حضور فرمانده ناجا در مناطق سیل زده گلستان

سردار حسین اشتری سرکشی از اقدامات صورت گرفته نیروی انتظامی در مناطق سیل زده گلستان و گفتگوی نزدیک با اهالی منطقه و شنیدن نیازهای آنان را آغاز کرده است. از ابتدای وقوع سیل در گلستان، چندین اکیپ از نیروهای پلیس ویژه در نقاط مختلف استان و سه اکیپ به صورت ویژه در آق قلا و گمیشان […]

سردار حسین اشتری سرکشی از اقدامات صورت گرفته نیروی انتظامی در مناطق سیل زده گلستان و گفتگوی نزدیک با اهالی منطقه و شنیدن نیازهای آنان را آغاز کرده است. 
از ابتدای وقوع سیل در گلستان، چندین اکیپ از نیروهای پلیس ویژه در نقاط مختلف استان و سه اکیپ به صورت ویژه در آق قلا و گمیشان مستقر شدند. 
یکی از مشکلات و نیازهای سیل زدگان که در گفتگو با فرماندهان انتظامی مطرح شده؛ تامین امنیت محلات و خانه های خالی از سکنه است که مالکان آنها به نقاط امن منتقل شده اند.
ارائه تسهیلات بیشتر به سربازانی که خانواده هایشان در سیل استان گلستان آسیب دیده اند؛ دیگر انتظار و خواسته مطرح شده مردم است.
گفتنی است استان گلستان در آخرین روزهای سال ۹۷ با یکی از کم نظیرترین بارش های تاریخ خود مواجه بود بطوریکه برابر داده های هواشناسی در نقاط مختلف این استان بین ۷۴ تا ۳۵۳ میلی متر باران در مدت زمان کوتاهی بارید. 
برای مقایسه این حجم از بارندگی باید یادآور شد که میانگین بارش سالیانه گلستان ۴۵۰ میلی متر است ضمن اینکه باران شیراز که تعدادی از شهروندان و مسافران نوروزی را به کام سیلاب فرو برد فقط ۱۷ میلی متر بوده است ولی در بیابانهای کم باران شمال گلستان بارش ۷۴ تا ۱۲۰ میلی متر بود. 
این میزان بارندگی در ارتفاعات و نقاط بالادستی سدهای گلستان از جمله گالیکش، مینودشت، آزادشهر و رامیان بین ۲۲۰ تا ۳۵۳ میلی متر در مدت زمان کوتاهی بوده است ضمن اینکه حجم زیادی از برف ماندگار قبلی را نیز ذوب کرد. 
بارش شدید باران اخیر در گلستان باعث سر ریز شدن سد گلستان در گنبدکاووس، سد بوستان در کلاله و سد وشمگیر در آق قلا شد که به دنبال آن سیل از شرق استان آغاز و با طغیان رودخانه های گرگان رود، چهل چای، قره سو و اوغان بخش های وسیعی از شمال و غرب گلستان را به زیر آب برد. 
با گذشت حدود دو هفته سرریز سدهای استان گلستان همچنان با جوش و خروش زیاد ادامه دارد. 
بر اثر سیل ناشی از این بارندگی و برابر آخرین آمار رو به تزاید بخش زیادی از زیرساخت های گلستان بویژه در حوزه کشاورزی نابود شده است. 
سیل و حوادث ناشی از آن نظیر تخریب منازل و واژگونی قایق تاکنون جان ۸ نفر را در گلستان گرفته است. 
شهرهای آق قلا، گُمیشان، گنبد، سیمین شهر و بسیاری از روستاهای تابعه این مناطق گلستان بیشتر از سایر نقاط استان بر اثر وقوع سیل آسیب دیده اند ضمن اینکه ۳ هزار نفر کارگر بر اثر تخریب و تعطیلی واحدهای تولیدی و خدماتی منطقه بیکار شده اند. 
گلستان یکی از استان های مستعد سیل کشور است که در سال های گذشته همواره شاهد بروز این پدیده طبیعی همراه با تلفات فراوان بوده است. 
بزرگترین سیل گلستان در مرداد ۱۳۸۰ و مرداد ۱۳۸۱ رخ داد که در آن بیش از ۳۰۰ نفر جان خود را از دست دادند و خسارت های سنگین زیادی به بخش های گوناگون استان وارد شد. 
اقلیم جغرافیایی خاص و اختلاف شدید ارتفاع نقاط مختلف گلستان باعث تشدید خسارت های سیل منطقه می شود که به باور کارشناسان اجرای طرح های آبخیزداری، احداث سد و اجرای فنی تر و دقیق تر طرحهای عمرانی همچون جاده سازی راهکار کاهش خسارات و تلفات سیل گلستان است. 
گلستان افزون بر ۲۰ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و حدود ۱٫۹ میلیون نفر جمعیت آن در سطح ۱۴ شهرستان زندگی می کنند و اقتصاد آن بر کشاورزی متمرکز است./ایرنا