هشدار، مردم از مصرف قارچ های خودرو و وحشی خودداری کنند

انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی ایران با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد: از میان بیش از یک هزار گونه قارچ کلاهک دار و چتری شناسایی شده در کشور حدود ۵۰ گونه آنها سمی و خطرناک تشخیص داده شده اند، که برای انسان سمی هستند. با توجه به شباهت های بسیار زیاد بین قارچ های سمی […]

انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی ایران با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد: از میان بیش از یک هزار گونه قارچ کلاهک دار و چتری شناسایی شده در کشور حدود ۵۰ گونه آنها سمی و خطرناک تشخیص داده شده اند، که برای انسان سمی هستند.
با توجه به شباهت های بسیار زیاد بین قارچ های سمی خطرناک و غیرسمی، عملا تشخیص این دو حتی برای افراد متخصص در خارج از محیط های آزمایشگاهی سخت و تقریبا غیرممکن است.
براین اساس هموطنان باید از لمس کردن و چیدن قارچ های خودرو و وحشی در رویشگاه های طبیعی و مصرف آنها به شدت پرهیز کنند.
مصرف کنندگان قارچ های خوراکی می توانند، قارچ مورد نیاز خود را تنها از فروشگاه های معتبر خریداری و مصرف کنند.
قارچ های خوراکی، منبع مهمی از عناصر غذایی مورد نیاز بدن هستند که از یک سو سرشار از ویتامین ها، پروتئین ها و املاح و ترکیبات مفید همچون کلسیم، سلنیوم، پتاسیم، ریبوفلاوین و نیاسین و از سوی دیگر فاقد چربی و کلسترول بوده و کالری و نمک آنها نیز اندک است و در نتیجه از ارزش تغذیه ای بالایی برخوردارند.
قارچ های خوراکی به دلیل داشتن بتا گلوتن و اسید لینولئیک برای پیشگیری از بروز انواع سرطان ها به ویژه سرطان سینه و پروستات بسیار مفید هستند، همچنین بتاگلوتن موجود در قارچ های خوراکی به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند و در نتیجه مقاومت بدن در مقابل بیماری ها بالا می رود.
مصرف قارچ های خوراکی به دلیل وجود مقادیر زیادی پروتئین قابل جذب، مقادیر کمی کربوهیدرات و عدم وجود چربی و کلسترول ضمن تامین مواد غذایی مورد نیاز بدن باعث جلوگیری از چاقی می شود./ایرنا