گام بلند پرسپولیس به سوی قهرمانی با عبور از استقلال

این دیدار از ساعت ۱۶ امروز در حضور حدود ۸۰ هزار تماشاگر و با قضاوت «اشکان خورشیدی» آغاز شد. تک گل این مسابقه را احمد نوراللهی در دقیقه ۲۲ به ثمر رساند. با این نتیجه پرسپولیس با ۴۸ امتیاز در رده نخست جدول باقی ماند و استقلال با ۴۳ دوم است. «پیر لوئیجی کولینا» رئیس […]

این دیدار از ساعت ۱۶ امروز در حضور حدود ۸۰ هزار تماشاگر و با قضاوت «اشکان خورشیدی» آغاز شد. تک گل این مسابقه را احمد نوراللهی در دقیقه ۲۲ به ثمر رساند.
با این نتیجه پرسپولیس با ۴۸ امتیاز در رده نخست جدول باقی ماند و استقلال با ۴۳ دوم است.
«پیر لوئیجی کولینا» رئیس کمیته داوران فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) از تماشاگران ویژه این دیدار است. شهرآورد امروز با یک دقیقه سکوت به احترام افراد فوت شده در سیل اخیر در شهرهای مختلف کشور آغاز شد.
در دقیقه ۶ نخستین موقعیت خطرناک این مسابقه روی دروازه پرسپولیس ایجاد شد. گادوین منشا روی کرنر آیاندا پاتوسی، ضربه سر خطرناکی روانه دروازه کرد اما علیرضا بیرانوند آن را مهار کرد.
در دقایق ابتدایی بازی، توپ و میدان بیشتر در اختیار استقلالی ها بود اما این تیم نتوانست موقعیت های خطرناک زیادی ایجاد کند. حملات استقلال بیشتر روی ارسال از کناره ها متمرکز بود.
در دقایق بعدی پرسپولیس هم روی حرکات مهدی ترابی و سروش رفیعی به دروازه استقلال نزدیک شد اما حملات این تیم زهردار نبود و تداوم نداشت.
در دقیقه ۱۶ پژمان منتظری مدافع پیش تاخته استقلال، درون محوطه جریمه پرسپولیس صاحب توپ شد اما ضربه کم جان این بازیکن، در دستان بیرانوند آرام گرفت.
کنترل بازی به خصوص در میانه میدان کاملا در اختیار شاگردان وینفرد شفر بود. این تیم صاحب چندین ضربه ایستگاهی و کرنر شد که همه آنها را پاتوسی به شکل خطرناکی ارسال می کرد.
در دقیقه ۲۲ پرسپولیس برای نخستین بار صاحب ضربه کرنر شد. ترابی این توپ را ارسال کرد و احمد نوراللهی با ضربه سر دروازه استقلال را باز کرد تا سرخپوشان بر خلاف روند بازی صاحب گل نخست مسابقه شوند.
این گل موجب شد تا پرسپولیس شرایط بهتری پیدا کند. این تیم در دقیقه ۲۶ می توانست به گل دوم دست یابد که این بخت از دست رفت.
هافبک های پرسپولیس در ادامه بر میدان تسلط پیدا کردند و با حرکات رفیعی و ترابی، استقلال را مجبور به عقب نشینی کردند.
در دقیقه ۳۶ شوت سنگین نوراللهی با واکنش سیدمهدی رحمتی همراه شد تا مانع از گل دوم سرخپوشان شود.
در دقیقه ۴۳ فرشید اسماعیلی با تکل کمال کامیابی نیا متوقف شد و داور نقطه پنالتی را نشان داد. اعلام ضربه پنالتی و نظر مخالف کمک داور باعث اعتراض بازیکنان هر ۲ تیم شد و لحظاتی بازی متوقف شد ولی در نهایت داور بر تصمیم خود تاکید کرد و نقطه پنالتی را نشان داد.
فرشید اسماعیلی پشت توپ ایستاد که ضربه عجیب او از بالای دروازه به بیرون رفت تا پرسپولیس برنده نیمه نخست شود.
در نیمه اول شجاع خلیل زاده و علیرضا بیرانوند از پرسپولیس و میلاد زکی پور از استقلال در نیمه نخست با کارت زرد جریمه شدند.
با آغاز نیمه دوم، بازیکنان استقلال برای جبران گل خورده فشار بیشتری به دروازه حریف وارد کردند و در مقابل، پرسپولیسی ها به دنبال آرام کردن بازی و استفاده از ضد حملات بودند.
در دقیقه ۵۸ استقلال در موقعیتی خطرناک صاحب ضربه ایستگاهی شد اما ضربه پاتوسی با برخورد به سر دیواره دفاعی پرسپولیس راهی کرنر شد.
وینفرد شفر در دقایق ۶۵ و ۶۹ کریمی و شجاعیان را وارد میدان کرد تا با حضور این دو بازیکن روند بازی را به سود تیم خود تغییر بدهد.
در دقایق میانی نیمه دوم، با بازی بسته بازیکنان پرسپولیس و عملکرد پر اشتباه استقلالی ها، بازی بسیار کم هیجان دنبال می شد و خطری دروازه ها را تهدید نمی کرد.
ضد حملات شاگردان بانکو هم بی برنامه بود و هیچ نتیجه ای نداشت. در دقیقه ۷۸ سیامک نعمتی به جای بودیمیر به میدان آمد تا پرسپولیس با استفاده از سرعت این بازیکن، در ضد حملات خطرناک تر باشد.
در دقیقه ۸۲ علی علیپور با حرکتی انفرادی، فاصله ای طولانی را طی کرد و تا محوطه جریمه استقلال هم پیش رفت اما شوت این بازیکن از زاویه بسته، به کنار دروازه برخورد کرد.
در دقایق پایانی بازی، بازیکنان استقلال بیشتر تلاش می کردند با بازی مستقیم، دروازه پرسپولیس را تهدید کنند اما عملکرد دفاعی شاگردان برانکو کم نقص بود و فرصتی به حریف نمی داد.

**ترکیب پرسپولیس:
علیرضا بیرانوند، سید جلال حسینی، شجاع خلیل زاده، محمد نادری، مهدی شیری، کمال کامیابی نیا، احمد نوراللهی، سروش رفیعی (از دقیقه ۲+۹۰ محسن ربیع خواه)، مهدی ترابی (از دقیقه ۸۶ بشار رسن)، علی علیپور و ماریو بودیمیر (از دقیقه ۷۸ سیامک نعمتی)

**ترکیب استقلال:
سیدمهدی رحمتی، آرمین سهرابیان، روزبه چشمی، پژمان منتظری، میلاد زکی پور، علی کریمی، فرشید باقری (از دقیقه ۶۹ داریوش شجاعیان)، فرشید اسماعیلی (از دقیقه ۶۵ محسن کریمی)، آیاندا پاتوسی، ایسما و گادوین منشا (از دقیقه ۷۸ مرتضی تبریزی)/ایرنا