با رونق تولید می توان مقابل تحریم ها مقاومت کرد

حجت الاسلام و المسلمین شیخ محمدجواد حاج علی اکبری در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران که در مصلای امام خمینی (ره) برگزار شد، افزود: تعیین شعار سال گفتمان سازی و ادبیات سازی عالمانه و استادانه است تا افکار عمومی متمرکز شود و جهت واحد پیدا کند. خطیب نماز جمعه این هفته تهران تاکید […]

حجت الاسلام و المسلمین شیخ محمدجواد حاج علی اکبری در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران که در مصلای امام خمینی (ره) برگزار شد، افزود: تعیین شعار سال گفتمان سازی و ادبیات سازی عالمانه و استادانه است تا افکار عمومی متمرکز شود و جهت واحد پیدا کند.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران تاکید کرد: رهبر انقلاب سال ها است که به درستی جنگ اقتصادی را پیش بینی کردند و با دقت نسخه شفابخش اقتصاد مقاومتی را پیش روی ملت ایران قرار دادند و برای تبدیل اقتصاد مقاومتی به گفتمان قالب و پیش برنده در جامعه، ارکان و لوازم آن را با شعار هر سال معرفی کردند.
حاج علی اکبری تاکید کرد: امسال نیز شعار سال که به عنوان رونق تولید انتخاب شد به منزله روح اقتصاد مقاومتی است.
وی در ادامه به بیانات رهبر معظّم انقلاب در جوار بارگاه نورانی حضرت علی‌بن موسی‌الرضا(ع) اشاره کرد و گفت: رهبر عالی قدر نقشه راه را به زیبایی و حکمیانه ترسیم کردند، شرح گام دوم را در قدم اول یعنی در سال نخست آن ارایه کردند که امیدوارم قدر شناس باشیم، این نعمت بزرگ الهی برای ملت ما است.
وی با بیان این که سخنرانی رهبر معظم انقلاب در جوار حرم امام رضا (ع) متفاوت، الهام بخش و راهبردی است که نباید به سادگی از کنار آن عبور کرد، افزود: این سخنرانی برای ملت و به خصوص جامعه جوان، مدیران و مسئولان و همه الهام‌بخش است باید با مراجعه به آن، برداشت کنیم و مسیر خود را انتخاب کنیم و مراقب باشیم به فراموشی سپرده نشود.
حاج‌علی‌اکبری با تاکید بر این که آنچه از این سخنرانی استفاده می‌شود، مسئله اراده ملّی ما ایرانیان است، گفت: رهبری فرمودند تلاش دشمنان در این است که در اراده ملی ما رخنه کنند بنابراین انتخاب شعار سال، یکی از روش‌های عالمانه و کارشناسانه برای تقویت اراده ملّی ماست که خواسته‌ها و آروزهای عمومی مردم را در یک نکته اصلی تجمیع می‌کند تا ملّت عزیز ما بتوانند قدم‌های بلند خود را به سوی روزهای بهتر بردارند.
امام‌جمعه موقت تهران ادامه داد: بنابراین تعیین شعار سال هم گفتمان سازی و هم ادبیات سازی عالمانه و استادانه برای این است که اراده ها و افکار در سال جدید متمرکز شده و جهت واحد پیدا کند.
وی یادآور شد: رهبر بیدار ما سال ها پیش دست دشمن را خوانده و جنگ اقتصادی و معیشت پایه دشمن را پیش بینی کردند و با دقت نسخه شفابخش اقتصاد مقاومتی را پیش روی ملت ایران قرار دادند و برای تبدیل اقتصاد مقاومتی به گفتمان غالب و پیش برنده در جامعه، ارکان و لوازم اقتصاد مقاومتی را با شعار هر سال معرفی کردند.
حاج علی اکبری با بیان این که شعار امسال به عنوان رونق تولید به منزله روح اقتصاد مقاومتی است، گفت: در سند اقتصاد مقاومتی که نقشه نجات اقتصاد ملی است، رکن اساسی و روح اصلی مساله تولید است که رهبری امسال مساله رونق تولید را به عنوان جهت گیری و رویکرد عمومی ملت ایران معرفی کردند.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران افزود: این شعار را باید به عنوان نقطه عطف سازنده و تقویت کننده و پیش برنده در نظر بگیریم و قدر بدانیم و برخورد شعاری و تشریفاتی نکنیم و اقدامات عالمانه داشته باشیم و همه امکانات و قوا را برای تحقق این شعار بسیار مهم و حساس در دستور کار همه و همه قرار گیرد.
