لازمه داشتن یک زندگی شاداب، داشتن تن سالم و روان بانشاط است

با این وجود توجه به سلامتی و کاهش تنش امری لازم و حیاتی است. یکی از راهکار های کاهش تنش در زندگی صنعتی استفاده از ماساژ می باشد. ماساژ که در سال های اخیر رونق زیادی پیدا کرده است ، یک علم با قدمت چند هزار ساله است که اجرای آن می تواند علاوه بر […]

با این وجود توجه به سلامتی و کاهش تنش امری لازم و حیاتی است. یکی از راهکار های کاهش تنش در زندگی صنعتی استفاده از ماساژ می باشد. ماساژ که در سال های اخیر رونق زیادی پیدا کرده است ، یک علم با قدمت چند هزار ساله است که اجرای آن می تواند علاوه بر توسعه سلامت جسمی، باعث ایجاد نشاط، کاهش تنش  و استرس، شادابی و مزایای جانبی دیگری شود. اسناد تاریخى نشان مى دهد ماساژ قدیمى ترین شکل درمان جسم و روح است (کتاب امپراطور زرد) و دلیل رواج ماساژ عامه پسند بودن آن بود. البته در گذشته مردم از اثرات فیزیولوژیک آن آگاه نبودند و بصورت غریزه اى انجام میدادند. بقراط و ابن سینا از ماساژ با هدف درمان استفاده مى کردند.
به منظور آشنایی بیشتر با این حرفه و اثرات ماساژ بر افراد با محمد نور علی شاهی کارشناس ارشد تربیت بدنی و علوم ورزشى و دانشجوى ارشد آسیب شناسى ورزشى و حرکات اصلاحى به گفتگو نشستیم . ایشان که از ورزشکاران و مقام آوران استان گلستان است تاکنون در چندین رشته ورزشی صاحب عنوان و مقام در سطح استان و کشور شده است و حتی به اردوی تیم ملی کاراته نیز دعوت شده است. نورعلیشاهی دارای مدرک ماساژ ورزشى زیر نظر فدراسیون پزشکى ورزشى جمهورى اسلامى ایران و مدارک بین المللى انواع سبکهاى ماساژ : نظیر ماساژ سوئدى،روسى،تایلندى،سنگ داغ و زیبایى صورت می باشد و در سال ۹۶ ماساژور ملی پوشان وزنه برداری رده نوجوانان بوده است.

*آغاز کلام؛ ماساژ چیست؟
ماساژ شامل تکنیک هایى است که اغلب با دست روى سطح بدن و با اهداف ریلکسیشن،زیبایى،درمانى و ورزشى انجام مى شود. ماساژ به رهایی از استرس و فشار عضلانی و درد ناشی از صدمات و سرعت بهبود ناراحتیهای حاد و مزمن کمک می کند. امروزه میلیونها نفر در سراسر جهان از این روش به عنوان یک روش مراقبت بهداشتی استفاده می کنند.

 * نقش ماساژ در سلامتى را چگونه ارزیابی می کنید؟
در قسمت پوست: افزایش جریان خون پوست و تسریع پروسه ترمیم،اصلاح راستا و تقویت رشته هاى کلاژن بافت ترمیمى،افزایش تحرک پوست و بافت هاى زیر جلدى
•در قسمت سیستم گردش خون: کمک به بازگشت وریدى، بهبود جریان سرخرگى،تسریع پروسه ترمیم
• در قسمت سیستم لنفاوى: کمک به جریان لنف،کمک به جذب تورم،تسریع دفع مواد متابولیک و تسریع ریکاورى، بهبود عملکرد سیستم ایمنى
• در قسمت عضلات اسکلتى: افزایش جریان خون عضله تسریع ریکاورى و رفع خستگى، رفع چسبندگى هاى بین فیبر ها، کاهش تون و ریلکس شدن عضلات، افزایش تحریک پذیرى عضلات
• در قسمت سیستم عصبى: کمک به ریلکسیشن،کاهش درد، تسهیل عملکرد رفلکس ها،کاهش استرس
• در قسمت سیستم تنفسى: کمک به ریلکس شدن عضلات کمک تنفسى،کمک به کنده شدن و تخلیه ترشحات از جدار ریه
• دستگاه گوارش: کمک به حرکات مواد داخل روده ها و در نتیجه کمک به جذب و دفع مواد،با ایجاد ریلکسشن عمومى سبب بهبود عملکرد این دستگاه مى شود.

