبان موتورسیکلت باشد جای تامل دارد.
وی توضیح داد: وجود راه های فرعی و روستایی خطه شمال و کمبود علائم و جدا کننده ها در جاده های روستایی از مشکلات است که باید بیشتر مراقبت و رعایت شود./ایرنا