پنج اثر منقول ایلام در فهرست آثار ملی ثبت شد

عبدالمالک شنبه زاده در گفت و گو با خبرنگار ما اضافه کرد: این آثار شامل پنج گچبری متعلق به سطح دیوارها و قوس های ورودی بنای موسوم به مسجد شهر تاریخی سیمره است. وی یادآور شد: این گچبری ها شامل نقوش گیاهی و گچبری دیواری مربوط به اواخر دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی است […]

عبدالمالک شنبه زاده در گفت و گو با خبرنگار ما اضافه کرد: این آثار شامل پنج گچبری متعلق به سطح دیوارها و قوس های ورودی بنای موسوم به مسجد شهر تاریخی سیمره است.
وی یادآور شد: این گچبری ها شامل نقوش گیاهی و گچبری دیواری مربوط به اواخر دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی است که بسیار ارزشمند و نفیس هستند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام تاکید کرد: این تعداد گچبری ثبت شده در فهرست آثار ملی منقول، مستندسازی شده و شماره ملی می گیرند و کد بین المللی برای آنها تعریف می شود که در صورت دستبرد و سرقت در هر جای دنیا قابل شناسایی و بازگشت خواهند بود.
شنبه زاده گفت: این آثار همچنین قابلیت نمایش در نمایشگاه های بین المللی را دارند و بزودی در نمایشگاهی در کشور کره جنوبی به نمایش در می آیند که تبلیغ بسیار خوبی برای استان خواهد بود.
وی با بیان اینکه ثبت آثار منقول در فهرست آثار ملی یکی از رویکردهای جدید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است، اضافه کرد: ثبت این آثار نقش مهمی در افزایش حفاظت فیزیکی و فنی آنها خواهد داشت.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام یادآور شد: برای نخستین بار پس از گذشت ۸۵ سال از تصویب قانون حفظ آثار ملی، اسفندماه سال ۹۳، ۱۰ اثر منقول در کشور در فهرست آثار ملی ثبت شد.
شنبه زاده تاکید کرد: بر اساس قانون دولت موظف شده است آثار و اشیا منقول را همانند آثار و اماکن غیرمنقول ثبت کند اما تا پیش از سال ۹۳ با وجود ثبت ۳۱۲ هزار اثر در فهرست آثار غیرمنقول، هیچ اثر و شی منقولی در فهرست آثار ملی ثبت نشده بود.
شهر تاریخی سیمره در ضلع غربی شهر فعلی دره شهر در ۱۰۰ کیلومتری جنوب ایلام، حدود ۷۰ هکتار وسعت دارد و بزرگترین شهر شناخته شده در قلمرو استان ایلام است که قسمتی از دیوارها و طاق های آن هنوز سالم بوده و یا در زیر آوار مانده اند و در معماری بناهای این شهر تاریخی از قلوه سنگ و گچ و ساروج استفاده شده و نشانه هایی از وجود خیابان بندی و کوچه و … در بافت ویرانه های آن مشهود است.
تاکنون ۱۰ فصل کاوش در شهر تاریخی سیمره انجام شده است که در ۲ فصل آخر کاوش ها تعدادی گچبری در مکان منصوب به مسجد این شهر تاریخی کشف شد که بسیاری از آنها نفیس، ارزشمند و منحصربفرد هستند.
تا کنون در راستای طرح ساماندهی و تهیه شناسنامه ثبتی اموال منقول تاریخی، یک هزار قطعه گچبری شهر تاریخی سیمره ساماندهی و شناسنامه اموال برای آنها صادر شده است.
وجود شهرهای تاریخی، قلعه ها، تپه های باستانی، سنگ نوشته ها، کاخ ها، آتشکده ها و تنگه های تاریخی در استان ایلام از تاریخ و تمدن دیرپای این
سرزمین حکایت می کند.
استان ایلام بخشی از تمدن عیلام باستان بوده که در هزاره سوم پیش از میلاد بوجود آمده است.
استان ایلام یک هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی دارد که بیش از ۷۵۰ اثر آن در فهرست آثار ملی ثبت شده است./ایرنا