موقوفات منفعتی نقش مهمی در عدالت اجتماعی خواهد داشت

حجت الاسلام “مرتضی عزیزی”، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان ایلام اضافه کرد: بیشتر موقوفه های ثبت شده در استان شامل مساجد، حسینیه ها و سایر اماکن متبرکه است و این در حالی است که موقوفات منفعتی نقش مهمی در کمک به فقرا، نیازمندان و کمک به معیشت افراد محروم استان و احیای عدالت اجتماعی […]

حجت الاسلام “مرتضی عزیزی”، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان ایلام اضافه کرد: بیشتر موقوفه های ثبت شده در استان شامل مساجد، حسینیه ها و سایر اماکن متبرکه است و این در حالی است که موقوفات منفعتی نقش مهمی در کمک به فقرا، نیازمندان و کمک به معیشت افراد محروم استان و احیای عدالت اجتماعی خواهد داشت.
وی گفت: اکنون بیش از ۵۰۰ مسجد و حسینیه و همچنین ۶۳ بقعه متبرکه در استان وجود دارد که همه آنها وقفی هستند، باید با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی مناسب زمینه توسعه وقف های دسته جمعی و مشارکتی ترویج یابد.
وی با اشاره به اینکه مطالبه گری در این نهاد بیشتر از سایر دستگاه است، عنوان کرد: بسیاری از واقفان بدنبال اطلاع از نحوه هزینه موقوفات خود هستند و در این زمینه اوقاف در نحوه درست هزینه کردن درآمد موقوفات بر اساس نیت آنها اهتمام دارد.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان ایلام ادامه داد: در این زمینه سامانه جامع موقوفات و بقاع متبرکه در کشور طراحی و راه اندازی شده و در آن لیست تمامی موقوفات و رقبه های وقف استان ها به همراه نیت واقف و نحوه هزینه کرد آن وارد شده است.
وی بیان کرد: سوگواره بصیرت عاشورایی در سطح بقاع متبرکه استان با اجرای برنامه های مختلف از اول ماه محرم برگزار خواهد شد.
حجت الاسلام مرتضی عزیزی برپایی خیمه های معرفت، تجمع بزرگ لبیک یا حسین (ع)، همایش نوجوانان حسینی، همایش شیرخوارگان حسینی، همایش رهروان زینب(س)، نهضت بیداری، همایش اربعین حسینی و تجمع لبیک یا رسول الله را از جمله برنامه های این سوگواره در تمامی زیارتگاه های استان برشمرد.
ایشان در پایان تاکید کرد: در ایام اربعین که این استان میزبان زائران حرم حسینی(ع) است به همین مناسبت موکب تجمیعی اوقاف و امور خیریه هفت استان کشور در مهران برپا و از این عزیزان پذیرایی خواهد شد./ماناسپهر-فرشته قاسمیان