استان اردبیل در سالی که گذشت

پارسال نگاه و توجه دولت دوازدهم به استان اردبیل نگاهی توسعه ای بود و با تصمیم های گرفته شده از سوی مسئولان کشوری گام های بلندی در کمک به مسیر توسعه استان برداشته شد. سفر مقام های دولتی به استان در سال ۹۷ پر ترافیک بود که در این میان می توان به سفر محمدباقر […]

پارسال نگاه و توجه دولت دوازدهم به استان اردبیل نگاهی توسعه ای بود و با تصمیم های گرفته شده از سوی مسئولان کشوری گام های بلندی در کمک به مسیر توسعه استان برداشته شد.
سفر مقام های دولتی به استان در سال ۹۷ پر ترافیک بود که در این میان می توان به سفر محمدباقر نوبخت، معصومه ابتکار، سورنا ستاری، جمشید تقی زاده و مونسان پنج معاون رییس جمهوری و نیز وزرای نیرو، تعاون، راه و شهرسازی، ارتباطات و فناوری اطلاعات و دهها معاون وزیر برای پیگیری امور فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی استان اشاره کرد.

*** حوزه اقتصادی
در حوزه اقتصادی به ویژه توجه به زیرساخت ها استان اردبیل سال خوبی پشت سر گذاشت، در سال ۹۷ توجه به پروژه راه آهن اردبیل – میانه به عنوان یکی از مطالبات دیرینه مردم این استان بیشتر شد و با تزریق منابع مالی و درنظر گرفتن فایناس داخلی این پروژه فعال شده و بر این اساس امیدواری ها برای به نتیجه رسیدن آن تا پایان دولت دوازدهم بیبشتر شد.
همچنین سال گذشته در زمینه ایجاد اشتغال نیز در استان گام های خوبی برداشته شده و بر اساس اعلام اکبر بهنامجو استاندار اردبیل ۱۸ هزار نفر در استان اردبیل به اشتغال پایدار دست یافتند.
فراهم شدن زمینه آغاز طرح پایاب سد گیوی شهرستان کوثر که با سفر محمد باقر نوبخت معاون رییس جمهوری امکان پذیر شد نیز از رویدادهای مهم استان بود ضمن اینکه در سفر معاون رییس جمهوری در بهمن ماه به استان ۴۸۰ میلیارد تومان اعتبار برای توسعه زیرساخت های استان از جمله تامین آب شرب نمین و عنبران، تامین آب شرب روستایی، توسعه و چهار بانده کردن راه های استان و توسعه فرودگاه اردبیل اختصاص یافت.
تبدیل شهرستان گرمی به قطب تولید شیرآلات بهداشتی نیز در سال ۹۷ از رویدادهای مهم اقتصادی استان بود، در این سال و با حضور علی ربیعی وزیر وقت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عملیات احداث همزمان سه کارخانه شیرآلات به زمین زده شد ضمن اینکه پیشتر کارخانه شیرآلات قهرمان در این شهرستان محروم مشغول فعالیت شده بود و اکنون نیز در حال افزایش ظرفیت تولیدی و اشتغالی خود است.
در این سال همچنین وزیر نیرو به استان اردبیل سفر کرده و پست ۲۳۰ کیلو ولت شهرستان گرمی مغان را نیز افتتاح کرد، همچنین سفر رییس بنیاد مستضعفان به شهرستان محروم گرمی ، افتتاح شعبه بانک سینا در این شهرستان و اختصاص ۱۵۰ میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت به متقاضیان در سال ۹۷ صورت گرفت.
سفر نمایندگان عضو کمیسیون صنایع و معادن و نیز اعضای کمیسیون عمران مجلس و بازدید از طرح های صنعتی و عمرانی استان از جمله راه آهن اردبیل – میانه ، فعال شدن ۱۱۷ طرح تولیدی راکد و یا نیمه فعال کشاورزی در استان و ایجاد چهار هزار و ۴۰۰ نفر در بخش کشاورزی این استان، سفر وزیر راه و شهرسازی و بازدید از پروژه های راهسازی و راه آهن اردبیل ، شبانه روزی شدن فعالیت گمرک بیله سوار و راه اندازی دستگاه ایکس ری کامیون در این گمرک، اتمام عملیات بازسازی فرودگاه پارس آباد مغان و آغاز پروازهای هوایی در آن ، واگذاری کشت و صنعت مغان بعنوان بزرگترین بنگاه اقتصادی دولت در استان به بخش خصوصی ، توافق استاندار اردبیل و مقام های جمهوری آذربایجان در باره اتصال خط ریلی این کشور به استان اردبیل، سفر سرپرست دفتر خواروبار جهانی فائو در ایران به استان اردبیل و اعلام مشارکت متخصصان سازمان فائو در اجرای طرح اراضی پایاب سد خدا آفرین واقع در این استان هم از رویدادهای مهم اقتصادی استان در سال گذشته بود.

