تاریخ انتشار : جمعه 30 آبان 1399 - 15:59

سفیر ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد:

الحاق اسرائیل به ان‌پی‌تی‌ تنها گام جبران بحران هسته‌ای است

الحاق اسرائیل به ان‌پی‌تی‌ تنها گام جبران بحران هسته‌ای است

به گزارش روز جمعه ایرنا، کاظم غریب آبادی در نشست فصلی شورای حکام آژانس با ارائه سخنانی که یک نسخه آن در اختیار ایرنا قرار گرفت، در مورد قابلیت های هسته ای رژیم صهیونیستی، خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای و وضعیت اجرای پادمان های هسته ای در عربستان سعودی و امارات متحده عربی،

به گزارش روز جمعه ایرنا، کاظم غریب آبادی در نشست فصلی شورای حکام آژانس با ارائه سخنانی که یک نسخه آن در اختیار ایرنا قرار گرفت، در مورد قابلیت های هسته ای رژیم صهیونیستی، خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای و وضعیت اجرای پادمان های هسته ای در عربستان سعودی و امارات متحده عربی، مواضع جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرد.

غریب آبادی در ابتدای سخنان خود بیان داشت: جای تأسف جدی است که رژیم اسرائیل به عنوان تنها طرف غیر عضو در معاهده عدم اشاعه در خاورمیانه، از جهانی شدن این سند جلوگیری می کند.

سفیر و نماینده دائم کشورمان ضمن گوشزد کردن این نکته که کسب قابلیت های هسته ای مخفی توسط رژیم اسرائیل، در سایه نادیده گرفتن کامل قوانین و هنجارهای بین المللی، تهدید جدی برای امنیت و ثبات جهان و منطقه است، تصریح کرد: الحاق فوری و بدون قید و شرط رژیم اسرائیل به معاهده ان.پی.تی، به عنوان یک عضو بدون سلاح هسته ای، و قرار دادن تمام مواد، فعالیت ها و تاسیسات هسته ای خود تحت پادمان جامع آژانس، تنها گام برای جبران بحران هسته ای فعلی در منطقه خاورمیانه است.

این دیپلمات ارشد کشورمان در ادامه با اشاره به اینکه ظاهرا توسل به عدم عضویت در ان.پی.تی و عدم دارا بودن موافقتنامه جامع پادمان با آژانس، تبدیل به الگوی شناخته شده ای برای شانه خالی کردن از بار اجرای کامل و قابل راستی آزمایی تعهدات شده است، از عدم اجرای موافقتنامه جامع پادمان توسط پادشاهی سعودی و وضعیت امارات متحده عربی در این زمینه ابراز نگرانی نمود.

وی در همین راستا افزود: ریاض با دارا بودن پروتکل مقادیر کوچک، موافقتنامه جامع پادمان را به طور کامل اجرا نمی کند، و امارات متحده عربی نیز هنوز به طور رسمی دارای پروتکل مقادیر کوچک با آژانس است و تا زمانی که آنها این پروتکل را همانطور که دبیرخانه آژانس بارها درخواست کرده است، لغو نکنند، هیچ احساس تکلیفی در قبال اجرای کامل و موثر موافقتنامه جامع پادمان نمی کنند.

غریب آبادی افزود: در مورد عربستان، واقعیت این است که کمترین اختیارات لازم برای آژانس جهت راستی آزمایی فراهم نشده است و در مورد امارات، اگرچه آنها به زعم مقاماتشان موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی را اجراء می کنند، اما همچنان دارای پروتکل مقادیر کوچک هستند و هر وقت که خواستند، می توانند تمامی تعهداتشان را متوقف کنند.

این دیپلمات کشورمان هشدار داد: کوتاهی در اجرای پادمان های آژانس آن هم در زمانی که به نظر می رسد توانایی های هسته‌ای امارات و عربستان سعودی با شتاب به جلو می رود، به این دو کشور اجازه می دهد تا برخی فعالیت های هسته ای خود را بدون اینکه تحت بازرسی های آژانس قرار بدهند، پنهان کنند.

وی افزود: علیرغم این وضعیت، متاسفانه طرفداران به اصطلاح اصلی عدم اشاعه سکوت اختیار کرده‌اند و برخی اعضای آژانس نیز بدون هیچ توافق قبلی برای پذیرش اجرای کامل موافقتنامه پادمان و اجرای هنجارهای عدم اشاعه، با این کشورها در توسعه توانایی هسته ای آنها همکاری می کنند.

نماینده کشورمان نزد آژانس بین المللی انرژی اتمی در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه جامعه بین المللی چاره ای جز اعمال فشار پیوسته بر رژیم اسرائیل برای پیوستن سریع و بی قید و شرط به ان.پی.تی، به عنوان یک طرف غیر دارنده سلاح هسته ای این معاهده، و قرار دادن تمامی فعالیت ها و تأسیسات هسته ای آن تحت پادمان های جامع آژانس ندارد، از درخواست رسمی اخیر آژانس از کشورهای دارای پروتکل مقادیر کوچک برای لغو آنها استقبال نمود و افزود: قویا از امارات متحده عربی و عربستان می خواهیم که بلافاصله پروتکل مقادیر کوچک خود را لغو کرده و به طور کامل، وارد اجرای موافقتنامه جامعه پادمان شوند.

وی، همچنین هرگونه شکست تلاش ها در متقاعد کردن عربستان سعودی و امارات به شفافیت در فعالیت هایشان را تاسف بار خواند، چرا که می تواند منجر به تضعیف کل سیستم راستی آزمایی و پادمان آژانس شود./ایرنا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.