تیم کشتی فرنگی جوانان ایران قهرمان جهان شد

رقابت های کشتی فرنگی جوانان قهرمانی جهان روزهای ۲۶ تا ۲۸ شهریور در شهر ترناوا اسلواکی برگزار شد و در پایان تیم ایران با کسب ۴ مدال طلای پویا ناصرپور، امین کاویانی نژاد، محمد هادی ساروی و امین میرزازاده در وزن های ۵۵، ۷۲، ۸۷ و ۱۳۰ کیلوگرم و ۲ مدال برنز علیرضا نجاتی و […]

رقابت های کشتی فرنگی جوانان قهرمانی جهان روزهای ۲۶ تا ۲۸ شهریور در شهر ترناوا اسلواکی برگزار شد و در پایان تیم ایران با کسب ۴ مدال طلای پویا ناصرپور، امین کاویانی نژاد، محمد هادی ساروی و امین میرزازاده در وزن های ۵۵، ۷۲، ۸۷ و ۱۳۰ کیلوگرم و ۲ مدال برنز علیرضا نجاتی و یوسف حسینوند در وزن های ۶۰ و ۶۷ کیلوگرم با کسب ۱۳۶ امتیاز بعنوان قهرمانی رسید و از عنوان قهرمانی خود در سال گذشته نیز دفاع کرد.
پس از تیم ایران تیم روسیه با ۱۳۱ امتیاز دوم شد و ارمنستان با ۸۳ امتیاز به عنوان سوم رسید.
سال گذشته و در رقابت های جهانی فنلاند تیم ایران با کسب ۳ مدال طلا، یک نقره و یک برنز برای نخستین بار قهرمان جهان شده بود.
نتایج کشتی گیران کشورمان در این مسابقات به شرح زیر است:
در وزن ۵۵ کیلوگرم پویا ناصرپور در دور نخست با نتیجه ۸ بر صفر از سد راماز سیلاگاوا از گرجستان گذشت و در دور بعد مقابل امین سفرشایف دارنده مدال برنز جوانان جهان از روسیه با نتیجه ۷ بر صفر پیروز شد. ناصر پور در دور سوم با نتیجه ۵ بر ۴ از سد فلورین تیتا دارنده مدال برنز زیر ۲۳ سال اروپا از رومانی گذشت و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. وی در این دیدار با نتیجه ۷ بر یک نورتاجین کریمبردی اولوا از قرقیزستان را با نتیجه ۷ بر یک از پیش رو برداشت و راهی فینال شد. وی در این دیدار تیگران میناسیان قهرمان جوانان اروپا از ارمنستان را با نتیجه ۹ بر ۴ شکست داد و صاحب مدال طلا شد.
در وزن ۶۰ کیلوگرم علیرضا نجاتی پس از استراحت در دور اول در دور دوم مقابل ایوو ایلیف از بلغارستان با نتیجه ۱۰ بر صفر و ضربه فنی به پیروزی رسید و در دور سوم مقابل آندرج گاینس از آلمان با نتیجه ۹ بر صفر به برتری دست یافت و راهی مرحله نیمه نهایی شد.
نجاتی در این مرحله در حالی که با نتیجه ۴ بر ۴ و با ضربه فنی مقابل ویجی از هند شکست خورد و به دیدار رده بندی رفت. وی در این دیدار ایهور کوروچکین از اوکراین را با نتیجه ۹ بر صفر شکست داد و به مدال برنز رسید.
در وزن ۶۳ کیلوگرم بهرام معروف خانی در دور نخست مقابل حسن محمد دارنده مدال برنز جوانان جهان از مصر با نتیجه ۵ بر ۲ مغلوب شد و با توجه به حضور این کشتی گیر در دیدار فینال وی به گروه بازنده ها رفت. معروف خانی در این گروه در مصاف با لری ابولادزه از گرجستان با نتیجه ۵ بر ۳ شکست خورد و از دور رقابت ها کنار رفت و پانزدهم شد.