** حوزه سیاسی
در حوزه سیاسی می توان به سفر محمد باقر نوبخت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه به نمایندگی از هیات دولت و سخنرانی در راهپیمایی ۲۲ بهمن اردبیل ، سفر معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و سخنرانی در شورای اداری استان و نیز دیدار با زنان اهل سنت بخش عنبران شهرستان نمین، سفر فرمانده مرزبانی کشور به بیله سوار مغان و برگزاری نشست مشترک با فرمانده مرزبانی جمهوری آذربایجان در این شهرستان و توافق برای برگزاری جشن مشترک نوروز در منطقه صفر مرزی بعنوان رویدادهای مهم استان در سال گذشته اشاره کرد.
در اواخر سال خبر تبدیل بخش اصلاندوز از توابع شهرستان پارس آباد مغان به شهرستان مستقل با تصویب هیات دولت خبر خوبی بود که موجب شعف اهالی منطقه شد.
درگذشت آیت الله سید ابراهیم سید حاتمی نماینده سابق مردم استان در مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت اردبیل نیز در اواخر این سال از اخبار ناگوار استان اردبیل بود.

***حوزه اجتماعی، علمی و فرهنگی
در روزهای پایانی سال جشمید تقی زاده معاون رییس جمهوری و رییس سازمان اداری و استخدامی به استان سفر کرده و با بازدید از عملیات احداث بیمارستان پارس آباد در باره استخدام نیروهای مورد نیاز این بیمارستان قول مساعد داد .
در همین سال آذری جهرمی وزیر جوان دولت دوازدهم در سفر به استان اردبیل در جمع جوانان استان اردبیل بمناسبت روز جوان حضور یافته و سخنرانی کرد.
برگزاری شصت و یکمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان کشور (ایران) در مشگین شهر، آغاز احداث نخستین پل معلق تمام شیشه ای ایران در شهر هیر اردبیل ، شروع عملیات ساخت سومین پل بزرگ معلق جهان و بزرگترین پل معلق خاورمیانه در خلخال ، برگزاری دومین کنگره بین المللی عرفان در کلام مولانا با حضور میهمانان داخلی و خارجی در دانشگاه محقق اردبیلی ، سفر معاون رییس جمهوری و رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به استان اردبیل و افتتاح چند طرح گردشگری در استان اردبیل، جان گرفتن تئاتر و سینمای اردبیل و فعال شدن فعالان این حوزه نیز از رویدادهای قابل توجه در بخش فرهنگی و اجتماعی در سال ۹۷ بشمار می رود.

**** حوزه ورزشی
برگزاری مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی باشگاههای جهان با حضور تیم هایی از ایران ، روسیه ، گرجستان، ژاپن ، قیرقیزستان ، صربستان در استان اردبیل مهمترین رویداد ورزشی اتفاق افتاده در سال گذشته در استان اردبیل بود که با قهرمانی تیم رازی ایران به پایان رسید.
استان اردبیل پیشتر دو مسابقه آسیایی را در رشته والیبال و با حضور برترین های این قاره کهن برگزار کرده بود و اکنون بعنوان یکی از میزبانان موفق رویدادهای ورزشی در سطه بین المللی مطرح می باشد.
برگزاری مسابقات کشوری تیر و کمان سنتی جام شاه اسماعیل و آرش ، برگزاری مسابقات پرس سینه قهرمانی کشور ، برگزاری مسابقات قهرمانی وزنه برداری دانشگاههای ایران ، برگزاری مسابقات شنای قهرمانی نوجوانان کشور نیز ار رویدادهای مهم دیگر استان اردبیل در سال ۹۷ بود./ایرنا