کشتارگاه مرغ ایلام به چرخه تولید باز می گردد

مجتبی شیرخانی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: با توجه به مشکلات مالی مالک فعلی این کشتارگاه و رغبت نداشتن وی برای فعالیت در این واحد صنعتی، با موافقت استاندار ایلام تسهیلات ارزان قیمت با سود بانکی اندک در اختیار اتحادیه مرغداران قرار گرفته و روند تغییر مالکیت آن در حال انجام […]

مجتبی شیرخانی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: با توجه به مشکلات مالی مالک فعلی این کشتارگاه و رغبت نداشتن وی برای فعالیت در این واحد صنعتی، با موافقت استاندار ایلام تسهیلات ارزان قیمت با سود بانکی اندک در اختیار اتحادیه مرغداران قرار گرفته و روند تغییر مالکیت آن در حال انجام است.
وی افزود: با موافقت استاندار ایلام مقرر شد از محل اعتبارات و تسهیلات طرح انتقال توسعه روستایی و عشایری ۹۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای خرید و تغییر مالکیت کشتارگاه سپیدمرغ مانشت در اختیار هیات مدیره اتحادیه مرغداران استان ایلام قرار بگیرد.
معاون امور بهبودات دامی سازمان جهاد کشاورزی ایلام یادآور شد: ۵۰ میلیارد ریال با کارمزد ۱۰ درصد با هدف سرمایه در گردش و ۴۰ میلیارد ریال با سود ۶ تا هشت درصد برای ایجاد خط ۲ در این کشتارگاه مصوب و تخصیص یافته است.
شیرخانی اضافه کرد: این اعتبار از طریق ثبت نام اتحادیه مرغداران در سامانه کارا متعلق به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آنها قابل پرداخت است.
وی افزود: این کشتارگاه در حال حاضر دارای خط یک کشتار است و احما و احشای آن به صورت مجزا بسته بندی و به بازار فروش و مصرف عرضه می شود.
به گفته معاون جهاد کشاورزی ایلام با تزریق اعتبار و راه اندازی خط ۲ در این کشتارگاه تمام پسماند، احما و احشا و خونابه طیور ذبح شده با فشار بالا (واکیومی) پرس، بسته بندی و صادر می شود، همچنین با احداث خط ۲ مرغ های کشتار شده قابلیت انجماد به مدت یک سال را برای عرضه به بازار مصرف دارد.
شیرخانی توضیح داد: با راه اندازی خط ۲ کشتارگاه مدفوع طیور به صورت کود، خونابه در قالب پودر خون، پودر پر، پودر گوشت و احما و احشای ضایعاتی و غیر قابل مصرف، ساق پا با فشار بالا بسته بندی و به بازارهای داخلی و خارجی صادر می شود.
به گزارش ایرنا، کشتارگاه سپید مرغ مانشت واقع در شهرستان ایوان اواخر سال گذشته به علت مشکلات مالی بعد از ۱۳ سال فعالیت تعطیل شد و در این مدت مرغ های استان ایلام از کشتارگاه های استان کرمانشاه تامین می شد./ایرنا