گشت و گذار نوروزی در ماسوله جنوب شرق ایران

استان سیستان و بلوچستان دارای آثار و جذابیت های زیاد باستانی، تاریخی، طبیعی، فرهنگ و تمدن غنی، مردمانی خونگرم و مهمان نواز همه ساله پذیرای خیل عظیمی از مسافران و گردشگران نوروزی است. حوزه سیستان در شمال این استان یکی از مناطق دیدنیست که علاوه بر داشتن جاذبه های طبیعی از آثار بی نظیر تاریخی […]

استان سیستان و بلوچستان دارای آثار و جذابیت های زیاد باستانی، تاریخی، طبیعی، فرهنگ و تمدن غنی، مردمانی خونگرم و مهمان نواز همه ساله پذیرای خیل عظیمی از مسافران و گردشگران نوروزی است.
حوزه سیستان در شمال این استان یکی از مناطق دیدنیست که علاوه بر داشتن جاذبه های طبیعی از آثار بی نظیر تاریخی برخوردار است.
مردمان سیستان همواره مهمان را عزیز و گرامی داشته و با اصطلاح معروف «خونه ما پو اَنداز شما» از مهمان خود پذیرایی می کنند.
روستاها از جمله مناطق بکر و بی نظیری هستند که به سبب آرامش خاصی که در آنها وجود دارد افراد بسیاری را به خود جذب می کنند، هرچند امروزه در بسیاری از مناطق کشور روستاها از بافت کهن و قدیمی خود خارج شده و جای خود را به مصالح و ساختمان های شهری داده اند اما در استان سیستان و بلوچستان روستاهای بسیاری وجود دارد که بافت قدیمی و زیبای خود را حفظ کرده و ظرفیت بزرگی برای توسعه گردشگری به شمار می روند.
سیستان و بلوچستان حدود ۹ هزار روستا دارد افزون بر ۶ هزار روستا دارای سکنه هستند و هر کدام از این روستاها چه در شمال و چه در جنوب آن از جذابیت های خاص گردشگری برخوردارند.
این روستاها در کنار زیبایی های طبیعی و گردشگری از جمله آبشارها، جنگل ها، رودخانه ها و غیره از زیبایی خاص سنتی و بافت قدیمی محلی برخوردار هستند که زیبایی این مناطق را دو چندان کرده اند.
روستاهای بکر و دست نخورده ای که می طلبد در حوزه گردشگری فضای بیشتری را به خود اختصاص دهند و با تبلیغ مناسب در این زمینه گردشگران بسیاری را به خود جذب کنند.
در سالهای اخیر توجه ویژه ای به روستاهای هدف گردشگری صورت گرفته که نشان از اهمیت و جذابیت این حوزه گردشی در کشور دارد.
روستای قلعه نو شهرستان زهک یکی از این روستاهای بکر و دیدنی در حوزه سیستان است که به سبب نوع معماری، ساخت پلکانی خانه ها و استفاده از مصالح سنتی و بومی به ماسوله جنوب شرق کشور مشهور است، روستایی دیدنی با مردمانی مهمان نواز که تعطیلات نوروز فرصت مناسبی برای گشت و گذار در این روستاست.
قلعه نو تنها روستایی در سیستان و بلوچستان است که ۱۰۰ درصد معماری منازل آن قدیمی و از خشت و گل است.
معماری سنتی این روستا برگرفته از شرایط اقلیمی خاص منطقه است و قدمتی حدود ۱۲۰۰ ساله دارد.
بیشتر منازل این روستا از مصالح سنتی چون گل و خشت ساخته شده و با توجه به اینکه خشت و گل سرما و گرما را در خود حفظ می کند استفاده از این نوع مصالح و سبک معماری مانع از خروج هوای سرد خانه در فصل گرما و هوای گرم در فصل سرما می شود.
آب و هوای گرم و خشک کویری سبب شده تا مردم این روستا با ابداع روش های خاص در سیستم سرمایش و گرمایش منازل خود به صورت کاملا سنتی از استراحت در آنها لذت ببرند، دریچه هایی به نام «کولک» یا «بادگیر» در سقف این منازل و دریچه هایی نیز به نام «سورک» در دیوارهای اتاق ها تعبیه شده تا هوا در آنها کوران کند بطوریکه هوای سرد و باد از سقف وارد و از «سورک» خارج می شود و هوای مطبوع و دلنشینی را برای اهل خانه به همراه دارد.

