پایان تابستان و شکوفه هایی که ایلام را بهاری کردند

امروز و در آخرین روز فصل تابستان شکوفه های باغ تعلیم و تربیت در گوشه گوشه این شهر جوانه زده و حال و هوای ایلام را در آستانه استقبال از پادشاه فصل ها بهاری کردند. امروز بیش از ۹ هزار کلاس اولی ایلام تجربه شیرین دیدن نخستین معلم خود و پشت نیمکت نشستن را تجربه […]

امروز و در آخرین روز فصل تابستان شکوفه های باغ تعلیم و تربیت در گوشه گوشه این شهر جوانه زده و حال و هوای ایلام را در آستانه استقبال از پادشاه فصل ها بهاری کردند.
امروز بیش از ۹ هزار کلاس اولی ایلام تجربه شیرین دیدن نخستین معلم خود و پشت نیمکت نشستن را تجربه کردند، اگرچه چهره بسیاری از این کلاس اولی ها آمیخته با شبنم اشک بود!
امروز هر کلاس اولی دیدن داشت، از آن دانش آموزی گرفته که مدام با بندهای کفش هایش ور می رفت تا آن یکی که کوله ای را که بزرگتر از جثه اش بود به تنهایی بدوش گرفته بود.
امروز و مطابق با سال های گذشته ویژه برنامه جشن شکوفه ها در ۷۴۰ واحد آموزش ابتدایی ایلام برگزار و کلاس اولی ها برای اولین بار تجربه مدرسه را کسب کردند.
این آیین بصورت ویژه در شهر ایلام در دبستان توحید با حضور جمعی از مسوولان محلی برگزار شد.
مدیر کل آموزش و پرورش استان ایلام در این آیین گفت: امسال جشن شکوفه ها همزمان با سراسر کشور و با رعایت شئونات ماه محرم در مدارس ابتدایی این استان برگزار شد.
اسفندیار رستم زاد ادامه داد: جشن شکوفه ها ویژه دانش آموزان کلاس اولی با هدف آشنایی با فضای مدرسه و معلم برگزار و بیشتر بصورت بازی و تفریح است.
وی اظهار کرد: با برگزاری این جشن بیش از ۹ هزار دانش آموز کلاس اول ایلامی سال تحصیلی جدید را آغاز کردند.
مدیرکل آموزش و پرورش ایلام افزود: از اهداف اصلی آموزش و پرورش در سال جاری و سال های آتی مهارت ورزی، خلاقیت پروری، شکوفایی استعدادهای دانش آموزان است.
رستم زاد یادآور شد: آماده سازی دانش آموزان برای پذیرش مسئولیت های اجتماعی در بزرگسالی و آشنایی و اشراف بچه ها با فناوری و علوم روز دنیا از مهمترین برنامه های آموزش و پرورش است.
وی با اشاره به جایگاه هنر در جامعه گفت: زیبایی شناسی هنری می تواند یکی از ابعاد تربیتی دانش آموزان باشد و این قشر را به افرادی دارای روحیه ای لطیف و بانشاط و هنرور تبدیل کند .
مدیرکل آموزش و پرورش ایلام تاکید کرد: برخلاف سنوات گذشته تربیت و نشاط ورزی در مدارس جایگزین آموزش های استرس زای درسی می شود و همه آزمون های ورودی در مقطع تحصیلی ابتدایی حذف شده است.
رستم زاد گفت: باید نظام آموزشی اصلاح شود و تربیت همراه با شادی و نشاط در اولویت مدارس و مراکز آموزشی قرار بگیرد تا از فضای خشک مدرسه و استرس حاکم بر این مراکز کاسته شود.
وی از والدین دانش آموزان نیز خواست خارج از کلاس های مدارس یا کلاس هایی که اولیای مدرسه معرفی می کنند بچه ها را به هیچ کلاس های فوق برنامه ای نبرند چرا که این اقدام اشتباه والدین فشار روانی مضاعفی را بر دانش آموزان وارد می سازد.
به گفته وی، همچنین جشن غنچه ها ویژه نوآموزان پیش دبستانی و جشن جوانه ها ویژه دانش آموزان متوسطه نیز امروز برگزار می شود.
۹۳ هزار و ۵۰۰ دانش آموز و ۱۰هزار و ۸۱۵ فرهنگی ایلام سال تحصیلی جدید را مهرماه امسال آغاز می کنند./ایرنا