*ماساژ براى چه افرادى ممنوع میباشد؟
ماساژ براى افرادى که دچار آسیب هاى عضلانى شامل کشیدگى یا پارگى عضله یا التهاب و پارگى تاندون شده اند.
همچنین براى افرادى که دچار آسیبهاى ساختارى مفصلى شامل کشیدگى و پارگى لیگامان یا رباط و کپسول مفصلى شده اند و شکستگى سطوح مفصلى و عفونت هاى مفصلى و خون ریزى هاى داخل مفصلى دارند. براى افرادى که مشکلات استخوانى شامل شکستگى و پوکى استخوان دارند و برخی افراد دیگر که ناراحت های احتقانی قلب، آریتمی قلب، مشکل انعقاد خون، بیماری های عروقی ، بیماری های پوستی و قارچ و تومور دارند، ماساژ درمانی توصیه نمی شود.

*آیا ماساژ فقط برای نشاط است یا در درمان بیماری ها موثر است؟
ماساژ به عنوان یک پروسیجر یا درمان از قرن ها قبل مورد توجه اطباء قدیم بوده و هست. برخی از بیماری ها که توسط ماساژ کنترل شده یا از بین می روند عبارتند از:
• کنترل التهاب هاى بافتى: کاهش ترشح هورمون کورتیزول،تسریع مراحل التهاب،افزایش گردش لنف.
• کنترل درد،در منابع (سوماتیک و ویسرال)
که درد ها شامل : حاد،مزمن، غیر قابل کنترل،خیالى و ارجاعى میباشد.
• ترمیم بافت نرم آسیب دیده.
• افزایش توانمندى و عملکرد ورزشى.
• احساس آرامش و رضایتمندى.
• بهبود وضعیت گوارشى.
• تقویت سیستم ایمنى بدن.
• افزایش گردش مایعات بدن،لنف.
• کاهش اضطراب.
• کنترل و کاهش افسردگى خفیف.
• تنظیم خواب.
• بهبودى خلق و خوى.
• سندرم گیر افتادگى و فشار بر روى اعصاب محیطى.
• و درمان بیمارى هاى خاص.

*چه کسانی می توانند کار ماساژ را انجام دهند؟
متأسفانه امروزه برخی از افراد بدون داشتن اطلاعات کافی از علم ماساژ و با دریافت مدارک نا معتبر از مکان های فاقد مجوز اقدام به انجام ماساژ  در محیط های مختلف می کنند،که هدف آنها فقط کسب درآمد در این حرفه میباشد. این کار علاوه بر لطمه زدن به جایگاه ماساژور های حرفه ای که دوره های رسمی را طی کرده اند، باعث ایجاد صدمه و لطمات به افراد نیز می شود. در ضمن مشاهده شده که این افراد به مراجعین وعده هاى دروغین در زمینه ماساژ داده و از طرف خود تعداد جلسات و دارو ها و… تجویز میکنند،که اینکار علاوه بر این که فرد مراجعه کننده را رضایتمند نگه نمیدارد بلکه این حرفه ى ماساژ را هم زیر سوال خواهد برد. که جا دارد شهروندان در برخورد با این این گونه افراد دقت لازم را داشته باشند.
ماساژور ها  باید یاد بگیرند در آن زمینه اى که تخصص دارند نظر بدهند و فعالیت کنند و اگر موردى بود به متخصص آن مورد مراجعه کنند یا فرد مراجعه کننده را به آن متخصص معرفى کنند.

*سخن پایانی

همانگونه که اشاره شد ماساژ  یک علم است و لازمه آن نیز اشنایی با آناتومی و فیزیولوژى بدن و داشتن شناخت نسبی از اندام ها، عضلات، رباط ها، تاندون و … است.
متاسفانه گاهی اوقات مشاهده می شود افراد در منزل، در باشگاه و … اقدام به انجام حرکاتی نظیر گرفتن قولنج، لگد کردن پشت و … می کنند که هر کدام از این کار ها در شرایطی بسیار خطرناک بوده و حتی ممکن است منجر به قطع نخاع یا صدمات دیگر گردد. فلذا توصیه می شود شهروندان حتی الامکان از انجام فعالیت های ناگهانی و کشیدگی های مفرط، شکستن انگشت و …  خودداری کنند و اگر دوست دارند از مزایای ماساژ استفاده کنند به افراد متخصص مراجعه کنند و از انجام حرکات به صورت خودسرانه پرهیز کنند.