حاج علی اکبری ادامه داد: اگر تولید ملی رونق پیدا کند و همه دست به دست هم دهیم و این اتفاق بزرگ رخ دهد و در سال ۹۸ در این زمینه یک اتفاق متفاوت رخ دهد، بسیاری از خواسته های مردم محقق می شود.
وی تصریح کرد: اگر تولید رونق یابد هم کالا افزایش پیدا می‌کند و با قحطی مقابله می‌شود، هم تورم کنترل می‌شود و کاهش قیمت‌ها فراهم می شود و در کنار آن وابستگی ما به کالاهای خارجی و ارز خارجی کاهش پیدا می‌کند و اشتغال جوانان تقویت و بیکاری نیز مهار می‌شود.
امام جمعه موقت تهران با بیان این که رونق تولید، زمینه پیشرفت در همه زمینه‌ها را فراهم می‌کند، یادآور شد: تحقق شعار سال ۹۸، موجب می شود که درآمدهای عمومی و درآمد دولت افزایش پیدا کند ، زمینه صادرات و جذب سرمایه های خارجی فراهم شود و امید به آینده در جامعه به خصوص در نسل جوان تقویت شود.
حاج علی اکبری تاکید کرد: اقتصاد با رونق تولید است که می تواند در برابر تحریم‌ها و تکانه‌های خارجی و خصومت دشمنان، مقاوم شده و استقلال آن تأمین شود که به لطف خدا همه ظرفیت های برای تحقق شعار رونق تولید فراهم است.
وی با بیان این که منابع عظیمی در اختیار ملت ایران قرار دارد، گفت: کشور ما موقعیت خوبی در بین کشورهای جهان دارد، بازار بزرگ ۸۰ میلیونی داخلی و بازار ۶۰۰ میلیونی که در همسایگی ما قرار دارد در اختیار ما است و جایگاه رفیعی که ایران در سیاست منطقه‌ای و جهانی دارد، سرمایه ها و ظرفیت‌های بی نظیر ملت ما است.
حاج علی اکبری در ادامه مهم‌ترین ظرفیت کشور ما را نیروی انسانی تربیت‌شده از رویش‌های انقلاب عنوان کرد و گفت: علاوه بر این، امکانات زیرساختی خوبی در راه ها و آب و برق و گاز وجود دارد که در پهنه عمومی کشور فراهم است که می تواند به رونق تولید کمک کند.
امام جمعه موقت تهران افزود: تدبیر، برنامه‌ریزی، شجاعت ، همت و روحیه جهادی برای استفاده از ظرفیت‌های کشور ضروری است و در کنار آن نیاز به انسجام ملّی و وحدت سراسری نیاز داریم که بتوانیم به چنین هدف بزرگی دست پیدا کنیم.
وی در ادامه به موانعی که برای تحقق شعار سال وجود دارد که باید با آن‌ها بجنگیم اشاره کرد و گفت: برخی موانع فرهنگی مثل تنبلی و مصرف‌گرایی ، اسراف و گرایش به کالاهای خارجی و احتکار خانگی و خلاءهایی که در ارتباط با مهارت‌ها در بخش‌های گوناگون داریم که باید با آن مقابله کنیم، همچنین در بخش های گوناگونی که مشکلات ساختاری و مدیریتی داریم که آن‌ها را هم باید برطرف کنیم، قوانین دست و پا گیر را باید حذف و اشکالات نظام بانکی را اصلاح کنیم تا بتوانیم به این هدف بزرگ دست یابیم.
حاج‌علی‌اکبری ادامه داد: با ثروت‌های بادآورده و حرام که مخاطره جدی برای رونق تولید ایجاد می کند باید جدی‌تر از قبل مبارزه شود و دست‌‌های فاسد و فاسق که در اقتصاد ملی رخنه می‌کنند و نقش دشمن را در متن حرکت اقتصادی ایران به نیابت از دشمن برعهده دارند باید قطع شود تا مسیر برای شکوفایی و تولید فراهم شود.
