سه هزار و ۲۵۰ متر از تونل کبیرکوه حفاری شد

علی اصغر کاظمی در گفت وگو با خبرنگار ما اظهار داشت: طرح تونل کبیرکوه به عنوان یکی از طرح ‌های مهم راهسازی خط اتصال مرکز کشور به جنوب ایلام محسوب می ‌شود که نوید بخش عمران، آبادانی و توسعه و پیشرفت همه جانبه استان ایلام به ویژه در شهرستان های آبدانان و دره شهر است. […]

علی اصغر کاظمی در گفت وگو با خبرنگار ما اظهار داشت: طرح تونل کبیرکوه به عنوان یکی از طرح ‌های مهم راهسازی خط اتصال مرکز کشور به جنوب ایلام محسوب می ‌شود که نوید بخش عمران، آبادانی و توسعه و پیشرفت همه جانبه استان ایلام به ویژه در شهرستان های آبدانان و دره شهر است.
وی افزود: طول این تونل از سمت شهرستان آبدانان چهار هزار و ۷۰۰ متر است که تا کنون سه هزار و ۲۵۰ متر از این مسیر حفاری شده است.
کاظمی با بیان اینکه این تونل با مجموع تونل های فرعی، پنج هزار و ۸۰۰ متر طول دارد، یادآور شد: از سمت شهرستان دره شهر نیز هشت تونل به طول یک هزار و ۵۰۰ متر وجود دارد که تا کنون بیش از یک هزار و ۳۵۰ متر از آن حفاری شده است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام تاکید کرد: با اتمام کار حفاری آخرین تونل فرعی عملیات اجرایی تونل اصلی از سمت دره شهر نیز آغاز می شود.
وی بیان کرد: این تونل در آینده نقش بسیار مهمی علاوه بر ارتباط شهرستان های جنوبی استان به عنوان یک کریدور بین استان های شمالی و مرکزی با استان خوزستان و مرز چیلات شهرستان دهلران خواهد داشت.
کاظمی صرفه جویی قابل توجه در بحث حمل و نقل جاده ای در طول سال، حذف ۳۰۰ گردنه، سه نقطه حادثه خیز و وصل شدن مرکز و شمال کشور به جنوب و عتبات عالیات را از مزایای احداث این تونل دانست و افزود: در صورت پیش رفتن برنامه های زمان بندی و تامین اعتبارات، تا پایان امسال کار حفاری این تونل به اتمام خواهد رسید.
تونل کبیرکوه به عنوان یکی از بزرگترین پروژه های عمرانی استان ایلام در فاصله ۱۷۰ کیلومتری مرکز استان ایلام بین دره شهر و آبدانان در حال احداث است.
عملیات اجرایی این تونل به عنوان یک پروژه مهم و راهبردی برای ناوگان حمل و نقل کشور سال ۸۹ آغاز شد و تاکنون بیش از۶۵۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی برای اجرای آن هزینه شده است.
افزون بر کارکرد استانی، این پروژه به عنوان بخشی از کریدور ارتباطی شمال غرب به جنوب و بنادر آزاد کشور از اهمیت فرا استانی نیز برخوردار است.
بهره برداری از تونل کبیرکوه به عنوان راه سوم یا میانه تردد استان های غرب و جنوب غربی و گذر از استان ایلام را بسوی کرمانشاه ، لرستان و خوزستان تسهیل می کند./ایرنا