رونق تولید با صادرات محقق می شود

«علی ابراهیمی» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا درباره نامگذاری امسال با عنوان «رونق تولید» از سوی رهبر معظم انقلاب افزود: این نامگذاری در راستای سال های گذشته است که نشان می دهد ما همچنان در مسایل اقتصادی با مشکل روبرو هستیم و باید توجه خود را به آن معطوف کنیم […]

«علی ابراهیمی» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا درباره نامگذاری امسال با عنوان «رونق تولید» از سوی رهبر معظم انقلاب افزود: این نامگذاری در راستای سال های گذشته است که نشان می دهد ما همچنان در مسایل اقتصادی با مشکل روبرو هستیم و باید توجه خود را به آن معطوف کنیم یعنی این انتخاب نشان می دهد همچنان مسایل اساسی ما اقتصاد است.
وی با بیان این که ارزش پول ملی کمی تنزل پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: با وجود این تهدید فرصتی برای صادرات فراهم است، بنابراین وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد، امور خارجه و جهادکشاورزی سریع باید شرایطی را فراهم کنند که هم در بازار داخلی و هم در بازار خارجی حضور مستمر داشته باشیم.
نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی افزود: وقتی می گوییم تولید رونق داشته باشد باید پرسید که تولید از کجا رونق پیدا می کند؟ طبیعی است در جایی تولید رونق می یابد که مصرف داشته باشد، بنابراین اگر بازار مصرف مطمئن تهیه کردیم عملا به تولید رونق می دهیم، این با تامین ماده اولیه و تسهیلات، امکان و تامین نقدینگی متفاوت است.
ابراهیمی ادامه داد: هر کالایی که بازار مصرف داشت یعنی رونق در آن معنادار می شود در نهایت اگر کسانی می خواهند شعار امسال رهبری را محقق کتند قبل از هر چیز باید بازارهای داخلی و خارجی را فراهم کنند و در کنار آن بخشنامه های فی البداهه وزارتخانه ها که یک روز ورود یک کالا را ممنوع و فردا کالای دیگری را آزاد می کنند باید برچیده شود و یک بازار رقابتی سالم و مطمئن را برای تولید کننده ایجاد کنند.
وی به قوانین مجلس درباره تولید اشاره کرد و گفت: مجلس شورای اسلامی در این زمینه به اندازه کافی قوانین و آیین نامه ها تصویب کرده است، مجلس در برنامه پنج ساله ششم برنامه ریزی کرده که هم رشد اقتصادی مناسبی داشته باشیم و هم اگر جایی حلقه خالی وجود دارد، کمک کنیم بنابراین باید گفت بیشتر آیین نامه ها و تصمیم های داخلی وزارتخانه ها می تواند در این زمینه موثر باشد.
وی در مورد این بخش از فرمایشات رهبر معظم انقلاب که تحریم ها فرصتی است نه تهدید برای کشور، گفت: تحریم ها مبادلات کشور را دچار مشکل کرده است بنابراین باید به شکلی بتوانیم دو ابزار دلار و سوئیفت را ناکارآمد کنیم، اگر بتوانیم با سازوکارهای مناسب و مطمئن با کشورهای مشترک المنافع و کشورهایی که بیشترین ارتباط را با ایران دارند پول واحدی را برای داد و ستد توافق کنیم، شاید بتوان این دو ابزار را تا حدودی ناکارآمد کنیم و تحریم ها را دور بزنیم.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس درباره تاکید رهبر معظم انقلاب بر استفاده از جوانان نیز گفت: مجلس با تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان این شرایط را برای استفاده از جوانان آماده کرد ، رهبری هم تاکید کردند از جوانان استفاده شود به این دلیل است که نیروی جوان خصوصیاتی مانند انگیزه و پشتکار، خلاقیت و ریسک پذیری بالا دارد.
ابراهیمی افزود: اگر قرار است تحول ایجاد کنیم باید از افراد تحول خواه استفاده کنیم یعنی از مدیران بالادستی به عنوان صاحبان تجربه باید بیشتر در حد مشاوره و ارایه دهنده راه حل استفاده شود.
وی با بیان این که نیروی جوان تحول خواه است، گفت: ما نیازمند انجام یک سری اصلاحات اساسی هستیم که از عهده جوانان بر می آید.
رهبر معظم انقلاب در اولین روز سال نو در اجتماع پرشور انبوه زائران و مجاوران حرم رضوی، سال ۹۸ را «سال فرصت ها» خواندند و تاکید کردند که تحقق شعار امسال یعنی «رونق تولید» موجب ایجاد تحول در بخش های مختلف، افزایش اشتغال، حل مشکلات معیشتی، اصلاح نظام بانکی، افزایش ارزش پول ملی و توازن بودجه ای خواهد شد./ایرنا