در وزن ۶۷ کیلوگرم یوسف حسینوند در دور نخست مقابل محمود بخشیلوف از ازبکستان با نتیجه ۵ بر ۳ مغلوب شد و با توجه به حضور این کشتی گیر در دیدار فینال، وی به گروه بازنده ها رفت. حسینوند در این گروه ابتدا مری بکینوف از قزاقستان را با نتیجه ۹ بر صفر مغلوب کرد و در کشتی بعد با نتیجه ۵ بر صفر از سد یون هو هان از کره جنوبی گذشت و به دیدار رده بندی راه یافت. وی در این دیدار سید السید از مصر را با نتیجه ۱۱ بر ۵ از پیش رو برداشت و صاحب مدال برنز شد.
در وزن ۷۲ کیلوگرم امین کاویانی نژاد در دور نخست با نتیجه ۸ بر صفر علی جان حسین اف از ازبکستان را شکست داد. وی در دور بعد مقابل پاول پوکلاویچ از کرواسی با نتیجه ۹ بر صفر به برتری دست یافت و در کشتی سوم مقابل آنتونی ساندرز از آلمان با نتیجه ۸ بر صفر پیروز شد و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. کاویانی نژاد در این مرحله و برای حضور در دیدار فینال با نتیجه یک بر یک از سد ماگومد یاربیلوف از روسیه گذشت. وی در دیدار پایانی در یک کشتی زیبا با نتیجه ۱۲ بر ۲ نیکولوز تچیکایدزه از گرجستان را مغلوب کرد و به مدال طلا دست یافت.
در وزن ۷۷ کیلوگرم شاهین عفیفی در دور اول با نتیجه ۱۰ بر یک مغلوب آکژول محموداف قهرمان بزرگسالان آسیا و دارنده مدال نقره بازی های آسیایی ۲۰۱۸ از قرقیزستان شد و با توجه به شکست کشتی گیر قرقیزستانی مقابل حریف روس، عفیفی از دور رقابت ها کنار رفت و بیست و یکم شد.
در وزن ۸۲ کیلوگرم حسین فروزنده در مبارزه نخست با نتیجه ۸ بر ۳ این سئوب کیم از کره جنوبی را مغلوب کرد. وی در دور دوم سانجیت از هند را با نتیجه ۶ بر صفر شکست داد. فروزنده در دور سوم مقابل الکساندر کوماروف قهرمان جوانان جهان از روسیه با نتیجه ۳ بر ۲ مغلوب شد و با توجه به حضور این حریف روس در دیدار فینال، فروزنده به گروه بازنده ها رفت وی در این گروه مقابل ایستوان تاکاس از مجارستان با نتیجه ۳ بر ۲ مغلوب شد و از دور رقابت ها کنار رفت.
در وزن ۸۷ کیلوگرم محمدهادی ساروی در دور اول تموری تچکاسلیدز قهرمان جوانان اروپا از گرجستان را با نتیجه ۱۰ بر ۳ از پیش رو برداشت و در دور دوم مقابل ایگور یاراشویچ از بلاروس با نتیجه ۸ بر ۲ به پیروزی رسید. ساروی در دور سوم الکس زوکه دارنده مدال نقره جوانان اروپا از مجارستان را با نتیجه ۶ بر یک مغلوب کرد و راهی مرحله نیمه نهایی شد. وی در این دیدار با نتیجه ۳ بر یک ایلیا ارمولنکو از کشور روسیه را شکست داد و راهی دیدار فینال شد.
ساروی در دیدار فینال مقابل رومان بتسچارت از کشور سوئیس را با نتیجه ۵ بر صفر پیروز شد و به مدال طلا دست یافت.
در وزن ۹۷ کیلوگرم وحید دادخواه در دور اول مقابل ساوولاینن دارنده مدال برنز جوانان جهان و برنز زیر ۲۳ سال اروپا، از فنلاند با نتیجه ۵ بر یک مغلوب شد و با توجه به حضور این کشتی گیر در دیدار فینال وی به گروه بازنده ها رفت. دادخواه در این گروه مقابل آرتور سارگسیان از روسیه با نتیجه ۹ بر صفر شکست خورد و از دور رقابت ها کنار رفت.
