باید دغدغه های رهبری درباره سیل زدگان را برطرف کنیم

عبدالرضا رحمانی فضلی در جلسه نشست ستاد مدیریت بحران که با حضور وزیر کشور و نمایندگان ارشد دستگاه ها با موضوع ارائه گزارش در وزارت کشور برگزار شد، اظهار کرد: هدف از این جلسه پیرو ملاقاتی بوده که روز گذشته با مقام معظم رهبری داشتیم. وی تصریح کرد: در این جلسه گزارشی از سوی آقای […]

عبدالرضا رحمانی فضلی در جلسه نشست ستاد مدیریت بحران که با حضور وزیر کشور و نمایندگان ارشد دستگاه ها با موضوع ارائه گزارش در وزارت کشور برگزار شد، اظهار کرد: هدف از این جلسه پیرو ملاقاتی بوده که روز گذشته با مقام معظم رهبری داشتیم.
وی تصریح کرد: در این جلسه گزارشی از سوی آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، وزارت کشور و ستاد کل نیروهای مسلح ارائه شد و رهبر معظم انقلاب راهنمایی ها و توصیه هایی داشتند.
وی ادامه داد: رهبر انقلاب نکته ای را به جا و به موقع گفتند و این دغدغه همه ما نیز هست. ایشان فرمودند سیل تمام می شود، حادثه عبور می کند، اما مشکلات باقی می ماند. خسارت های جانی را مطرح کردند، خسارت های مالی و اقدامات مناسب دولت و دستگاه های اجرایی را طرح کردند و به آلام و درد مردم اشاره کردند.
رحمانی فضلی تصریح کرد: هر دستگاهی که متولی امر خاصی است باید اقدامات لازم را اجرا کند تا طبق زمانبندی که خود دوستان ارائه می کنند، برنامه ها را پیگیری می کنیم.
وی تاکید کرد: باید خیلی از نگرانی ها و نارضایتی ها را حل کنیم، وظیفه ما در دولت پیگیری و انجام هماهنگی ها است. منابعی اگر لازم است و هماهنگی اگر در سطوح دیگری لازم است همه باهم کمک کنیم تا آن برنامه ها اجرا شود.
در ادامه نمایندگان ۱۶ دستگاه مرتبط با مدیریت بحران به ارائه آمار و گزارش مربوط به بحران‌های حوادث طبیعی اخیر پرداختند.
نماینده وزارت جهاد کشاورزی توضیحاتی درباره بیمه کشاورزان و دامداران، وضعیت پرورش دهندگان ماهی، گندم ارائه داد.
محمود حجتی گفت: در روستاهایی که تخلیه کرده‌ایم می‌پرسدند چه کاری برای دام‌ها انجام می‌دهید؟ الان برای جلوگیری از تلف شدن دام ‌ها به غذای دام نیاز داریم. معیشت کشاورزان به زمین‌ها و دام‌هایشان بستگی دارد. صندوق بیمه باید خسارات کسانی که بیمه بودند را بدهد و طبق برآورد ۳۰۰میلیارد تومان بوده است.
امیر محمودی نماینده ارتش نیز خاطرنشان کرد: نیروهای مسلح بسیج شده‌اند و از اموال و منابع خود استفاده می کنند تا کمک رسانی کنند. اردوگاه راهیان نور خود در میشگاه در اختیار قرار دادیم تا ساکنان شهر سوسنگرد را به آنجا منتقل کنیم. کانال‌های انحرافی را می توانیم در مسیر رود کرخه ایجاد کنیم.
در ادامه سهرابی نماینده بنیاد مسکن نیز گفت: فعلا ۸۶ هزار مسکن تعمیری و تخریبی را تخمین زدیم که افزایش هم خواهد یافت. طی یک سال آینده می‌توانیم این واحدها را تعمیر کنیم.
معاون وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز گفت: بیشترین آسیب در پلدختر بوده است. ارتباط شبکه های موبایل برقرار شده است. تا ظهر امروز پلدختر را برای ارتباط موبایل پوشش داده‌ایم. پیش بینی ما این است که تا یک هفته آینده آسیب‌های موبایلی را تعمیر کنیم. اکنون بیشترین قطعی ما ناشی از قطع برق است و خوشبختانه موارد قعطی خاصی نداریم.
نماینده سپاه پاسداران هم در بخشی از این نشست گفت: ظرفیت نیروهای مسلح در خدمت دولت است./ایرنا