** جذابیت های روستای قلعه نو
قلعه نو از توابع بخش جزینک شهرستان زهک روستای نمونه هدف گردشگری این شهرستان در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده است.
«ارگ محمدحسین خان نارویی نژاد» با قدمت ۱۶۰ ساله و زیربنای بیش از هزار و ۵۰۰ متر مربع در دو طبقه از بناهای تاریخی و مهم این روستا محسوب می شود.
این بنا زیرزمین بزرگی به گستره هزار و ۵۰۰ مترمربع داشته که در گذشته انبار غلات و محل آرد کردن گندم بوده است.
نمای این ارگ از آجر ساخته شده و قریب به ‎ ۱۰۰پنجره دارد که نوع معماری و کاشی کاری آن به اواخر دوره قاجار بر می گردد.
«گورستان قلعه نو» این گورستان در نوع خود بی نظیر است، وجود قبرها به صورت پلکانی و مقبره خوانین و حکما در داخل اتاقک هایی خاص به نام «معجره» از جمله ویژگی های جذاب این گورستان است.
علاوه بر آن مقبره دختری در این گورستان کشف شده که معماری صورت گرفته بر آن نشان دهنده قدمت آن از دوران صفوی است، مقبره ای که هر چند هویت فرد دفن شده آن مشخص نیست.
«دهانه غلامان» اثر تاریخی مهم دیگر که مربوط به دوران هخامنشی است در مجاورت این روستا قرار دارد.
آسمان پر ستاره و بکر روستای قلعه نو از دیگر جذابیت های این روستاست که توجه هر مهمان و رهگذری را به خود جلب می کند.
آسمان پاک و بی غبار این روستا سبب شده تا اجرام آسمانی با وضوح بالا و به زیبایی بر فراز این روستا بدرخشند.
زیبایی این روستا به همین جا ختم نمی شود چراکه مناظر طبیعی و سرسبز روستا از جمله نکات جذاب و بی نظیر دیگریست که تلفیق آن با هوای پاک و آسمان زیبا و سکونت در منازل خشت و گلی خاطره وصف نشدنی را برای مهمانان به وجود می آورد.
امروزه گردشگری روستایی با هدف آشنایی با فرهنگ، آداب و رسوم هر منطقه یکی از ظرفیت های مهم در توسعه گردشگری کشور است.
ساخت اقامتگاه های بوم گردی در بافت روستاها از جمله نیازهای گردشگران است.
سیستان و بلوچستان با وجود اقلیم متفاوت روستایی، آداب و رسوم، منازل خشتی و گلی و کپرهای زیبا با محیط طبیعی بکر و دیدنی، صنایع دستی، آداب و رسوم خاص فرهنگی، آثار باستانی و تاریخی، غذا و طبیعت متفاوت با سایر نقاط کشور در کنار مهمان نوازی و خونگرمی مردم این استان سبب شده که همه ساله تعداد زیادی مسافر و گردشگر داخلی و خارجی با سفر به این منطقه علاقه مند به شناخت فرهنگ این مردمان و دیدن مناظر این استان باشند.
فرش های دستباف، جاجیم، گلیم، سوزن دوزی، سکه دوزی، آیینه کاری، حصیر بافی، پرده بافی با استفاده از نی، کوزه و سفال از جمله صنایع دستی بی نظیر روستاییان سیستان و بلوچستان و مواد غذایی ارزشمند و ارگانیک چون شیر دام بویژه شتر، روغن حیوانی، مَسکه(کره محلی)، کشک زرد، قُروت، تنورچه، قورمه، آبگوشت و چامپ و انواع شیرینی های مقوی مانند کلوچه، تجگی(سمنو)، خرما لندو و چنگالی از جمله جذابیت های این استان است.
شهر سوخته، دهانه غلامان، کوه خواجه، آتشکده کرکویه، قلعه رستم، زاهدان کهنه، آس بادهای کهن و دهها اثر باستانی و تاریخی به یکجا در شمال سیستان و بلوچستان و بسیار آثار تاریخی و جذاب دیگر در جنوب استان همواره آماده پذیرایی از مسافران و گردشگران داخلی و خارجی است./ایرنا