بسیج تا آخرین لحظه برای کمک به سیل زدگان در صحنه خواهد بود

سردار غلامحسین غیب پرور روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار دفاعی ما، با اشاره به جزئیات عملکرد این سازمان در خدمات و امدادرسانی به شهرهای مختلف سیل زده کشور، گفت: تا به امروز که دو هفته از وقوع سیل در استان های کشور می گذرد، کمک رسانی ها توسط بسیج ادامه دارد و فقط […]

سردار غلامحسین غیب پرور روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار دفاعی ما، با اشاره به جزئیات عملکرد این سازمان در خدمات و امدادرسانی به شهرهای مختلف سیل زده کشور، گفت: تا به امروز که دو هفته از وقوع سیل در استان های کشور می گذرد، کمک رسانی ها توسط بسیج ادامه دارد و فقط در دو استان گلستان و مازندران حدود هزار و ۳۴۱ گروه جهادی به صورت رسمی فعال هستند.
وی افزود: ما از ۲۹ اسفند کمک های خود را برای خدمت رسانی به مردم سیل زده سراسر کشور آغاز کردیم. البته تا دو سه روز ابتدایی وقوع سیل در شهرهای مختلف، کمک رسانی ها با توجه به امکانات بومی هر استان انجام می شد و پس از دریافت پیام مقام معظم رهبری این کمک ها شکل جدیدی به خود گرفت.
غیب پرور افزود: در این رابطه هفت استان کشور را به عنوان پشتیبان استان گلستان، پنج استان را به عنوان پشتیبان استان مازندران و سه استان را به عنوان پشتیبان و حمایت کننده استان خوزستان قرار دادیم و در بقیه استان‌ها با توجه به اطلاعاتی که در خصوص حضور مردم بومی این استان ها برای کمک‌رسانی داشتیم، تلاش کردیم به نحوه کمک رسانی در این استان ها دست نزنیم ولی از طرف دیگر مانع کمک رسانی به این استان‌ها نیز نشدیم.

* اولویت های خدمت رسانی بسیج در مناطق سیل زده
رییس سازمان بسیج مستضعفین گفت: خدمات مختلفی از سوی بسیج در مناطق سیل زده به مردم ارائه شد که در مرحله اول آن می‌توان به امدادرسانی اشاره کرد. در این مرحله هدف سازمان بسیج برای کمک به سیل زدگان، نجات جان آنها بود.
سردار غیب پرور عنوان کرد: بخش مهمی از خسارت های وارد شده مربوط به مزارع کشاورزی و دام ها است، اما کمک رسانی به مردم برای نجات دام ها در مرحله دوم اهمیت قرار داشت و بر همین اساس حفظ جان مردم را در اولویت اول قرار دادیم.
وی افزود: در زمینه کمک رسانی توفیقات بسیاری به دست آمد و گرچه تعدادی از هموطنان، جان خود را از دست دادند که کام همه ما تلخ شد اما از این مرحله به بعد وارد بخش بازسازی ساختمان ها و منازل مسکونی خواهیم شد. به عنوان مثال در ساعتی پیش از برگزاری جلسه مسئولان نظام با مقام معظم رهبری توافقی با سید پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) و همچنین در زمینه کمک رسانی و بازسازی مناطق سیل زده توافقی با علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن کشور منعقد شد.

* سه هزار باب منزل در گلستان و مازندران بازسازی می شود
سردار غیب پرور گفت: بر همین اساس از فردا بازسازی منازل آغاز می شود و اولویت اول با افراد تحت پوشش کمیته حضرت امام(ره) و افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی است. فعلاً در دو استان گلستان و مازندران حدود سه هزار خانه بازسازی خواهد شد و سعی می شود تا دو سه روز آینده این طرح عملیاتی شود.
وی افزود: در برخی دیگر از استان‌های کشور همچون لرستان که شرایط ویژه ای دارد طی یک هفته یا ۱۰ روز آینده اقدامات اولیه را انجام خواهیم داد و مردم عزیز کشور بدانند که مجموعه‌های سپاه، بسیج و ارتش در کنار آنها هستند و تا زمانی که مطمئن نباشیم، صحنه را ترک نخواهیم کرد.
رئیس سازمان بسیج اضافه کرد: متاسفانه در کل کشور تاکنون ۴۷ نفر جان خود را از دست دادند که بیشترین تعداد این افراد از شهر شیراز هستند. باوجود این که سیل در شهر شیراز به گستردگی سایر شهرهای سیل زده نبود اما بیشترین آمار جان باختگان در این شهر به ثبت رسیده است.

* تاکید رهبر انقلاب بر آینده نگری
سردار غیب پرور با اشاره به جلسه روز گذشته مسئولان با رهبر معظم انقلاب اسلامی و نکاتی که معظم له پیرامون خدمت رسانی هرچه بهتر و بیشتر به سیل زدگان ایراد فرمودند؛ گفت: رهبر معظم انقلاب بدون اشاره به دستگاه و نهاد خاصی بر ادامه تلاش ها و استمرار بر خدمت رسانی به مناطق سیل زده تاکید داشتند و مسئولان را به آینده نگری، عمق بخشی ساخت و سازها و عملیات عمرانی برای پیش گیری از وقوع چنین حوادثی دعوت کردند.
وی افزود: به هرحال روزی سیل تمام می شود ولی ما موظف به آینده نگری و نگاه عمیق تر در ساخت و سازها، لایروبی مسیل ها و ایمن سازی هر چه بهتر برای جلوگیری از خسارت های بیشتر در لحظه وقوع سیل هستیم.
سردار غیب پرور گفت: سیل باوجود تلخی هایی که داشت اما موجب شد کشور ما پس از سال ها خشکسالی از نعمت باران بهره مند شود و طبق گزارش وزیر نیرو تاکنون ۴۰۰ تالاب کشور به طور کامل پر و دریاچه ارومیه احیا شده است. به همین دلیل نباید حادثه سیل موجب شود که شکر خدا را فراموش کنیم./ایرنا