وی اضافه کرد: باید با واردات بی‌رویه و غیرضروری و قاچاق به طور قطع مقابله شود و با استفاده شایسته‌ و افزایش بهره‌وری از ظرفیت‌های فراوانی که در اختیار داریم، بتوانیم در ارتباط با شعار سال، قدم‌های بزرگی را برداریم و امسال یک اتفاق متفاوتی رخ دهد تا خار جدیدی در چشم دشمنان جمهوری اسلامی شود.

**باید حاشیه‌ها را کنار بگذاریم
امام‌جمعه موقت تهران در ادامه به سیل اخیر در استان های گلستان و مازندان اشاره کرد و گفت: بشارت داده‌اند که آسمان با ما آشتی کرده و بعد از خشکسالی طولانی، «تَرسالی» شروع شده است. اگر اینطور باشد خیلی بشارت بزرگی است. حتی اگر مقطعی هم باشد، این بارش وسیع یک موهبت الهی است نباید اتفاقات پیش آمده، ما را از شکرگزاری نعمت‌ عظیمی که شامل ما شده و برای پیشرفت کشور سرمایه بزرگی است غافل شویم.
وی در ادامه با بیان این که شکر عملی یعنی آمادگی ما برای استقبال از بارش ها است، گفت: شکر واقعی این است که برای بارش ها آماده باشیم در غیر این‌صورت، نعمت به نقمت و فرصت به تهدید تبدیل می‌شود. باید مراقبت کرد. همچنان که در برخی نقاط کشور این مسئله رخ داد؛ خوزستان مدتی است درگیر این مساله است و در هفته اخیر اکثر استان ها و شهرستان با این مساله مواجه شدند و ده‌ها هزار مسافر تعطیلات نوروزی با این مساله مبتلا شدند و اوج مشکلات در گستان و مازندران بویژه ترکمن صحرا ، آق‌قلا و گمیسشان بود.
حاج علی اکبری افزود: اتفاق غافل‌گیرکننده‌ای که در شیراز رخ داد، آسیب وسیعی که به ده‌ها هزار هکتار زمین های زراعی ، باغ ها و زیرساخت‌ها و پل ها وارد کرد، بی‌خانمان شدن عده زیادی از هم‌وطنان و به سوگ نشستن ده ها خانواده‌ها مسایلی است که الان در پیش روی ما است.
امام‌جمعه موقت تهران با بیان این که باید با درس و عبرت گرفتن از شرایطی که پشت سر گذاشتیم، ادامه داد: اولا خود را برای امدادرسانی به‌صورت متمرکز و عاشقانه همچنان که شروع شده به عزیزانی که آسیب دیدند با سرعت عمل ادامه دهیم، در این مقطع، اولویت امداد و نجات و رسیدگی به خانواده‌هایی که آسیب‌دیده اند، است.
وی ادامه داد: باید حاشیه‌ها را کنار بگذاریم. نباید سیاست‌بازان و علاقه‌مندان به جناحی سازی مسائل، وارد میدان شوند و یا حتی کسانی که تحلیل سطحی از مسائل دینی از موضوعات دارند آنها به افکارعمومی آسیب بزنند. الان فقط باید بر کاهش آلام، کنترل شرایط و مدیریت بحران متمرکز باشند و ملت و مسولان در سراسر کشور آماده باشند و پیشگیری کنند که شرایط مشابه اتفاق نیافتد.
حاج علی اکبری یادآور شد: بعد از این مرحله، نوبت به بررسی‌های عالمانه و کارشناسانه است تا اگر مقصرانی وجود دارد و کوتاهی ها و سوءتدبیرهایی شده، بعدا رسیدگی شود، نباید قضاوت‌های زودهنگام و بدون مطالعه وارد فضای افکار عمومی شود و دلسردی ایجاد کند.
امام‌جمعه موقت تهران با بیان این که کاری که الان دارد اتفاق می افتد و خوب است بسیج سراسری و یک حماسه دلپذیری در امداد و نجات سیل‌زدگان است گفت: همه مسئولان در قوای مختلف وسط میدان حضور دارند؛ دست‌شان درد نکند، قوای مسلح وسط میدان هستند، نیروهای مردمی مجاهدانه در حال خدمت هستند و کمتر جایی در دنیا می توانید چنین چیزی را ببنید.
وی با یادآوری این مطلب که این سیل منحصر ب ملّت ما نیست و در جاهای دیگر هم وجود دارد گفت: باید بدون حاشیه، با شکرگزاری این وحدت ملی، همه مردم از طریق ستاد های نماز جمعه کشور، هلال احمر و سایر نهادها کمک کنند و آنهایی که در صحنه هستند خدا آنها را یاری کند.
