گندمکاران ایلامی ۲۰ درصد کمتر از پارسال محصول درو کردند

حشمت زرین جوب در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: ۲۳۶ هزار تن گندم دورم و معمولی سال زراعی ۹۷ – ۹۶ از کشاورزان گندمکار استان ایلام برداشت شد که این مقدار در مقایسه با سال زارعی ۹۶ – ۹۵ به میزان ۲۶۵ هزار تن ۲۰ درصد کاهش داشته است. وی در مورد […]

حشمت زرین جوب در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: ۲۳۶ هزار تن گندم دورم و معمولی سال زراعی ۹۷ – ۹۶ از کشاورزان گندمکار استان ایلام برداشت شد که این مقدار در مقایسه با سال زارعی ۹۶ – ۹۵ به میزان ۲۶۵ هزار تن ۲۰ درصد کاهش داشته است.
وی در مورد وضعیت خرید تضمینی گندم افزود: امسال ۱۹۰ هزار تن گندم از کشاورزان استان ایلام خریداری شده که نسبت به سال زراعی گذشته با خرید ۲۲۵ هزار تن گندم ۲۰ درصد کاهش خرید ثبت شده است.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی ایلام یادآور شد: همچنین در سال زراعی جاری ۲۶ هزار تن انواع بذور اصلاح شده در ۲۰ رقم گندم در طبقات مختلف از کشاورزان استان ایلام خریداری شده است.
زرین جوب علت اصلی کاهش تولید گندم امسال را شرایط نامساعد جوی از جمله تاخیر در بارندگی های پاییزه، نامناسب و بی موقع بودن بارش ها، کاهش ریزش نزولات جوی در زمان مناسب، بارش تگرگ و باران های سیلابی در اوایل فروردین ماه سال جاری برشمرد.
به گزارش ایرنا، گندم خریداری شده از کشاورزان در ۴۳ سیلو و انبار مسقف با ظرفیت ۳۳۰ هزار تن ذخیره سازی شد که به تدریج مازاد آن به استان های دیگر در حال حمل است.
استان ایلام دارای ۳۴۰ هزار هکتار زمین زراعی آبی و دیم است که از این مقدار ۴۴ هزار هکتار به کشت گندم آبی و بخش قابل ملاحظه ای از گندم زارهای استان به گستره ۸۰ هزار هکتار به کشت گندم دیم اختصاص دارد.
استان ایلام در سال زراعی ۹۵- ۹۶ با وجود شرایط نامساعد جوی و کمبود بارش از حیث عملکرد زراعی بر اساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی در ردیف استان های برتر بود./ایرنا