ضرورت رعایت نکات ایمنی در پارک های جنگلی مازندران درروزطبیعت

عبدالرضا سنگاری روز یکشنبه به خبرنگار ما گفت : ۳۸ پارک و تفرجگاه جنگلی در این منطقه آماده پذیرایی و ارائه خدمات به مسافران و گردشگران نوروزی است ، هرچند طبق پیش بینی هواشناسی در این روز شاهد بارندگی پراکنده هستیم ولی با این وجود به مسافران و گردشگران توصیه می شود نکات ایمنی را […]

عبدالرضا سنگاری روز یکشنبه به خبرنگار ما گفت : ۳۸ پارک و تفرجگاه جنگلی در این منطقه آماده پذیرایی و ارائه خدمات به مسافران و گردشگران نوروزی است ، هرچند طبق پیش بینی هواشناسی در این روز شاهد بارندگی پراکنده هستیم ولی با این وجود به مسافران و گردشگران توصیه می شود نکات ایمنی را رعایت کنند.
جنگل‌های هیرکانی یا جنگل‌های شمال ۱٫۹ میلیون هکتار وسعت دارد که ۳۸ هزار و ۱۲۷ هکتار آن در قالب پارک جنگلی مدیریت می شود.
وی افزود: مسافران و گردشگران از انداختن کبریت نیمه ‌افروخته و هرگونه مواد آتش‌زا، بطری و شیشه در داخل پارک‌های جنگلی اجتناب و در صورت لزوم آتش را فقط در اجاق‌های احداث شده روشن و سپس از خاموش شدن آن اطمینان حاصل کنند.
سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران منطقه نوشهر گفت : مردم نیز درصورت مشاهده آتش سوزی در جنگل ها و مراتع ، مراتب را با شماره تلفن رایگان و کشوری ۱۵۰۴ به اطلاع یگان حفاظت منابع طبیعی این منطقه اطلاع دهند .
سنگاری همچنین با اشاره به ضرورت پرهیز از ریختن زباله در جنگل و مرتع اظهار داشت: در برخی مناطق از جمله پارک‌های جنگلی به گردشگران کیسهٔ زباله داده می‌شود.
وی، پرهیز از شستن خودرو و ورود آن به عرصه‌های جنگلی و ذخیره ‌گاهی و حفظ نظافت عمومی و همکاری با ماموران پارک‌های جنگلی را از دیگر توصیه‌های مهم برشمرد.
سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران منطقه نوشهر از مردم خواست از قطع هر گونه درختان و سرشاخه‌ها و برداشت خاک و خزه و نوشتن یادگاری بر روی درختان خودداری کنند.
سنگاری افزود : مسئولان پارک‌های جنگلی نیز به صورت روزانه آمار گردشگران را از تاریخ ۲۵ اسفند ۹۷ تا ۱۷ فروردین ۹۸ ثبت می‌کنند و جمع آمار، گویای تعداد دقیق مسافران و گردشگران نوروزی است و به اطلاع عمومی خواهد رسید.
وی گفت که از ۲۵ اسفنده ماه سال ۹۷ تاکنون دستکم ۲۵۰ هزار نفر از پارک ها و جنگل ها دیدن کرده اند و متاسفانه به علت بدی آب و هوا این آمار نسبت به نوروز سال گذشته حدود ۵۰ درصد کاهش داشته است .
حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران ـ نوشهر با ۳۱۳ هزار هکتار جنگل و ۱۹۷هزار هکتار مرتع، از رامسر تا رُویان را پوشش می دهد./ایرنا