استان های منطقه چهار همگرایی برای جذب اعتبارات ملی را افزایش دهند

احمد کرمی در نشست هم اندیشی معاونان هماهنگی امور عمرانی استانداری های منطقه چهار کشور افزود: تلاش برای همگرایی بیشتر بین استان های این منطقه کشور باید به سمت تعادل در توسعه استان ها حرکت کند و در کنار منابع زیرزمینی که در اختیار این ۶ استان است، می توانیم از ظرفیت های انسانی و […]

احمد کرمی در نشست هم اندیشی معاونان هماهنگی امور عمرانی استانداری های منطقه چهار کشور افزود: تلاش برای همگرایی بیشتر بین استان های این منطقه کشور باید به سمت تعادل در توسعه استان ها حرکت کند و در کنار منابع زیرزمینی که در اختیار این ۶ استان است، می توانیم از ظرفیت های انسانی و امکانات مختلف برای توسعه و پیشرفت همه استان ها به صورت همه جانبه اقدام و اعتبارات ملی را به این منطقه سوق دهیم.
وی تأکید کرد: این ۶ استان محور اصلی تردد زوار عتبات عالیات هستند که باید از این ظرفیت بی نظیر با همگرایی بیشتر، مانور لازم را برای توسعه ارائه دهیم .
معاون استاندار ایلام با تأکید بر لزوم تدوین سند توسعه منطقه چهار کشور یادآور شد: برای ارتقا شاخص ها در این منطقه باید سند توسعه همه جانبه منطقه چهار کشور را در بخش های مختلف و متناسب با ظرفیت های این ۶ استان تدوین و براساس آن حرکت کنیم .
کرمی یکی از اولویت های اساسی این استان ها را بخش راه و حمل و نقل در حوزه های مختلف جاده ها، راه آهن و هوایی دانست و اضافه کرد: می توانیم با برنامه ریزی مناسبت مشخص کنیم که در یک بازه زمانی مشخص چه فعالیت هایی را انجام و در پایان این دوره به چه جایگاهی در منطقه دست پیدا کنیم و با این برنامه ریزی فعالیت های موثر برای مردم را اجرایی کنیم.
وی اتصال راه آهن کرمانشاه را به خوزستان از طریق ایلام یکی از مثال های تلاش برای همگرایی در بین استان های منطقه عنوان کرد و گفت: توسعه شبکه ی حمل و نقل جاده ای و راه هایی بین شهرستانی در استان های هم جوار ، ایجاد آزاد راه ها و استفاده از ظرفیت های هوایی استان های منطقه ۴ کشور ، استفاده از ظرفیت های گردشگری و توریستی استان ها و معرفی این ظرفیت ها برای مردم خود این استان ها و دیگر مناطق و حتی کشورهای هم جوار از جمله مواردی است که باید به دنبال برنامه ریزی برای اجرای آنها در ۶ استان منطقه ۴ کشور باشیم .
کرمی ادامه داد: استفاده از بسترهای منابع نفت و گاز در این ۶ استان بسیار مهم است و از صنایع پایین دستی این صنعت می توان در جهت اشتغال استفاده کرد.
وی از مهمترین موارد همگرایی بین استان های منطقه چهار را بحث ریزگردها و تبعات منفی آن در سطح منطقه عنوان کرد و گفت: اگر یک برنامه ریزی منطقه ای در این خصوص انجام نشود شاهد آثار منفی آن در استان های منطقه و فرار جمعیت از این منطقه باشیم.
معاون عمرانی استاندار ایلام به آثار باستانی فاخر و تاریخچه تمدنی استان های منطقه چهار اشاره و تاکید کرد: می توانیم در هر استانی یکی از موارد را شاخص و به عنوان مثال در منطقه یک استان را مرکز گردشگری و یا استان دیگر را مرکز بهداشتی و سلامت و موارد دیگر را در نظر بگیریم و همه استان ها برای استانی که به عنوان شاخص در یک موضوع مشخص شده تلاش کنند.
معاون عمرانی استان ایلام در این نشست ۹ پیشنهاد در بخش عمرانی با رویکرد توسعه منطقه ای و ۱۰ پیشنهاد در بخش پروژه های مشترک بین استانی ارائه داد./ایرنا