تولید ۲۲ هزار تن گاز مایع خام در شرکت پالایش گاز ایلام

با توجه به اینکه بهره‌مندی استان ایلام و استان‌های همجوار از گاز طبیعی به این پالایشگاه بستگی دارد و با درنظر گرفتن کمبودها و محدویت های سالهای گذشته، شاید نگرانی‌هایی از جانب مردم در این باره وجود داشت اما متخصصان با بومی‌سازی تجهیزات و بکارگیری توان داخلی به این نگرانی پایان دادند. مدیرعامل شرکت پالایش […]

با توجه به اینکه بهره‌مندی استان ایلام و استان‌های همجوار از گاز طبیعی به این پالایشگاه بستگی دارد و با درنظر گرفتن کمبودها و محدویت های سالهای گذشته، شاید نگرانی‌هایی از جانب مردم در این باره وجود داشت اما متخصصان با بومی‌سازی تجهیزات و بکارگیری توان داخلی به این نگرانی پایان دادند.
مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام گفت: شرکت پالایش گاز ایلام با حفظ تولید پایدار خود تا پایان شهریورماه سال جاری میزان ۷۰۸ میلیون متر مکعب گاز تصفیه شده به خط سراسری گاز ارسال نموده است.
مهندس شهریار داری‌پور بیان کرد: شرکت پالایش گاز ایلام که از میدان گازی تنگ بیجار خوراک خود را دریافت می‌کند پس از پالایش ۵ محصول متان، اتان، گاز مایع، میعانات گازی و گوگرد تولید می‌کند .
داری پور با بیان اینکه گاز متان به خط سراسری برای مصارف شهری و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، افزود: گوگرد جهت مصارف صنعتی در حوزه اسید سازی و کودهای شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین سه محصول دیگر از جمله میعانات گازی، گاز مایع و اتان برای مصرف خوراک پتروشیمی‌ مورد استفاده قرار می‌گیرند.
این مسئول خاطرنشان ساخت: علاوه بر گاز تصفیه شده در مدت زمان مذکور در این شرکت بیش از ۸۱۰ هزار بشکه میعانات گازی تولید و با توجه به عدم راه‌اندازی پتروشیمی ایلام به سایر مبادی مصرف ارسال شده است.
داری‌پور ادامه داد: در زمان مذکور بیش از ۳۴ هزار تن گوگرد تولید شده است و در کارخانه دانه بندی، گوگرد بصورت پاستیلی تولید و در بازارهای داخلی و خارجی به فروش می‌رسد که میزان فروش در شش ماهه اول سال جاری بیش از ۲۸ هزار تن بوده است.
مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام تاکید کرد: در شش ماهه اول سال جاری بیش از ۲۸ هزار تن گوگرد در این پالایشگاه تولید شده است.
وی در پایان اضافه کرد: در شش ماهه اول سال جاری میزان تولید گاز مایع خام بیش از ۲۲ هزار تن بوده که با توجه به عدم دریافت توسط پتروشیمی ایلام غالب آن با هماهنگی های صورت گرفته به پالایشگاه چهارم مجتمع گازی پارس جنوبی ارسال شده است.