حاج علی اکبری افزود: امیدواریم خداوند متعال این غم ها را با لطف خود التیام ببخشد و بارش های پیش رو را بارش رحمت قرار دهد و به ملت و مسولان توفیق درس گرفتن و عبرت آموختن از حوادثی که رخ داد کرامت کند.
وی با بیان این که جلوه های ماندگار حماسه ملت ایران را در سیل اخیر دیدید گفت: ملت ایران صبورانه حماسه آفریدند؛ چه مردمی که در معرض سیل قرار داشتند و آسیب دیدند چه سایر مردم که در خدمت به سیل‌زدگان، حماسه آفریدند. دیدیم که مردم شیراز چه اقدامات زیبایی را از خود نشان دادند.

** ۱۲ فروردین از بزرگ ترین اعیاد ملّی و مذهبی ما است
امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تبریک روز ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی، این روز را با شکوه و سرنوشت ساز و کمتر قدرشناخته عنوان کرد و افزود: امام خمینی(ره) فرمودند، صبحگاه ۱۲ فروردین که نخستین روز حکومت الله بر جهان است از بزرگ ترین اعیاد ملّی و مذهبی ما است.
حاج علی اکبری ادامه داد: دوازدهم فروردین خلاصه و عصاره پیام بعثت را در خود جای داده است و این بعثت مجدد در عصر جاهلیت مدرن است که نور انقلاب در آن درخشید و مردم با آن اراده ملی و تصمیم جامع با رهبری آن انسان الهی امام راحل یک نظام الهی را مطابق با هندسه الهی در عصر غیبت طراحی و تاسیس کردند و امروز من و شما چهلمین سال تاسیس نظام اسلامی را در دوازدهم فروردین درپیش رو داریم.
امام جمعه موقت تهران ادامه داد: این نظامی که برخاسته از این انقلاب بزرگ است یعنی جمهوری اسلامی ایران که به تعبیر امام راحل نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد اکنون هم در دستور کار ملت برای گام دوم و هم پیش روی ملت های جهان است که الهام بگیرند و بتوانند مسیر خود را ادامه دهند.
وی در خطبه‌های اول نمازجمعه این هفته تهران نیز ضمن تبریک سال نو گفت: سالی که با نام امیرالمومنین(ع) در ولادت خجسته آن حضرت آغاز شد، نویدبخش بشارت‌ها و فرصت‌هاست.
وی به بیانات رهبر معظّم انقلاب مبنی بر این که سال ۹۸ سال فرصت‌ها است نه تهدیدها اشاره کرد و اظهارداشت: این موضوع را به فال نیک می‌گیریم.
خطیب جمعه تهران به بعثت پیامبر گرامی اسلامی(ص) در دهه سوم ماه رجب اشاره کرد و افزود: هیچ روز و شبی در سال به میمنت و فرخندگی و الهام‌بخشی شب و روز مبعث نمی‌رسد؛ زیرا اساس همه نعمت‌ها است که خدا بر جامعه مؤمنین منّت گذاشته است.
حاج‌علی‌اکبری شب و روز بعثت را شب و روز توجه به علی‌ابن ابی‌طالب دانست و یادآور شد: جایگاه امامت و پیشوایی امکان دست‌یابی بشریت به خوشبختی فراهم می‌شود بنابراین هم در شب و هم روز بعثت سخن از این است که متوجه امام علی(ع) باشیم. زیبایی پیام‌های بعثت در چهره بی‌بدیل علی‌ابن ابی‌طالب متجلی است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از معجزات بعثت این است که از جامعه آکنده به ضلالت آن روز، جامعه‌ای پیشرفته بسازد و از بین آن جماعت انسان‌های بزرگ را تربیت و به بشریت هدیه کند. بعد از قرن‌ها امروز هم مسلمانان جهان در اقصی‌نقاط عالم و ملّت عزیز ما از رایحه دلپذیر خلق دل‌آرا و خوش محمّد مصطفی(ص) سرمست هستند.
امام‌جمعه موقت تهران، انقلاب اسلامی را دنباله بعثت و آرزوهای پیامبر اسلام(ص) دانست و گفت: امیدواریم خدا این انقلاب را به ظهور موعود الهی برساند./ایرنا