وزیر آلمانی: اروپا تسلیم فشار آمریکا در مورد ایران نمی شود

وی افزود: به واشنگتن اجازه نمی دهیم به ما دیکته کند که با چه کشوری داد و ستد داشته باشیم و از این رو به توافق هسته ای وین پایبند می مانیم به نحوی که ایران نتواند به سلاح اتمی دست یابد. آلتمایر با اشاره به اینکه شرکت های آلمانی باید از امکان ادامه سرمایه […]

وی افزود: به واشنگتن اجازه نمی دهیم به ما دیکته کند که با چه کشوری داد و ستد داشته باشیم و از این رو به توافق هسته ای وین پایبند می مانیم به نحوی که ایران نتواند به سلاح اتمی دست یابد.
آلتمایر با اشاره به اینکه شرکت های آلمانی باید از امکان ادامه سرمایه گذاری در ایران به میزان دلخواه برخوردار باشند، گفت که دولت آلمان به همراه متحدان اروپایی اش در جستجوی راه هایی هستند تا تضمین شود که امکان تبادلات مالی همچنان وجود دارد.
براساس این گزارش، انجمن های تجاری آلمان هشدار داده اند که شرکت های آلمانی از سیاست های تحریمی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و همچنین اعمال تعرفه ها، متحمل زیان بالایی می شوند.
وزیر اقتصاد آلمان در ادامه سخنان خود از سیاست ترامپ در زمینه اعمال تعرفه بر کالاهای اروپایی انتقاد کرد و گفت که تمهیداتی از این دست، رشد و اشتغالزایی را از بین می برد.
آمریکا با وضع تعرفه بر محصولات اروپایی به منظور حمایت از مشاغل آمریکایی، مناقشه تجاری تلافی جویانه ای را با کشورهای اروپایی به راه انداخته است.
وزیر اقتصاد آلمان با اعلام اینکه جنگ تجاری باعث نابودی رشد اقتصادی و ایجاد جو بلاتکلیفی می شود، از توافقی که ماه گذشته بین ترامپ و «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا در کاخ سفید منعقد شد، استقبال کرد و گفت که این توافق موقت، صدها هزار شغل را در اروپا نجات داده است.
در پی اعمال تعرفه های آمریکایی بر واردات فولاد و آلومینیوم اروپا و متقابلا وضع تعرفه های تلافی جویانه بروکسل بر کالاهای آمریکا، دو طرف درگیر مناقشه ای تجاری شده اند.
ترامپ همچنین تهدید کرده بود بر خودروهای وارداتی از اتحادیه اروپا تعرفه می بندد، اما پس از دیدار با یونکر در کاخ سفید پذیرفت در این زمینه دست نگه دارد.
آلتمایر در این خصوص گفت: توافق بین اتحادیه اروپا و آمریکا تنها می تواند گام نخست باشد. هدف ما برقراری نظم تجاری جهانی با تعرفه ها و حمایت گرایی کمتر و بازارهای آزاد است./ایرنا