۱۲۰۰ گردشگر خارجی از غار آبی «سهولان» دیدن کردند

یوسف محمودزاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: این گردشگران بیشتر از اتباع کشورهای همسایه از جمله عراق و ترکیه و مابقی از کشورهای اروپایی شامل فرانسه، سوئد و سوییس بودند. وی اظهار داشت: امسال در مجموع ۱۱ هزار و ۹۲۰ نفر به غار آبی «سهولان» مراجعه کردند که بیشترین تعداد […]

یوسف محمودزاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: این گردشگران بیشتر از اتباع کشورهای همسایه از جمله عراق و ترکیه و مابقی از کشورهای اروپایی شامل فرانسه، سوئد و سوییس بودند.
وی اظهار داشت: امسال در مجموع ۱۱ هزار و ۹۲۰ نفر به غار آبی «سهولان» مراجعه کردند که بیشترین تعداد بازدید در روز چهارم فروردین جاری با یکهزار و ۸۵۰ گردشگر ثبت شد.
«محمودزاده» با اشاره به تجهیز و ساماندهی امکانات ویژه بازدید از داخل غار، اظهار داشت: هم اکنون ۱۴ قایق پارویی برای بازدید گردشگران از داخل غار مستقر شده است.
وی بیان کرد: با همکاری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهاباد و دهیاری روستای سهولان، محوطه ورودی این غار با احداث آلاچیق و مکان برپایی چادر برای اسکان مسافران و گردشگران آماده سازی شده است.
مدیر غار آبی سهولان مهاباد اضافه کرد: ۱۰ سوئیت اقامتی با ظرفیت ۶۰ نفر نیز در روستای سهولان واقع در نزدیکی این غار برای پذیرش میهمانان و مسافران نوروزی احداث شده است.
وی یادآور شد: غار آبی – تاریخی سهولان مهاباد که یکی از مهمترین و کم نظیرترین غارهای طبیعی کشور و از شگفت انگیزترین جلوه های طبیعت زیبای آذربایجان غربی به شمار می رود، امسال برای پذیرایی ویژه از گردشگران ساماندهی شده است.
به گزارش ایرنا، غار سهولان مهاباد دومین غار بزرگ آبی ایران است که در ۴۳ کیلومتری شمال شرقی مهاباد در محور مهاباد – بوکان (جاده برهان) در آذربایجان غربی قرار دارد.
سهولان به زبان کردی به معنی یخبندان بوده و در نزدیکی روستایی به همین نام قرار گرفته است و مردم محلی غار را «کونه کوتر» یعنی لانه کبوتر می نامند که دلیل این نامگذاری وجود تعداد زیادی لانه کبوتر درون غار است.
غار سهولان شبیه غار علیصدر در همدان است؛ این غار آبی با جلوه های طبیعی و قندیل های منحصر به فردی که دارد در دامنه رشته کوه های کوتر واقع است.
شهرستان مهاباد با ۲۳۷ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده و یکی از مهمترین قطب های گردشگری در غرب کشور به شمار می رود که به نگین گردشگری آذربایجان مشهور شده است.
مهاباد ۹۲ اثر تاریخی ثبت شده ملی دارد که سد مهاباد، غار سهولان، تالاب کانی برازان، موزه و حمام میرزا رسول، تخته سنگی فقره قا، برده کنته و مسجد جامع از مهمترین اثرهای تاریخی و جاذبه های گردشگری این شهرستان است.
در نوروز سال گذشته در مجموع ۴۶۷ هزار نفر از جاذبه های گردشگری این شهرستان بازدید کردند.
مهاباد در ۱۱۶ کیلومتری مرکز آذربایجان غربی در جنوب این استان واقع شده است./ایرنا