بذرهای مقاوم به کم آبی در اختیار کشاورزان قرار می گیرد

«اسماعیل اسفندیارپور» در حاشیه ششمین گردهمایی سراسری کشت محصولات زراعی سال زراعی ٩٨- ۱۳٩٧ افزود: پیش بینی می شود با توجه به اقدام های صورت گرفته در مورد مصرف بذر کیفی گندم و شیوه های کشت، تولید این محصول در سال زراعی ۹۷- ۱۳۹۸ به ۱۴ میلیون تن برسد. وی گفت: ۴۷۶ هزار تن بذر […]

«اسماعیل اسفندیارپور» در حاشیه ششمین گردهمایی سراسری کشت محصولات زراعی سال زراعی ٩٨- ۱۳٩٧ افزود: پیش بینی می شود با توجه به اقدام های صورت گرفته در مورد مصرف بذر کیفی گندم و شیوه های کشت، تولید این محصول در سال زراعی ۹۷- ۱۳۹۸ به ۱۴ میلیون تن برسد.
وی گفت: ۴۷۶ هزار تن بذر اصلاح شده باکیفیت گندم برای سال زراعی پیش رو در ۹۰ لاین و رقم جدید آماده شده است و در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
کشت گندم در سال زراعی جدید از دهه سوم شهریور ماه در مناطق غربی کشور آغاز می‌شود.
اسفندیارپور اضافه کرد: این مسوول تصریح کرد: میزان بارش‌ها در سال زارعی جاری حدود ۱۶۵ میلیمتر بود که نسبت به سال زراعی پیش ۲۱ درصد کاهش را نشان می دهد.
وی اضافه کرد: با وجود کاهش سطح زیرکشت در سال های اخیر، با استفاده از فناوری‌های نوین و دانش روز توانستیم به ازای مصرف هر مترمکعب آب سه کیلوگرم گندم تولید کنیم.

** قیمت کود ثابت می ماند
اسفندیارپور به استفاده از ارقام جدید گندم در چهار استان کرمانشاه، لرستان،‌کردستان و آذربایجان شرقی اشاره کرد و افزود: در این پروژه‌ها تغذیه حفاظتی و تنوع سازی در گونه‌های کشت موردنظر بود که نتایج خوبی در پی داشت.
وی گفت: اکنون بذر مورد نیاز فرآوری و بوجاری شده است.
به گفته وی، شرکت خدمات حمایتی کشاورزی کود را بدون افزایش قیمت نسبت به پارسال در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد.
سال زراعی از ابتدای مهرماه هر سال آغاز می شود و تا پایان شهریور ماه سال بعد ادامه دارد؛ نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی باید تا پیش از آغاز سال زراعی به تصویب شورای اقتصاد برسد.
پیش بینی می شود امسال ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن گندم در کشور تولید و نزدیک به ۱۰ میلیون تن آن از سوی دولت خریداری شود.
پارسال نزدیک به ۹ میلیون تن گندم به ارزش بیش از ۱۱۴ هزار میلیارد ریال از گندمکاران سراسر کشور خریداری شد و با توجه به ذخایر سال ۱۳۹۵ همچنان خودکفایی در تولید این محصول استمرار پیدا کرد.
وزیر جهاد کشاورزی امروز درباره آخرین وضعیت تعین تکلیف نرخ تضمینی گندم گفت: وظیفه قانونی وزارتخانه این بود که در مرداد ماه قیمت کارشناسی شده گندم را به شورای اقتصاد پیشنهاد دهد و این اقدام صورت گرفته و برای اعلام این نرخ توسط شورای اقتصاد پیگیری می شود.
وی اضافه کرد: تولید کنندگانی که اردیبهشت و خردادماه گندم خود را تحویل داده‌اند، ۱۰۰ درصد مطالبات را دریافت کرده‌اند اما به طور متوسط ۷۰ درصد پول گندم کاران پرداخت شده است.
به گفته وی، این هفته نزدیک به ۲ هزار میلیارد تومان دیگر از مطالبات گندمکاران پرداخت و تا یک ماه آینده مطالبات این گروه از کشاورزان تسویه می شود.
بر اساس مصوبه شورای اقتصاد در سال زراعی ۱۳۹۷ همانند پارسال، هر کیلوگرم گندم معمولی (نان) با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید ۲ درصد به مبلغ ۱۳ هزار ریال (یک هزار و ۳۰۰ تومان) و گندم دوروم ۱۳ هزار و ۳۰۰ ریال (یک هزار و ۳۳۰ تومان) خریداری می شود و خرید گندم از مناطق سردسیر، غرب و شمال غرب تا اوایل مهرماه امسال ادامه می یابد.
ششمین گردهمایی سراسری کشت محصولات زراعی سال زراعی ٩٨- ٩٧ با حضور وزیر جهاد کشاورزی و معاونان و مدیران این سازمان برگزار شد.
در این آیین ۳۲ کشاورز نمونه، محقق و مدیران موفق تجلیل شدند./ایرنا