دفاع مقدس حافظه تاریخی شکست‌های ایران را تغییر داد

سیدعباس صالحی در مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس با تسلیت و گرامیداشت یاد و خاطر شهدای خمینی تا شهدای حسینی و همچنین شهیدان حادثه تروریستی اخیر در اهواز، به عظمت و جایگاه دوران هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: دفاع مقدس در واقع لیله القدر دیگری برای ایرانیان محسوب می شود که بیشتر […]

سیدعباس صالحی در مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس با تسلیت و گرامیداشت یاد و خاطر شهدای خمینی تا شهدای حسینی و همچنین شهیدان حادثه تروریستی اخیر در اهواز، به عظمت و جایگاه دوران هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: دفاع مقدس در واقع لیله القدر دیگری برای ایرانیان محسوب می شود که بیشتر خصوصیات آن را همراه دارد.
وی افزود: در تاریخ ایران زمین از ۲۰۰ سال گذشته صفویه تا قاجاریه، حافظه این مرز و بوم همراه با شکست بوده و فضایی از تزلزل و بی اعتمادی ملی را فراهم کرده بود اما دفاع مقدس، زمینه تغییر این حافظه در تاریخ را فراهم آورد.
صالحی خاطرنشان کرد: در دوران جنگ تحمیلی، ایادی استکبار و امپراطوری شرق و غرب و دیگران، همواره تضعیف ایران را مدنظر داشته و دارند.
عضو کابینه دولت دوازدهم تاکید کرد: با وجود ائتلاف جهانی دشمنان علیه کشورمان، ایران اسلامی سربلند و سرافراز از جنگ بیرون آمد و حتی یک وجب از خاک این سرزمین را به بیگانگان واگذار نکرد.
صالحی به ابعاد و برخی ویژگیهای دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: دفاع مقدس به جامعه ایرانی روحیه ملی داد.
به گفته وی دوران دفاع مقدس حتی ویژگی تاریخی و اقلیمی داشت که توانست تنوع اقوام و احزاب را در کنار هم ایجاد کند و وحدت ملی را برای این مرز و بوم رقم بزند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه حضور متنوع افراد از اقوام، احزاب، ادیان و زبانهای مختلف در کنار یکدیگر را از دیگر ویژگی های دفاع مقدس عنوان کرد و گفت: در کنار این ویژگی شهدا، آزادگان، جانبازان و مدافعان، حلقه دیگری به این حلقه وحدت ملی اضافه کردند و همگان به ویژه اقوام ایرانی این حس به آنها دست داد که در کنار هم برای ارزش های دینی، انقلابی و ملی جنگیده و زنجیره ای دیگری را برای وحدت انجسام و یکپارچگی و هم صدایی ایجاد کردند،
از این رو امروز همه اقوام ایرانی حس این حلقه پیوند را احساس کرده و بر حفظ و ادامه آن تاکید دارند.
به گفته صالحی، شهدای جنگ تحمیلی اعم از عرب، بلوچ، بختیاری، فارس، لر و پیروان ادیان توحیدی و مذاهب اسلامی همه کنار هم قرار گرفتند تا برای دفاع از ارزش های انقلابی دینی و ملی حرکت کنند چرا که معتقد بودند همه این ارزشها پشتوانه ملت و کشور ایران اسلامی خواهد بود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود دوران ۸ سال دفاع مقدس را فرصتی دیگری برای الگوسازی و الگودهی عنوان کرد و گفت: هیچ دورانی در حافظه تاریخی ایران سراغ نداریم که کشور این گونه در چهارراه حافظه حوادث تاریخی قرار گرفته باشد، چرا که در این ۸ ساله جغرافیای حضور ایرانیان از لحاظ سن، جنس، حضور کودک، نوجوان، پیر، جوان، اقوام، طبقات مختلف، مشاغل، حرفه ها و تنوع حضور در دوره دفاع مقدس آن قدر زیاد بود که برای هر فردی یا شخصی الگوی خاصی تداعی شده است.
صالحی اضافه کرد: دوران دفاع مقدس این فرصت را فراهم آورد که از این هشت سال، هر کس بتواند الگوها و شخصیت های تاثیرگذار خود را انتخاب کرده و داشته باشد.
رییس شورای فرهنگ عمومی کشور با اشاره به تلاقی هفته دفاع مقدس امسال با ایام محرم حسینی گفت: همانطور که در حادثه عاشورا همگان اعم از پیر، جوان، کودک، نوجوان، زن و مرد حضور داشته اند در دفاع مقدس نیز ما شاهد حضور افراد و تنوع شخصیت های مختلف بودیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفاع مقدس را به اقیانوس وسیعی تشبیه کرد که هر کس به نوبه خود می تواند از این دوران الگوگیری، سرمشق سازی و الگوسازی کند تا بتواند بهره لازم را برای ادامه راه و زندگی خود مدنظر داشته باشد.
صالحی تاکید کرد: اهالی فرهنگ هنر باید با بکارگیری همه ظرفیت های خود و تولید آثار فاخر و ارائه آن به جامعه علاوه بر حفظ گنجینه دفاع مقدس بتواند بیش از گذشته این دوران را زنده نگه داشته و به نسل های بعدی منتقل کند.
در ادامه این مراسم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، از شماری هنرمندان فعال حوزه دفاع مقدس تجلیل شد./ایرنا