پایش سرزمینی در جانمایی پروژه های عمرانی رعایت نمی شود

عیسی کلانتری در نشست شورای اداری استان ایلام اظهار داشت: شاخص ها و برنامه های اصلی کشور فاصله زیادی با دورنمای سند چشم انداز ۲۰ ساله فاصله زیادی دارد، با توجه به اتمام زمان بندی سند چشم انداز در سال ۱۴۰۴ و در کمتر از هفت سال مانده به پایان این سند فاصله اجرای برنامه […]

عیسی کلانتری در نشست شورای اداری استان ایلام اظهار داشت: شاخص ها و برنامه های اصلی کشور فاصله زیادی با دورنمای سند چشم انداز ۲۰ ساله فاصله زیادی دارد، با توجه به اتمام زمان بندی سند چشم انداز در سال ۱۴۰۴ و در کمتر از هفت سال مانده به پایان این سند فاصله اجرای برنامه ها باید به کمترین حد ممکن برسد.
وی افزود: یکی دیگر از مشکلات پایه ای و اساسی کشور که باعث بروز بسیاری از معضلات شده نبود پایش سرزمینی برای جانمایی و طراحی درست طرح های عمرانی و صنعتی است و نبود پایش سرزمین تبعات زیستی و اجتماعی را ایجاد کرده است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد: در طراحی پروژه ها باید حقوق شهروندی نسل کنونی و نسل های آینده، مسائل زیستی و اجتماعی لحاظ شود و توسعه علم و استفاده از تکنولوژی باعث تخریب محیط زیست نشود.
کلانتری گفت: دولت تدبیر و امید مبنای توسعه و اجرای طرح های خود را رعایت اصول محیط زیستی گذاشته و پیگیری احیای تالاب ها، دریاچه ارومیه، گرد و غبار، آلودگی های شهری، پسماند و پساب را از اولویت برنامه های خود قرار داده است.
وی در مورد علت تخصیص تمام اعتبارات گرد و غبار ملی به استان خوزستان تاکید کرد: این اعتبارات به دستور صریح ریاست مجلس شورای اسلامی به خوزستان اختصاص یافت و دست دولت در تخصیص بخشی از این اعتبار به دیگر استان های درگیر غبار چون سیستان و بلوچستان و ایلام بسته شد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص وضعیت اقتصادی کشور یادآور شد: متاسفانه اقتصاد کنونی کشور سیاسی شده و برای برون رفت از این وضعیت راه حل های اقتصادی پاسخگو نیست و باید به دنبال راهکار سیاسی بود.
کلانتری اضافه کرد: قوه مجریه بخشی از بدنه نظام است و نباید همه مطالبات و پاسخ مشکلات و حل آنها را از دولت خواست، دولت به تنهایی قادر به رفع موانع نیست بلکه قوای سه گانه و همه مسئولان کشور باید برای مرتفع ساختن مشکلات همکاری و همدلی بیشتری داشته باشند./ایرنا