۴۷ درصد مردان ایلامی در معرض دود دسته دوم سیگار هستند

دکتر اسد احسان زاده در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: براساس یافته های تحقیقی ،حدود ۶٫۳ درصد از جمعیت فعال این استان سیگار و ۵٫۶ درصد نیز قلیان مصرف می کنند. وی افزود: سیگاری به فردی اطلاق می شود که در طول عمرش ۱۰۰ نخ سیگار مصرف کرده و در حال حاضر […]

دکتر اسد احسان زاده در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: براساس یافته های تحقیقی ،حدود ۶٫۳ درصد از جمعیت فعال این استان سیگار و ۵٫۶ درصد نیز قلیان مصرف می کنند.
وی افزود: سیگاری به فردی اطلاق می شود که در طول عمرش ۱۰۰ نخ سیگار مصرف کرده و در حال حاضر به هر شیوه ای استعمال دخانیات را ادامه می دهد.
به گفته وی دود دسته دوم به دودی اطلاق می شود که سیگار را فرد میکشد ولی دود آن را اطرافیان هم استنشاق میکنند.
دکتر احسان زاده با بیان اینکه استان ایلام جز استان هایی است که کمتر سیگار مصرف می کند، یادآور شد: ۳۰ درصد مردان و ۲ درصد زنان در استان ایلام سابقه مصرف دخانیات دارند و ۲۰ درصد مردان و یک درصد زنان ایلامی هر روز سیگار می کشند.
وی ادامه داد: سال ۸۵ تعداد زنان سیگاری در ایلام به یک درصد هم نمی رسید اما اکنون این آمار رو به افزایش است.
دکتر احسان زاده گفت: مصرف دخانیات بین جوانان نیز در حال افزایش است و یک عامل خطر برای ایجاد بیماری های قلبی، عروقی است.
وی به مضرات مصرف قلیان اشاره کرد و افزود: دود منتشره از قلیان حاوی مقادیر بیشماری مواد سمی است که از عوامل اصلی بروز سرطان ریه، بیماری های قلبی, عروقی و سایر بیماری ها شناخته شده اند.
احسان زاده تاکید کرد: مصرف کنندگان قلیان در هر بار مصرف دود بیشتری را در مقایسه با کشیدن یک نخ سیگار دریافت می کنند و از نظر مواجهه و استنشاق دود هر فرد مصرف کننده قلیان در هر وعده معادل ۱۰۰ تا ۲۰۰ نخ سیگار دود حاوی مواد شیمایی سرطان زا دریافت می کند.
وی تاکید کرد: ورزش و تحرک بدنی باعث کاهش فشار و تنش ناشی از ترک دخانیات می شود و آرامش عضلانی بهمراه دارد و پس از ۶ ماه ترک میزان ناراحتی های مختلف جسمی و روانی در افراد سیگاری به نصف کاهش می یابد./ایرنا