در وزن ۱۳۰ کیلوگرم امین میرزازاده در دور اول مقابل فاتح بوزکورت از ترکیه با نتیجه ۴ بر یک به پیروزی رسید. وی در دور دوم سرخان ممدوف از آذربایجان را با نتیجه ۱۰ بر یک شکست داد. میرزازاده در دور سوم با نتیجه ۲ بر یک فرانز ریچتر دارنده مدال نقره جوانان اروپا از آلمان را مغلوب کرد و به دیدار نیمه نهایی راه یافت.
وی در این مرحله در یک کشتی زیبا و با نتیجه ۹ بر صفر بر بکا ماکاریدزه از گرجستان غلبه کرد و به دیدار فینال راه یافت. وی در این دیدار داوید اواساپیان از کشور ارمنستان را با نتیجه ۵ بر صفر از پیش رو برداشت و صاحب مدال طلا شد.

رده بندی انفرادی و تیمی این رقابت ها به شرح زیر است:
۵۵ کیلوگرم: ۱- پویا ناصرپور (ایران) ۲- تیگران میناسیان (ارمنستان) ۳- ویجی (هند) و امین سفرشایف (روسیه)
۶۰ کیلوگرم: ۱- کرم کامل (ترکیه) ۲- ویجی (هند) ۳- علیرضا نجاتی (ایران) و کازوکی یابه (ژاپن)
۶۳ کیلوگرم: ۱- اربول باکایروف (قرقیزستان) ۲- حسن احمد محمد (مصر) ۳- کریستین وانسزا (مجارستان) و عظمت کایروف (روسیه) … ۱۵- بهرام معروف خانی (ایران)
۶۷ کیلوگرم: ۱- مالخاز آمویان (ارمنستان) ۲- محمود بخشیلوف (ازبکستان) ۳- یوسف حسینوند (ایران) و پرویز نصیب اف (اوکراین)
۷۲ کیلوگرم: ۱- امین کاویانی نژاد (ایران) ۲- نیکولاز تچیکایدزه (گرجستان) ۳- ماگومد یاربیلوف (روسیه) و ارکان ارگن (ترکیه)
۷۷ کیلوگرم: ۱- اسلام اوپیف (روسیه) ۲- ساجان (هند) ۳- پر کوری (نروژ) و آکژول محموداف (قرقیزستان) … ۲۱- شایان عفیفی (ایران)
۸۲ کیلوگرم: ۱- الکساندر کوماروف (روسیه) ۲- آندره برییسا (آمریکا) ۳- محی الدین سارجیجک (ترکیه) و استوان تاکاس (مجارستان) ۸- حسین فروزنده (ایران)
۸۷ کیلوگرم: ۱- محمدهادی ساروی (ایران) ۲- رامون بتسچارت (سوئیس) ۳- نظرشاه فتح اله یف (آذربایجان) و ایلیا ارمولنکو (روسیه)
۹۷ کیلوگرم ۱- مارتین ساوولاینن (فنلاند) ۲- مارکوس راجینگر (اتریش) ۳- آرتور سارگیسیان (روسیه) و بالینت واتزی (مجارستان) … ۲۰- وحید دادخواه (ایران)
۱۳۰ کیلوگرم: ۱- امین میرزازاده (ایران) ۲- داوید اواساپیان (ارمنستان) ۳- فرانز ریچتر (آلمان) و کولتون شولتز (آمریکا)
رده بندی تیمی: ۱- ایران (۱۳۶ امتیاز) ۲- روسیه (۱۳۱ امتیاز) ۳- ارمنستان (۸۳ امتیاز) ۴- ترکیه (۷۹ امتیاز) ۵- هند (۷۳ امتیاز) ۶- گرجستان (۶۰ امتیاز) ۷- مجارستان (۵۹ امتیاز) ۸- قرقیزستان (۵۰ امتیاز) ۹- اوکراین (۴۷ امتیاز) ۱۰- آمریکا (۴۵ امتیاز)/ایرنا